• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje projekty 1:87 - SM03, EL100, SBCgix

OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
EL.100 malowałem Gunze H52 olive drab półmat ale troszkę jeszcze go przyciemniłem czarnym.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Dzięki za info.
Trafiłem na takie zdjątko z 1942 roku. Dach ELki robi wrażenie, jakby był w tym samym kolorze co boki. Czy wiadomo coś aby okupant przemalowywał elektrowozy, czy ten efekt to wynik "patynowania"?
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
Ciekawe zdjęcie, nie widziałem wcześniej. Myślę że to jednak "patyna", poza tym zdjęcie jest mało wyraźnie. Niewykluczone że w czasie okupacji malowali całość jednym kolorem, ale ja o tym nie słyszałem.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Z początku myślałem że to 42 rok i może akcja "Wieniec", ale dziś doszperałem się, że to 1943:
"31 lipca również oddział Kedywu Okręgu Warszawskiego AK spalił wielki skład materiałów pędnych przy ul. Gniewkowskiej. Po sterroryzowaniu ochrony podłożono ładunki zapalające. Spłonęło ok. 1.400.000 l benzyny, 20.000 kg smarów, 2 wagony cysterny, 1 samochód osobowy. Nie poniesiono żadnych strat."
Czuwaj(y)
PS kończę z historią bo złapię bana za offtopowanie;)
 
Ostatnio edytowane:

wespe

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
Z początku myślałem że to 42 rok i może akcja "Wieniec", ale dziś doszperałem się, że to:
"31 lipca również oddział Kedywu Okręgu Warszawskiego AK spalił wielki skład materiałów pędnych przy ul. Gniewkowskiej. Po sterroryzowaniu ochrony podłożono ładunki zapalające. Spłonęło ok. 1.400.000 l benzyny, 20.000 kg smarów, 2 wagony cysterny, 1 samochód osobowy. Nie poniesiono żadnych strat."
Czuwaj(y)
PS kończę z historią bo złapię bana za offtopowanie;)
w zamian w łapankach zostało wywiezionych i straconych w AUSCHITZ I TREBLINCE odpowiednio 1.400 ludności cywilnej i 2.000 dzieci CZUWAJ, niech zyje AK
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
Trafiłem na takie zdjątko z 1942 roku. Dach ELki robi wrażenie, jakby był w tym samym kolorze co boki. Czy wiadomo coś aby okupant przemalowywał elektrowozy, czy ten efekt to wynik "patynowania"?
To wrażenie nic nie znaczy. Bardzo różne kolory po przekształceniu w odcienie szarości potrafią dać dokładnie ten sam odcień, np. granatowy i czerwony (oczywiście o odpowiedniej jasności). Wystarczy obejrzeć kolorowy obrazek (w TV lub na komputerze) w wersji czarno-białej, by się o tym przekonać. Jeżeli dwa różne kolory będą miały tę samą jasność, w wersji cz-b dadzą ten sam odcień szarości.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Panie Andrzeju,
"Wrażenie nic nie znaczy" - Dlatego na końcu mojego posta, po słowie "patynowania" był znak zapytania. Moje wrażenie leżało u podstaw pytania, a nie twierdzenia.
Szkoda, że odniósł się Pan do mojego wrażenia, a nie podzielił się swoją wiedzą odpowiadając wprost na pytanie.

W kwestii kolorów - historia zna takie kolory, które zawsze na czarno białych zdjęciach wychodziły ciemniejsze (lub duuużo ciemniejsze) niż w naturze. Dlatego przez lata modelarze lotniczy identyfikowali RLM 04 jako czerwony. Nie chcę zagłębiać się w dalszą polemikę kolorystyczną, bo to chyba nie miejsce na to.

