• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny (moje) Wagony towarowe Reno0

OP
OP
Jan Bednarczyk
Reakcje
1.469 12 6
Dziękuję za te zdjęcia, ja trochę też poszperam w internecie, mam trochę czasu, nic na szybko. Ale mam takie pytanie dotyczące tych betonowych kręgów, w jakim celu je stosowano?. Czy to była stacjonarna obrona przeciwlotnicza, bo one jednak wystawały poza obrys wagonu.
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
791 1 0
w sumie cholera wie, popytam jeszcze u znajomego on tam szpec od plot, ale raczej używano ich jako przewoźne punkty plot, do osłony np węzłów kolejowych w czasie przemarszu transportów...
pewnie mało efektywne i tak było bo alianci mieli przewagę w powietrzu taką że nie sądzę aby "taka"obrona wystarczyła...
 
OP
OP
Jan Bednarczyk
Reakcje
1.469 12 6
Do tego wagonu zakupiłem zestaw przeciwlotniczy w skali 1/48. Mam również samą ramę, taką jak ta od tego wagonu węglarki i postanowiłem ją wykorzystać do stworzenia wagonu platformy do przewozu sam. osobowego dla dowództwa. Na razie przymiarka, brakuje podłogi, zderzaków, sprzęgów.
sfgh.jpg
hhh_imagesia-com_6bvm_large.jpg
Zdjęcie0036.jpg
Zdjęcie0047.jpg
Zdjęcie0046.jpg
Zdjęcie0042.jpg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
Piękny ten Horch.
Co do platformy z tego co widać improwizowanej ze starszych wagonów węglarko platform z niskimi ścianami typu Halle i Frankfurt to Twoje podwozie jest od wagonu z hamulcem ręcznym i chyba trzeba będzie się wzorować na wagonie z budką (następny za tym z samochodem Pol-1062). Albo możesz sobie "ułatwić" sprawę i skrócić ramę wagonu od strony na pomost lub budkę tak aby rozstaw osi był symetryczny.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk
Reakcje
1.469 12 6
Nie będę ingerował w ramę, na zdjęciu widać te dwa typy wagonów, dłuższy z budką i pomostem oraz ten krótszy bez niej. Ale zauważ że ten transport jest dosyć długi i być może inne samochody są transportowane właśnie na takim przedłużonym wagonie, ze zdjętą budką i usuniętą barierką, ale nie zostały zrobione im zdjęcia. Jeżeli uda mi się zakupić taką krótszą węglarkę,[ jeżeli firma Scale Models wyprodukowała taki wagon węglarkę lub cysternę ] to wtedy pomyślę o przełożeniu samochodu na to krótsze podwozie a to obecne dostanie inny typ samochodu.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk
Reakcje
1.469 12 6
Przeglądając inne zdjęcia natrafiłem na takie, wszystkie wagony bez żadnych burt.
blitzs4.jpg
Trudno ocenić jakie to typy wagonów ze zdjętymi burtami występują na tym zdjęciu, ale ten pierwszy na zdjęciu, pokazana sama jego końcówka, to jest to na pewno taki typ węglarki jaką zakupiłem jako model.
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
791 1 0
przeglądając zdjęcia ujmę to tak , wozili czym się dało :D są zdjęcia wagonów z hamulcami, bez hamulców, z budkami hamulcowymi, podestami itd...
także nie masz się co przejmować :D
 
