• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje projekty 1:87 - SM03, EL100, SBCgix

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#1
Rozpoczynam nowy wątek, który jest kontynuacją mojej relacji:
viewtopic.php?f=2&t=8697
Dałem bardziej aktualny temat żeby nie mylic.
Tak więc SM03 wyjechała na tory, na razie tylko napęd, buda się robi. Napęd dopiero co zmontowany, jeszcze bez smarów. Porusza się płynnie, jest jeszcze trochę głośny ale najważniejsze że działa. Wiązary są oczywiście prowizoryczne, wycięte z tworzywa. Ostoja wycięta laserem z blachy stalowej 2mm, docelowo ma byc odlewana z mosiądzu. Juz teraz waży sporo i może uciągnąc całkiem niezły składzik. Jutro wrzucę filmik z jazdy testowej.
Kończę też pierwsze odlewy elementów lokomotywy przedwojennej serii EL 100, wkrótce coś o tym napiszę.
 

Załączniki

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#4
Piotrek czekam efektu końcowego-ogólnie wielkie brawa za podjęcie tematu SM03 :D
Mam takie pytanie-czy silniczek zastosowany w modelu pochodzi też z Brawy :?:
Tego który pokazałeś w sąsiednim temacie?
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#5
Silnik nie jest od Brawy, to Mashima. Od Brawy są tylko zestawy kołowe.
Efekt końcowy wkrótce, wykańczam teraz budę.
CoCu napisał(a):
Naprawdę wciąż mnie zadziwiasz.
EL.100 - fiu, fiu...
Chciałem zrobic coś nowego, czego jeszcze nikt nie ruszył. Lubię też II epokę PKP.
Chciałem pokazac całą budę, formy już sa gotowe. Nastąpiło jednak pewne opóźnienie natury technicznej. Otóż buda skłąda się osobno odlewanych ścian bocznych i czołowych. Czoła już są, natomiast formy boków czekają aż się trochę "spocą". Można będzie wtedy wyjąc żaluzje nie powodując uszkodzenia delikatnych rowków. Mam nadzieję że się to uda. Na razie pokazuję to co gotowe.
 

Załączniki

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#6
Facet, robisz na zamówienie? Bo chętnie bym "łyknął" EL.100. Ale jako gotowy model.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#7
Dotychczas nie robiłem, ale myślę o tym. EL.100 i SM03 projektuję tak aby wykonalne było ich powielenie. Na razie bardziej SM03, będzie z pewnością prostsza, no i napęd już działa. W EL.100 jak zapewne zauważyłeś napęd też robię od podstaw bo dawcy raczej sie nie znajdzie, więc najpierw muszę go przetestowac. Myśle, że prototyp powinien byc gotowy około lipca.
 

psz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Oj, na EL.100 też bym się pisał więc z przyjemnością będę obserwował postępy prac.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#9
Widzę że chętni na EL. 100 by byli. Prace się posuwają. Kończę napęd, który będzie trochę nietypowy z uwagi na wymiary lokomotywy, krótsza od EU07, buda jest też bardzo niska, a napęd nie będzie władził do kabiny z przodu i z tyłu więc klasyczny napęd z silnikiem z wałkiem dwustronnym odpada. Wkrótce zamieszcze fotki układu napędowego.
 

Ogryzek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Wątpisz w popyt?? Choć nie moja epoka sam bym się skusił na EL.100 Na kiedy planujesz ukończenie prototypu?
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#11
Trochę postępu w temacie EL. 100, a dokładnie to będzie EL. 103 czyli pierwsza z lokomotyw wykonanych w Chrzanowie. Buda prowizorycznie zmontowana, tylko ściany bo dach jeszcze nie odlany. Kończę napęd więc niedługo pierwsze jazdy próbne. W pozostałych czyli SM03 i SBCgix zastój, brak czasu, ale do SMki na pewno wkrótce powrócę, bo czuję do niej duży sentyment.
 

Załączniki

OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#12
Napęd do EL. 100 gotowy. Jak pisałem jest trochę nietypowy. Koncepcja wzorowana jest na wczesnych napędach piko, ślimaki na długim wałku napędzaja bezpośrednio osie. Drugi wózek napędzany jest za pośrednictwem krótkiego wałka kardana od wózka pierwszego, widac to na zdjęciu. Ogólnie bardzo prosty napęd, jeśli jednak zachowa się dokładnośc i odpowiednie spasowanie części działa bez zarzutu.
 

Załączniki

OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#14
Ostbahn napisał(a):
Fajny pomysł z tym przeniesienim napędu.
Nie będzie problemów na ciaśniejszych łukach?
witaj Ostbahn, wózki znajdują sie bardzo blisko siebie więc ich skręt na łukach jest minimalny. Przechodzi bez problemów na r2-422mm, na takich testowałem, sądzę że na r1 też by przeszły.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#15
Po dłuższej przerwie prace nad modelami wznowione. Przyszły zamówione elementy fototrawione m.in. do SM03. Zamieszczam zdjęcia budy w trakcie wykańczania. Poniżej ostoja która jest wzorem do wykonania odlewu mosiężnego. Wkrótce więcej nowości, też o pozostałych modelach.
 

Załączniki

OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#16
Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Postanowiłem napisac parę słów bo prace nad modelami się posuwają, chociaż wolno, gdyż ostatnio przebywam dużo poza domem. Najbardziej zaawansowana jest SM03. Zmontowałem już jeden napęd w wersji jaką chciałbym zaoferowac jako KIT chętnym na tę sympatyczną lokomotywkę, która dotychczas chyba nie doczekała się realizacji w H0. Napęd jest już w ostoi odlewanej z mosiądzu (zdjęcia). Działa bardzo ładnie. Ostoja dobrze dociąża konstrukcję. Montaż nie jest prosty, trzeba zachowac dużą dokładnośc m. in. z uwagi na wiązary, które nie są przewymiarowane. Zaprojektowałem więc prosty przyrząd do montażu, który będzie dołączany do każdego zestawu. Oprócz zestawów będę montował też kompletnie wykończone modele na zasadzie krótkich serii, po kilka sztuk. Buda tez już prawie gotowa, wkrótce wykonam formę. W międzyczasie wzbogaciłem się o komorę próżniową więc jakośc odlewów zdecydowanie się poprawiła. Stopnie są trawione z nowego srebra. Myślę że cena kompletnego kitu nie przekroczy 500-600 zł co wydaje mi się niezbyt wygórowaną kwotą zważywszy że dużą częśc stanowią same podzespoły sprowadzanie od 7 poddostawców.
El 100 również jest dosyc zaawansowana, czekam na elementy fototrawione. Nota bene zaprojektowanie tego wszystkiego zajęło mi 2 miesiące. W krótce fotki.
 

Załączniki

OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#18
Zbin 1964, dzięki za słowa zachęty. Buda jest praktycznie gotowa, przygotowuję formę. Napęd w tym czasie robi kółka na makiecie i spisuje się całkiem dobrze. Poza zgubieniem za słabo dokręconych wkrętów od wiązarów nie ma problemów.
 

Podobne wątki