• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje "samoróby" PKP

OP
OP
Jarosław

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
Wątek mi umarł i myślałem, że już tu nie wrócę...:( ale jest okazja żeby odświeżyć i pokazać coś. Od jakiegoś czasu zrobiłem sobie przerwę w pracach nad ET42 i zająłem się przeróbką pikowskiego ET41. Nie wiem czy firma Piko planuje zrobić tą wersję, w każdym razie ja chciałem mieć gładkiego z listwami zmęczonego życiem ( pewnie gdyby go zrobili to chciałbym mieć ryflowanego:D).
Model umyłem, zeszlifowałem ryfle, pomalowałem od podstaw, zaprojektowałem nowe właściwe zgarniacze fototrawione ( w oparciu o pomiary i szkice na prawdziwej lokomotywie) i gniazda ogrzewania w 3D. Wózki wyposażyłem w przewody od piasecznic, jakże charakterystyczny element, a brakujący w pikowskiej wersji. Reflektory od 14D40, ale przy światełkach grzebię samodzielnie. Model potraktowałem trochę jako naukę patynowania, więc uwagi fachowców mile widziane. Jeszcze trochę pracy zostało...
Wybór padł na maszynę z Czechowic-Dziedzic o nr 110
 

Załączniki

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
Przykurz zgarniacze, zderzaki, zakładaj resztę klamotów i na szlak. Wygląda jak zawsze w Twoim wykonaniu:eek:, czyli nie ma się do czego doczepić :)
 
OP
OP
Jarosław

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
Prace nad przeróbką ET41 dobiegły końca. Muszę jedynie dorobić ładne trąbki na dachu i przymocować sprzęgi weinerta.Wiem, że w modelu można było jeszcze wiele detali zmienić, jednak wolałem pewne rzeczy pozostawić z uwagi na wytrzymałość w późniejszej eksploatacji. Myślę, że model będzie wyróżniał się na makietach wśród pudełkowych braci. Jestem średnio zadowolony z całości patyny, muszę jeszcze podszkolić warsztat. Wzorowałem się na wielu zdjęciach oryginału, jednak niektóre zacieki i przybrudzenia są tylko moją fantazją. Starałem się umieścić je w miejscach gdzie mają prawo występować. Bardzo ciężko było przy przeróbce świateł, zajęło mi to dużo czasu i nerwów. Odlutowałem z płytki fabryczne diody. Płytkę przeniosłem w inne miejsce i wyprowadziłem z niej przewody do nowych diod umieszczonych za reflektorem. Ostatecznie wszystko działa, jednak efekt białych świateł pozostawia u mnie pewien niedosyt. W każdym razie cieszę się, że zrobiłem sobie kolejny model a moja kolekcja powiększyła się, gdyż od dawna nic nie przybyło.

PYTANIE: Czy ktoś z forumowiczów mógłby mi polecić gablotkę na ET41? Swoje modele lokomotyw trzymam na półce w gablotkach Roco lub Kibri, lecz do ET41 są oczywiście za krótkie i miałem problem aby coś znaleźć. Potrzebna jest gablotka o długości 37cm, oczywiście w rozsądnej cenie. Rozważałem również docięcie jakiejś przeźroczystej płyty i zrobienie sobie samemu, jednak wolałbym nabyć gotową. Pozdrawiam
 

Załączniki

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
Dla mnie majstersztyk, zresztą jak wszystkie Twoje prace. Patynka bardzo mi się podoba, widać, że zabrudzenia brane na wzór z prawdziwej maszyny. Szczególnie podoba mi się ET41 z gładką budą i listwami, w planach mam rybnicką z żółtym czołem.
 

przemas22223

Aktywny użytkownik
Reakcje
113 16 3
Jarosław czy masz w planach przerobienie EP08 z listwami?
Elegancko ci wyszła przeróbka jamnika. Podoba mi się.
Tamara nabiera mocy. Cierpliwości. Uda Ci się ją skończyć.
Mam przeczucie, Piko wyda w końcu jamnika na bazie pudła 4E. Trzeba porozmawiać w tej sprawie z przedstawicielem Piko Polska.
 
OP
OP
Jarosław

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
przemas22223 odpowiadając na Twoje pytanie odnośnie EP08 to nie mam w planach przerabiania tej lokomotywy. Ja chciałbym mieć przeczucie, że Piko nigdy już nic nie wyda i wcale nie napawa mnie pieprzonym optymizmem i radością myśl, że piko czy inna firma zrobi nowe lokomotywy ... Moje odczucia co do ich działalności w sferze lokomotyw PKP bardzo odbiegają od większości osób na forum, dlatego unikam pisania jakichkolwiek opinii w wielu wątkach, gdyż mógłbym być zwyczajnie zlinczowany. Piko zniszczyło w Polsce kreatywnych modelarzy kolejowych i robi to nadal, natomiast stworzyło masę nudnych kupowaczy którzy nie wiedzieć czemu panoszą się wszędzie ze swoimi zabawkami. To takie krótkie podsumowanie jak ja to widzę... Możecie sobie teraz dawać na ,,NIE", lecz bardzo proszę o nie ciągnięcie na ten temat dalszej dyskusji.
 
OP
OP
Jarosław

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
Ranger, nie ma ramy bo nie zaprojektowałeś;) za to w nowych wygląda już super:)

daromaro, używam podkładu samochodowego firmy PPG o nazwie DP40. Super trzyma się blachy i dobrze maluje się aerografem . Jest dwuskładnikowy baza + utwardzacz w prostej proporcji 1:1. Kupuję w pobliskiej mieszalni lakierów. Później modele zazwyczaj maluję akrylowymi farbami modelarskimi tj ModelMaster, Tamia, Gunze. W tym modelu TEM2 to akurat wyjątek stanowi jasno-szary kolor z farby Mr. Color nr 159 z serii C. Reszta to zwykłe akryle: Mr. Hobby nr 55 serii H ( midnight blue) i czarny Model Master
 
Ostatnio edytowane:

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
Jak z utwardzaczem to pozniej nie do ruszenia z niczym. Zadne plyny hamulcowe i tym podobne wynalazki :) tego nie zmyja (oczywiscie po utwardzeniu).
 

Podobne wątki