OP
OP
Jan Bednarczyk
Reakcje
1.469 12 6
Były na niemieckim ebay takie węglarki jak tu przedstawiona którą zakupiłem, 5 szt. po 30 euro, zastanawiałem się nawet nad zakupem 2 szt, myślałem żeby im obciąć burty i zrobić takie jak ta która jest na zdjęciu za platformą z modelem Horcha, z tylną ścianą oraz z budką hamulcową, tylko ramy wagonu miały by numer wagonu taki sam jak węglarka z burtami, i dlatego sobie odpuściłem zakup. Może uda mi się zakupić taki wagon tylko z innym numerem, to wtedy pomyślę nad przeróbką.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
W większości pokazanych tutaj zdjęć są wagony węglarki typu Halle i Frankfurt. Wagony te konstrukcyjnie miały możliwość demontażu ścian dlatego ten rodzaj wagonu był określany węglarko platforma. Po zdemontowaniu ścian nadal pozostają kieszenie słupków i wał kułakowy ściany czołowej. Jestem przekonany że te wagony nadal nosiły swoje oznaczenie serii (w tym przypadku O ) i numer. Załozeniem konstruktora i użytkownika było użycie węglarki w razie potrzeby jako platformy i ponowne przywrócenie jej do stanu pierwotnego. Do tego celu budowano węglarki z niskimi ścianami wspomniane Halle i Frankfurt i nowe Linz. Wagony z wysokimi ścianami jak Klagenfurt (konstrukcyjnie podobny do Linz) nie miały już możliwości demontażu ścian bocznych. Tak więc przynajmniej teoretycznie wykonanie modelu platformy przez obcięcie ścian daje możliwość wykonanie tego zgodnie z oryginałem. Niestety w modelu już raczej nie da sie przywrócić wagonu do stanu pierwotnego;).
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Powoli postępują dalsze prace przy wagonie platformie.
Zdjęcie0054.jpg
Zdjęcie0058.jpg
Przygotowałem podkład pod podłogę z kawałka plexi o grubości 1mm, zmatowiłem papierem ściernym aby lepiej klej trzymał.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Ponieważ w zestawie zakupionych platform znajdowały się czopy podtrzymujące wózki które były niestety zdeformowane, co widać na załączonym zdjęciu,[ dwa środkowe ] wykonałem nowe z aluminium które wytoczył mi tokarz. Tak że teraz mogę przystąpić do dalszych prac przy tych platformach.
Zdjęcie0091.jpg
Zdjęcie0096.jpg
Zdjęcie0098.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Dalszy ciąg mojej dłubaniny. Podłoga została przyklejona do ramy, nastąpił etap malowania platformy. Zdjęcia bez światła słonecznego nie wychodzą najlepiej. Podłoga platformy została pomalowana farbką imitującą świeżo położone deski. Zakupiłem również SdKfz 11. Bardzo mały pojazd.
Zdjęcie0002.jpg
Zdjęcie0010.jpg
Zdjęcie0016.jpg
Zdjęcie0014.jpg
Zdjęcie0015.jpg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
Wygląda coraz lepiej. Ta mała platforma może przewozić ładunki do 15t. Tak więc pojazdy na niej przewożone nie powinny być cięższe. Swoją drogą jeśli ten wagon ma być jako ze zdemontowanym hamulcem ręcznym to podłoga na dawnym pomoście powinna być wezsza.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Kolego Jacku. Musimy iść na pewne kompromisy. Załóżmy że wagon jest po przejściach, został uszkodzony podczas np. nalotu, dlatego została zdemontowana budka hamulcowa oraz cały pomost, wagon po naprawie jest jednakowej szerokości na całej swojej długości. To tyle odnośnie tej 2-osiowej platformy. Zakończyłem malowanie pierwszego wagonu platformy czteroosiowej, zamontowałem sprzęgi oraz wózki, nie mam jeszcze do tych platform kalkomanii. to będzie w dalszej przyszłości. Podłoga wygląda jak dopiero co wymieniona na nową, zastanawiam się czy aby jej troszeczkę nie przybrudzić. Mile widziane sugestie odnośnie tej podłogi.
Zdjęcie0004.jpg
Zdjęcie0003.jpg
Zdjęcie0008.jpg
Zdjęcie0007.jpg
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
791 1 0
no zdecydowanie wymagają nie co poprawek malarskich, na początek zróżnicowałbym odcień desek, odrobina cieniowania olejnymi farbami też by nie zaszkodziła...
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
791 1 0
błędnie podana wersja, posiadasz model w wersji D lub wczesny A, zobacz w google jaka róznica między kadłubem A/D a G (idzie o łamaną linię bocznego pancerza)o innych babolach nie wspominam...
 

Podobne wątki