• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje przeróbki PKP i Prywatnych Przewoźników :)

M

Melchior

Gość
Kopyto jest do vacuformy, a nie do odlewów. W odlewach nawet "u Was w lotnictwie" element powielany nazywają matką.
 

PX48-28

Aktywny użytkownik
Reakcje
90 5 2
Ja jestem z http://www.prolot.pl/index.html i zawsze z Tatą nazywamy "matki" jako "kopyto" i z innymi modelarzami też tak się porozumiewamy, z resztą niewiem kto w jakim środowisku się obraca dlatego niechce się kłucić, tu jest to matką, a gdzie inndziej kopytem, tu jest to matka i tego się trzymajmy, ja niewiedziałem ale poprawiam się;)
Przepraszam za zamieszanie:niepewny:
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.897 111 7
PX48 ma rację, poprawnie nazywa się to kopyto i służy do wykonania formy. A "matka" to takie trochę nazewnictwo z podwórka:).
"Matke" chyba wzieli z Ameryki bo tu to nawet ziemie i nature nazywaja "matka", ale na serio, w modelarstwie amerykanskim to nazywaja "master", lub "master copy". Troche na poczatku mie pokielbasilo bo myslalem ze kopyto to wlasnie forma na odlew, ale teraz wszystko jasne. To "kopyto" to latwo zrobic z polistyrenu, ja wlasnie najwiecej tego uzywam. Kazda sciane i dach mozna zrobic jako osobny element do odlewania i odlane kopie sklejac. Tak tu robia modelarze jesli chca miec wiecej niz jeden model danego obiektu. Trzeba tylko dokladnie zaprojektowac osobne elementy, tak zeby przy skladaniu wszystko sie zgrywalo.
 

PX48-28

Aktywny użytkownik
Reakcje
90 5 2
Ja chciałbym zrobić wydruk 3D bo jest on dość dokładny (okna i inne mogą mieć idealny profil) tylko problem polega na tym że sam niemam pojęcia o grafice 3D. Jeśli podejme się roboty szmacianej serii, forma będzie z żelkotu (dzielona na 6) jeśli żywyica to sylikon wchodzi w gre, rozważam te możliwości bo mata szklana po odformowaniu zachowóje się jak plastik tylko musiała by to być chyba 80-siątkao_O
Wacham się między prostotą wykonania, a kosztami:niepewny:
 
OP
OP
Daniel

Daniel

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
Siódemka wykończona jeszcze tylko trzeba delikatnie dach spatynować,ale to się zrobi przy okazji :)
 

Załączniki

Zabkret

Znany użytkownik
Reakcje
1 0 0
Piekna 7ka. Ja zawsze widze 7ki serii 4E czy ktos tez zrobil kiedys 303E ? Jaki naped siedzi w tej siodemce ? Bo widac cala Kabine ! :eek:
 
OP
OP
Daniel

Daniel

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
Wózki napędowe z Piko Expert chyba Husarz nie pamiętam dokładnie, silnik Mashima, dekoder Zimo MX630 i posiada światło białe/czerwone, manewrowe krótkie/długie i podświetlone kabinki.Kabinki rzeźbione z reki nie mogłem się doczekać zanim kolega wytrawi,ale nic do stracenia ta 7 to królik doświadczalny następna będzie lepsza przynajmniej tam myślę :)
 

Gor717

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
703 8 0
Pochowaj Danielu te kabelki widoczne przez okienka. Psują widok;).
Fajny model. Rozwijasz "produkcję"?
 
OP
OP
Daniel

Daniel

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
No pochować to będzie ciężko,tam nie ma jakiejś ogromnej przestrzeni dekoder i płytka jest podklejona pod dachem więc siłą rzeczy muszą się ukazać w oknie zresztą to elektrowóz więc kable są niezbędne :p a Produkcja hmmmm raczej nie, mam materiał na jeszcze 2 modele,ale nie wiem kiedy się za nie zabiorę,a jak już to w innych malowaniach:) ale przecież jest tyle pięknych lokomotyw które też należało by zrobić:)
 

Podobne wątki