• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

montaż dekodera DCC

kociol

Aktywny użytkownik
Reakcje
175 4 0
#1
Witam! :LOL:
jestem raczkujący w DCC i mam kilka pytań:

1.czy przy montażu dekodera konieczne jest usunięcie dławików przy silniku :?:
2.czy każdy dekoder posiada regulację obciążenia i w związku z tym - czy lokomotywa musi dysponować silnikiem prądu stałego :?:
3.czy system DCC Flischmanna jest na prąd stały czy zmienny?
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#2
kociol napisał(a):
Witam! :LOL:
jestem raczkujący w DCC i mam kilka pytań:

1.czy przy montażu dekodera konieczne jest usunięcie dławików przy silniku :?:
2.czy każdy dekoder posiada regulację obciążenia i w związku z tym - czy lokomotywa musi dysponować silnikiem prądu stałego :?:
3.czy system DCC Flischmanna jest na prąd stały czy zmienny?
1. Nie jest konieczne, ale jest wskazane,
2. Pewnie chodzi Ci o kompensację obciążenia, nie nie każdy dekoder posiada, ale nie widzę związku z tym czy to ma być silnik prądu stałego czy zmiennego. Są dekodery wielosystemowe, które radzą sobie ze starymi silnikami od Marklina i nowymi C-sinus.
3. Chodzi Ci o zasilanie systemu czy to co wychodzi na tory?

A tak poza tym to poczytaj sobie forum, skorzystaj z magii klawisza szukaj.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#4
kociol napisał(a):
czy system DCC Flischmanna jest na prąd stały czy zmienny?
Pozostając w zgodzie z prawdą to WSZYSTKIE systemy "są na prąd zmienny"...
Zasilane są z takowego :D

kociol napisał(a):
O to co wychodzi bezpośrednio na tory.
Jest to wiedza zawarta w wielu wątkach...
... czy na stronach poświęconych DCC...

Pytasz "z ciekawości" ?
Czy masz jakieś zastosowanie dla prądu o zmiennym przebiegu, odpowiednio generowanym, w kształcie prostokąta ?
Poza zasilaniem i przesyłaniem do dekoderów poleceń oczywiście :idea:
 
OP
OP
kociol

kociol

Aktywny użytkownik
Reakcje
175 4 0
#6
czy ktoś wie cos na temat dekoderów Viessmanna ?
jedyne co wiem to, że cena jest dość przystępna(w pobliskim sklepie w Goerlitz to 28 euro)
 
OP
OP
kociol

kociol

Aktywny użytkownik
Reakcje
175 4 0
#9
Krótka charakterystyka dekodera Viessmanna - co o tym myślicie ?

I jeszcze pytanko- czy konieczna jest wymiana żarówezek na diody przy montażu dekodera?

Wymiary: 11,4 x 8,8 x 3,3 mm3.
Moc silnika
- High-sterowanie silnikiem częstotliwości do spokojnej jazdy
- Kontrolę ładunku Regulowana najnowszej generacji
- Nośność do 750 mA, zabezpieczenie przed zwarciem
2 świetle wyników
- Programowalny różne efekty świetlne
- Regulacja jasności (np. jasność lampy może ulec zmianie)
- Regulacja kierunku uzależnienia
- Nośność 150 mA, ochrony zwarcie
Tryby
- Multiprotocol, tj. Dekoder widzi Märklin Motorola (stary i nowy system) i NMRA DCC
- Programowalny do 10239 adresów
- Automatyczne przełączanie do konwencjonalnej prądu stałego (DC)
Z 6-pinowe złącze według ANG 652-cie Oprogramowanie dekodera może być aktualizowana (przez większość nowoczesnych technologii flash update-capable).
 
OP
OP
kociol

kociol

Aktywny użytkownik
Reakcje
175 4 0
#11
owszem robi wrażenie :shock:
a co do z oświetlenia - może wystarczy wlutować rezystor :?:
wyczytałem, że zwykłe żaróweczki mogą uszkodzić wyjście dekodera (oświetlenia)
 

Piotr Sekuła

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Mam Taurusa PIKO z żarówkami i nic się nie kopie... ale tam jest płytka drukowana i las kabli.
Chwila, czy ktoś tutaj nie zapomniał czasem o amperażu? No taak... widocznie żarówka pobiera mniej amperażu niż dekoder może wydać na tow wyjście funkcyjne.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#13
kociol napisał(a):
Krótka charakterystyka dekodera Viessmanna - co o tym myślicie ?

....

