• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje "samoróby" PKP

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
#1
Witam ! Pewnie większość z was zna to już z poprzedniego forum, ale mimo wszystko zamieszczam kilka zdjęć swoich modeli:
 

Załączniki

OP
OP
Jarosław

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
#2
Jak szaleć to szaleć :!: Wrzucam jeszcze kilka fotek.Chciałbym aby komuś stały się pomocne do zrobienia własnego modelu. Pozdrawiam

Nadmieniam iż większość zdjęć pochodzi z makiety ŁKMK a ich autorami są: Jacek Wysocki i Kuba Rakus
 

Załączniki

OP
OP
Jarosław

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
#4
Dokładnie ! SU-46 też, ale brakuje mi zdjęć.Myślałem że ktoś gdzieś wrzuci ale niestety :cry:
A tak wogóle to bardzo udane i miłe spotkanie :smile:
 
OP
OP
Jarosław

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
#6
TrinonH0 napisał(a):
hmmm... chyba tej SU45 czegoś z przodu brakuje
suczce brakuje wielu rzeczy m. in kalkomani i tabliczek przednich.Jak poczuję wenę to dokleję
SU 45 i SU 46 robiłem gdzieś ok cztery miesiące.Są to moje pierwsze modele jeżdżące.SU 46 robię jeszcze raz bo tej nie malowałem, czego bardzo żałuję
Sputka skończę za trzy tyg.Wkleję zdjęcia
 
OP
OP
Jarosław

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
#8
glowawojtas napisał(a):
Z czego są modele?? Usztywniony karton?? A z czego zrobiłeś sprężyny w wózku EN57
Modele są z kartonu podklejane tekturą.Są wzbogacone o elementy fototrawione.SU 45 i kibel (który mi nie wyszedł) są w całości z kartonu, a SU 46 ma fototrawione wózki i żaluzje.
Sprężynki w EN-57 zrobiłem ze struny od gitary basowej , ale lepszy sposób to drut cyny o grybości 0,25mm
 

glowawojtas

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Mam jeszcze jedno pytanie: Czy te modele sam projektowałeś?? Czy kupowałeś takie kartonowe do wycięcia i sklejenia a potem zamontowałeś napęd i oświetlenie. I jakie zastosowałeś silniki?? Czy w każdej lokomotywie umieściłeś je w wózkach?? Chciałbym jak najdokładniej poznać sekret wykonania napędu.
 
OP
OP
Jarosław

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
#10
Modele to: SU 46-zetka, EN57 -delta-te, natomiast SU45 zaprojektowana została przez Henryka Karpińskiego a wydana w:
http://www.drafmodel.pl/galeria.asp

Modele z zeszytu traktuję tylko jako bazę wyjściową do zrobienia własnych.Jeśli chodzi o napęd to dużo widać na zdjęciach.W lok.SU46 wykorzystałem napęd z amerykańskiej lok SD-40 ( na allegro ok 100zł).Napęd ten musiałem nieco przerabiać bo osie nie pokrywały się z maskownicą wózka SU46.Nie było najmniejszego problemu, bo napęd od SD-40 jest prosty jak konstrukcja cepa.W płycie podłogowej od SU46 osadziłem wózki, w środku loka silnik PIKO, a następnie dorobiłem wałki kardana (można zastąpić je wężykiem sylikonowym).W zbiornik paliwa wpakowałem ołów w celu dociążenia.

SU-45-napęd od BR-130.Musiałem przerabiać blachy podwozia, tzn dociąć je na długość tak aby pasowały do su45.Silnik osadzony na wózku drugi silnik jest tylko po to aby wyrównać środek ciężkości.W środku konstrukcji jest kawał ołowiu.Lok jest świetnie wyważony potrafi uciągnąć naprawdę długi skład bez zająknięcia.
Kwestję oświetlenia rozwiązuję za pomocą układu elektronicznego od KLUBY oraz diód SMD oraz białych mikrożarówek
Zobacz dokładnie zdjęcia myślę że skumasz o co chodzi bo wbrew pozorom nie jest to trudneJa tylko chcę wyznaczyć pewne ścieżki i pokazać ludziom że można samemu zbudować sobie model, kórego wogóle nie ma w sprzedaży, a jeżeli jest to ...wiadomo :shock:
Dasz sobie radę pozdrawiam
 

Rotor72

Aktywny użytkownik
Reakcje
23 4 0
#11
Jarosław napisał(a):
...bo wbrew pozorom nie jest to trudneJa tylko chcę wyznaczyć pewne ścieżki i pokazać ludziom że można samemu zbudować sobie model...
Poniekąd zostałem tutaj wymieniony jako autor projektu SU45 wykonanej przez Jarka, pozwolę sobie w pełni zgodzić się z tym co Jarek napisał powyżej. Myśę że się nie obrazi, że w jego wątku pokażę również swoją wersję SU45 - również silnikowa i oświetloną. Model Jarka który osobiście oceniam za ciekawszy od mojego dowodzi że jak się chce, można wykonać całkiem fajny model do makiety w polskich realiach. Oczywiście nie jest to ta jakość co EFC czy TOLOLOKO, ale i koszty są znacznie niższe, a radochy z własnej pracy co się kula po torach naprawdę wiele. Zachęcam próbujcie.