A to link do zdjęcia które powoduje iż mam kolejne wrażenie, że to nie tylko patyna.
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/80925/h:158/
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
Chodzi mi o podkreślenie faktu, że z takiego wrażenia nie należy wyciągać wniosków, iż dach i boki były w tym samym kolorze. Mogło tak być, ale wcale nie musiało. Myślę, że Kolega niepotrzebnie się obruszył. Nie mam wiedzy na temat malowania tych lokomotyw przed i w czasie wojny, więc autorytatywnie się nie mogę wypowiedzieć - dlatego nie odpowiedziałem wprost na pytanie. O patynie trudno mówić na podstawie zdjęcia okupacyjnego, bo naprawdę niewiele na nim widać. To ostatnie zdjęcie z NAC jest dobrze znane, ale moim zdaniem też niewiele wnosi do tej sprawy. Na kolejnej fotce za to widać wyraźną różnicę jasności ścian bocznych i dachu: http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/80929/h:158/ Może ten egzemplarz na wystawę był pomalowany inaczej?
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Panie Andrzeju,
Ja nie z tych obruszających się. Proszę mi wierzyć.
Ja tylko nie wiem, czy moja mikro ELka ma być błyszcząca z jasnym dachem, czy matowa z ciemnym.
Pozdrawiam
Nieobruszony Adam[DOUBLEPOST=1401194231,1401192937][/DOUBLEPOST]
w zamian w łapankach zostało wywiezionych i straconych w AUSCHITZ I TREBLINCE odpowiednio 1.400 ludności cywilnej i 2.000 dzieci CZUWAJ, niech zyje AK
W zamian??? Czy kolega się nie pomylił? Bo jak tak czytam to myślę sobie że kolega uważa, że rzeczywiście biedna uczciwa władza hitlerowska była atakowana przez terrorystów z AK i "w zamian" za polskie bestialstwa, bidulka, wysyłała tysiącami ludzi do gazu w akcie samoobrony. Jak kolega jest z Trójmiasta to proszę mi odpowiedzieć, w odpowiedzi na jaką akcję ZWZ (bo AK jeszcze nie było) "legalna władza" dokonała mordu w Piaśnicy? Albo dlaczego zginął mało znany sportowiec Kusociński w Palmirach z grupą innych podludzi? Albo co przeskrobali profesorowie Jagiellonki?
Może ja się mylę, ale mnie uczono, ze ZWZ i potem AK powstała W ODPOWIEDZI na sprzeczne ze wszelkimi prawami wyniszczanie narodu Polskiego.
No teraz przyznaję, że lekko obruszony
Adam
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
Jak już Daniel odpowiedział będą do zakupu, osoby które zgłosiły chęć nabycia otrzymały maila z odpowiednią informacją. SMki są z napędem i w DCC. Na razie powstał mała seria kilku sztuk, jeżeli będą chętni zrobię następne.
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.970 6 0
-model super!
-napisy(kalki , kalkomanie) są Twojej produkcji ?
-sprzęg śrubowy daje właściwy klimat w tym maleństwie-czy też Twojego autorstwa?
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
Miło że model się podoba. Te kalki są akurat mojego autorstwa, ale te kalki wypuściła też alegratka. Sprzęgi śrubowe i powietrzne oraz parę innych detali też moje wykonywane jako odlewy z mosiądzu.
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.970 6 0
Kolego piotr66 te kalki przydało by się poprawić dlatego ,że użyłeś kroju liternictwa niekolejowego -o kroju kolejowym było już na forum a i w internecie coś mozna znależć - Ty użyłeś kroju o nazwie ariel - to błąd - ariel to najpopularniejszy krój używany szczególnie w reklamie , który zalał Polskę wzdłuż i wszerz - ja wiem ,ze nie jeden raz różni fantaści sobie robili napisy na lokach wedle ich widzimisię ale to zawsze wyglądało idiotycznie , to tak jak zniekształcenie swojego lub co gorsza cudzego nazwiska , kolejowy krój literniczy został wymyślony po to ,zeby była na to norma , a norma ,żeby był w tym porządek , żeby nie było fantastów w tej dziedzinie czyli bałaganu i jak robimy modele wiernie odtwarzające rzeczywistość to i nad tym też musimy sie skupić - a teraz porównaj Twoje z oryginałem - patrz na PKP i SM03-009 , tekst przynalezności loka jest okej w Twoim wydaniu (z tego co widać)- w oryginale jest żle , zakład taboru niby dlaczego jest pogrubiony?

foto z http://castudio.webd.pl/bart/index.php?action=sm03_001 - szkoda żeś ten sprzęg odlał jako rzeżbę a nie do użytku- to taki istotny element kurka wodna -odróżniający modelik od modelu
- na węże powietrzne odlane z...metalu przymykam oczy
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
Kolego piotr66 te kalki przydało by się poprawić dlatego ,że użyłeś kroju liternictwa niekolejowego -o kroju kolejowym było już na forum a i w internecie coś mozna znależć - Ty użyłeś kroju o nazwie ariel - to błąd - ariel to najpopularniejszy krój używany szczególnie w reklamie , który zalał Polskę wzdłuż i wszerz - ja wiem ,ze nie jeden raz różni fantaści sobie robili napisy na lokach wedle ich widzimisię ale to zawsze wyglądało idiotycznie , to tak jak zniekształcenie swojego lub co gorsza cudzego nazwiska , kolejowy krój literniczy został wymyślony po to ,zeby była na to norma , a norma ,żeby był w tym porządek , żeby nie było fantastów w tej dziedzinie czyli bałaganu i jak robimy modele wiernie odtwarzające rzeczywistość to i nad tym też musimy sie skupić - a teraz porównaj Twoje z oryginałem - patrz na PKP i SM03-009 , tekst przynalezności loka jest okej w Twoim wydaniu (z tego co widać)- w oryginale jest żle , zakład taboru niby dlaczego jest pogrubiony?
foto z http://castudio.webd.pl/bart/index.php?action=sm03_001 - szkoda żeś ten sprzęg odlał jako rzeżbę a nie do użytku- to taki istotny element kurka wodna -odróżniający modelik od modelu
- na węże powietrzne odlane z...metalu przymykam oczy
Wracając do tematu, czcionkę rzeczywiście trzebaby poprawić. Elementy odlewane z metalu mają tą zaletę że praktycznie nigdy się nie złamią, nawet jeśli są bardzo delikatne jak te sprzęgi powietrzne. Może węże z gumy byłyby lepsze, pomyśle nad tym;).
 

Podobne wątki