Wymiary: 11,4 x 8,8 x 3,3 mm3.
Moc silnika
- High-sterowanie silnikiem częstotliwości do spokojnej jazdy
- Kontrolę ładunku Regulowana najnowszej generacji
- Nośność do 750 mA, zabezpieczenie przed zwarciem
2 świetle wyników
- Programowalny różne efekty świetlne
- Regulacja jasności (np. jasność lampy może ulec zmianie)
- Regulacja kierunku uzależnienia
- Nośność 150 mA, ochrony zwarcie
Tryby
- Multiprotocol, tj. Dekoder widzi Märklin Motorola (stary i nowy system) i NMRA DCC
- Programowalny do 10239 adresów
- Automatyczne przełączanie do konwencjonalnej prądu stałego (DC)
Z 6-pinowe złącze według ANG 652-cie Oprogramowanie dekodera może być aktualizowana (przez większość nowoczesnych technologii flash update-capable).
Ło matko...
W oryginale byłoby lepiej - tak jest... zabawniej coby nie powiedzieć... :oops:
Proponuje dać oryginał i ew. takie goglocóś

Daj bo zaintrygowało mnie to:
kociol napisał(a):
Z 6-pinowe złącze według ANG 652-cie
:roll:
 
OP
OP
kociol

kociol

Aktywny użytkownik
Reakcje
175 4 0
#14
Proszę bardzo :LOL:


Abmessungen: 11,4 x 8,8 x 3,3 mm3.
Motorausgang
- hochfrequente Motoransteuerung für besonders ruhigen Lauf
- einstellbare Lastregelung der neuesten Generation
- mit bis zu 750 mA belastbar, Kurzschlussschutz
2 Lichtausgänge
- programmierbar auf verschiedene Lichteffekte
- dimmbar (d.h. die Helligkeit der Lampen kann verändert werden)
- einstellbare Richtungsabhängigkeit
- mit je 150 mA belastbar, Kurzschlussschutz
Betriebsarten
- multiprotokollfähig, d.h. der Decoder versteht Märklin-Motorola (alt, neu und Systems) sowie NMRA-DCC
- auf 10.239 Adressen programmierbar
- automatische Umschaltung auf konventionellen Gleichstrombetrieb (DC)
Mit 6-poligem Schnittstellenstecker nach NEM 652. Die Software des Decoders kann durch modernste Flash-Technologie aktualisiert werden (update-fähig).
 

Załączniki

OP
OP
kociol

kociol

Aktywny użytkownik
Reakcje
175 4 0
#16
znalazłem taką zapowiedź:


Die neue multiZENTRALEPRO – mehr Zentrale braucht keine Modellbahn. Das Herz einer digitalen Modellbahn ist die Zentrale. Hier laufen alle Informationen zusammen, werden verarbeitet und weitergeleitet. FLEISCHMANN hat bei der Entwicklung einen etwas anderen Ansatz verfolgt, um nicht nur noch eine weitere Zentrale zu entwickeln: klein, preiswert und flexibel sollte sie sein. Herausgekommen ist dabei die multiZENTRALEPRO. Die neue multiZENTRALEPRO ist eine komplette Steuerzentrale für Ihre Modellbahn. Gemeinsam mit einer multiMAUS oder der neuen multiMAUSPRO sind Sie im Gegensatz zu den meisten anderen Modellbahnzentralen völlig flexibel und nicht mehr an einen Platz gebunden. Die Möglichkeit zum Auslesen von Decoderdaten, vielfältige Anschlussmöglichkeiten für weitere Lok- oder multiMÄUSE, ein separater Rückmeldebus und viele andere neue Funktionen zeigen, dass alle anspruchsvollen Steuerungsaufgaben Ihrer Modellbahn mit dieser neuen Zentrale einfach und preiswert gemeistert werden können. Ein USB-Anschluss sorgt für die einfache Verbindung zur PC-Welt, nicht nur für eventuelle Updates, sondern vor allem auch zu der im Set enthaltenen PC-Software Rocomotion.• Funk-Zentraleinheit für viele multiMÄUSEPRO• Eingebaute Antenne • 3 Slave-Buchsen RocoNet. Schließen Sie kabelgebundene Lok- und multiMÄUSE an. • Ausgänge für Programmier- und Hauptgleis. Die Umschaltung erfolgt automatisch beim Aufrufen des Programmier-Menüs der multiMAUS. • Kurzschlussfester Hauptgleisausgang. Bis zu 3,2 A Leistung, thermische Sicherung und Strombegrenzung integriert. • LED-Statusanzeigen. Kontrolle auf einen Blick.• Auslesefähig. In Verbindung mit einer Lokmaus 2 / R3, einer multiMAUS und der neuen multiMAUSPRO können Sie die Daten Ihrer DCC-Decoder lesen und verändern.• Separater Rückmeldebus Zum Anschluss der ROCO Rückmeldemodule 10787. • USB-Anschluss. Mehr Komfort durch direkten Kontakt zu einem PC, besonders bei Verwendung der beigefügten PC-Software Rocomotion. • Zukunftssicher Vorbereitet für den kommenden bidirektionalen DCCStandard der NMRA.• Im Set enthalten ist die PC-Software Rocomotion. Das Interface aus 10785 ist nicht notwendig, da der Computer mit Rocomotion über die USB-Schnittstelle direkt mit der multiZENTRALE PRO verbunden werden kann.
 

Załączniki

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#19
kociol napisał(a):
Mit 6-poligem Schnittstellenstecker nach NEM 652.
No i mam jasność bo NEM to nie ANG ;)
kociol napisał(a):
Z 6-pinowe złącze według ANG 652-cie
Już się bałem, że nowy standard się pojawił i w literkach i w... cyferkach bowiem...
... jest nowe ALLE... NEM652 to 8'mio pinowy wtyk w przeciwieństwie do NEM651 który jest 6'o pinowy...

Kto to u nich pisuje :?:

Gbb - w katalogu FL'a jest też cena samej myszy ;)
219 EuroDisneyLandów
 

Podobne wątki