PS. Na FM był wątek o kartonówkach, ponieważ dołaczyłem do Was niedawno, nie wiem czy podobny jest tutaj, chętnie wrzuciłbym kilka fotek innych swoich modeli, jeśli jest tu taki wątek prosze o wskazówkę gdzie się mogłbym podpiąć.
 

Załączniki

Rotor72

Aktywny użytkownik
Reakcje
23 4 0
#13
Mam zielone światlo od Jarka... to dorzucę jeszcze kilka moich modeli wykonanych również z kartonu (i nie tylko) i wyposażonych w napędy.

Jarku, a czy Twoja ET21 będzie miała silnik??
 

Załączniki

OP
OP
Jarosław

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
#15
Rotor72 napisał(a):
Jarku, a czy Twoja ET21 będzie miała silnik??
tak, oczywiście.Wszystko już zamontowane, pudło pomalowane od nowa, naklejone kalki i zabezpieczone.Napęd przysporzył mi wiele problemów ponieważ musiałem zmieniać koła, aby odpowiadały średnicy ET-21 (buduję ją na napędzie od SD-40 gdzie kółka są mniejsze).Wiązało się to z tym że musiałem osadzać nowo dotoczone koła na ośkach, co jest strasznie trudne bo minimalme krzywizny powodują "telepanie się" modelu podczas jazdy.Ale już wszystko opanowane model przeszedł próby jezdne, teraz czekam na paczkę od KLUBY z elementami oświetlenia.
Z całą pewnością mogę powiedzieć że ten model to będzie cacko, głównie pod względem wyglądu.Niebawem wrzucę zdjęcia ale na razie nie chcę zapeszać.Efekt końcowy będzie lepszy.
Z Twoich modeli które pokazałeś największe wrażenie zrobiła na mnie ET-22, ale wszystkie są powalające :shock: .Piękna robota, gratuluję :smile:
 

Rotor72

Aktywny użytkownik
Reakcje
23 4 0
#16
Faktycznie - przegapiłem wcześniej zdjęcie na którym pokazałeś mechanikę, a o dorabianych kołach pisałeś jeszcze chyba na FM - teraz sobie przypominam.
 
OP
OP
Jarosław

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
#17
Witam ! Ponieważ prace nad moim sputnikiem jeszcze trochę potrwają, to pokazuję dotychczasowe efekty. (Zdjęcia wykonał Acid Rain- dzięki)
Model otrzymał nr. inwentarzowy 158.Lok. ten przypisany był do lokomotywowni Czechowice Dziedzice i taką otrzymał tabliczkę

C.d.n. Pozdrawiam
 

Załączniki

ktoto37

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Jarosław napisał(a):
Ponieważ prace nad moim sputnikiem jeszcze trochę potrwają, to pokazuję dotychczasowe efekty.
Witam i gratuluję modeli.
Mam pytanie co do malowania SU45 i SU46 jakie farby (chodzi mi o zielenie i pomarańcz) byłu użyte i czym malowałeś? Skąd bierzesz kalki i oznakowanie?
Ja zacząłem budowę SM42, która miała być kartonowa ale będzie z polistyrenu. Na razie ostoja niekompletna zrobiona nic nie pomalowane.
Pozdrawiam
 
OP
OP
Jarosław

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
#19
ktoto37 napisał(a):
Mam pytanie co do malowania SU45 i SU46
SU45 malowałem farbami olejnymi model master za pomocą aerografu.Jeśli chodzi o oznakowanie kolorów to nie jestem w stanie podać nr farby bo było to dużo domieszek.

Kalki kupiłem u Jan-kola

SU46 nie jest malowana.Malowaną ma tylko mordę na żółto.Ale pisałem już wcześniej, że pudło do SU 46 zrobię jeszcze raz, bo to trochę mi nie wyszło.Prawdopodobnie to wraz z oświetleniem opchnę.
Polecam Ci malowanie lakierami samochodowymi.Świetnie kryją i są mniej podatne na ścieranie.
ktoto37 napisał(a):
Ja zacząłem budowę SM42
Ja też będę robił SM 42 ale w barwach Lotos kolej.Planuję to na wrzesień
Pozdrawiam :smile:
 

Podobne wątki