• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Montaż dekodera w modelu parowozu BR84 firmy Liliput (nr katalogowy: L131201)

bob4ten

Użytkownik
Reakcje
11 1 0
#1
Kilka dni temu kupiłem model parowozu BR84 002 wyprodukowanego przez firmę Liliput. Model posiada 8 pinowe gniazdo dekodera i zamierzam go ucyfrowić. Przejrzałem wszystkie załączone do niego ulotki, żeby znaleźć opis instalacji dekodera. Na dołączonym skanie są fragmenty 2 kartek, zawierających opis demontażu obudowy oraz postępowanie podczas wkładania dekodera.
Zamieszczam to pytanie, żeby potwierdzić, czy dobrze zrozumiałem opis oraz „skonsultować” się z szanownymi Kolegami, którzy może dekoder w tym modelu zakładali. Czy opis z ulotki jest dokładny, a może w czasie montażu pojawiają się nieopisane problemy.
B84-Rys2.jpg B84-Rys3.jpg
Więc po kolei:
  • Na ilustracji nr 2 (Abbildung 2) pokazno 2 śruby oznaczone literą B. które należy odkręcić/poluzować a następnie zdjąć budę lokomotywy.
  • Upewnić się czy wszystkie funkcje lokomotywy działają w trybie analogowym.
  • Znaleźć na wewnętrznej tylnej ścianie kabiny gniazdo dekodera oznaczone literą D (ilustracja nr 3 – Abbildung 3).
  • Przełącznik S1 (patrz rysunek 3) można przesuwać od pozycji do pozycji DC DCC. Czyli przestawić przełącznik S1 z pozycji tryb analogowy na tryb cyfrowy. To pierwsza taka lokomotywa, bo dotychczas wystarczyło wyjąć zworkę z gniazda włożyć dekoder, a tutaj zworka została zastąpiona przełącznikiem.
  • Zostaje założyć obudowę, przykręcić śruby mocujące i cieszyć się jazdą w trybie cyfrowym.


Oczywiście przed montażem dekodera, kilka minut jazdy modelem do przodu i do tyłu zgodnie z instrukcja.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#2
Ja bym prewencyjnie sprawdził jeszcze podłączenia kabelków do gniazdka NEM.
Liliput może mijać się z prawdą -> miałem BR91 Liliputa przez chwilę i tam gniazdo było lustrzane.
Cieszenie się jazdą nastąpiło, ale trzeba było zmodyfikować układ kabelków na wtyczce .
 
OP
OP
bob4ten

bob4ten

Użytkownik
Reakcje
11 1 0
#3
Ulotka załączona do modelu ma też taki schemat połączeń, popatrzę na nie po południu. Chyba, że ktoś wcześniej zauważy jakieś zmiany w stosunku do normy NEM.
BR-84_Rys4.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 21
DCC 122
DCC 6
DCC 9
DCC 39

Podobne wątki