• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje prace w N-ce, weathering, konwersje na DCC i inne...

OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#21
To napiszę trochę szerzej o konstrukcji tego cacka, szczególnie rozbieranie podwozia ma konkretną kolejność, którą nie od razu odkryłem. W środku są zamknięte po dwie blaszki na stronę.

P1170699-001.jpg


Powyżej na dolnym obrazku pokazałem kolejność w jakiej mi najlepiej wyszło składanie: Najpierw wsunąłem częściowo tą dolną część z logiem KATO, tylko od strony tylnej osi, ale całość przesunięta do przodu powinna być, później z góry włożyłem obudowę przekładni 2, a na koniec spód wsunąłem do tyłu i docisnąłem go z przodu. Rozebranie tego bez łamania było sporą sztuką.

Do podłączenia dekodera do zasilania wykorzystam oryginalną płytkę z żarówką, po usunięciu żarówki i diody prostowniczej.

P1170702-001.JPG


Podłączenie silnika: kable z dekodera podłączę do oryginalnych blaszek kontaktowych, tyle że na początku były zawinięte pod brzuch modelu, i dotykały blaszek z zasilaniem w podwoziu. Uznałem że najlepiej będzie je obrócić o 90 stopni do poziomu tak żeby znalazły się w pustym miejscu pod obciążnikiem, tam przylutuję przewody z dekodera.

P1170704-001.jpg


Światłowody ciachnąłem w jednym z grubszych przekrojów, tak żeby weszły dwie diody jedna pod drugą.

P1170707-001.JPG


Diody będą 3 żółte i 2 czerwone na wagon, zasilane przez druty nawojowe:

P1170709-001.JPG

P1170712-001.jpg

P1170715-001.JPG


Jak widać działa ok. Zdecydowałem się na żółte a nie białe żeby oddać starsze typy oświetlenia, nie takie halogenowe jak współczesne.
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#23
Diody w obudowie SMD rozmiaru 0603, ale jeśli chcesz wiedzieć dokładne dane producenta to nie znam, są to po prostu 'diody z allegro'
 

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#24
Bardzo dziękuje to mi starczy, myślałem, że są mniejsze. SMD 0403, o tych myślałem do mojego modelu. Twoje fotki, pomogą mi z montażem u mnie. Dzięki...
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#25
Dziś mi się udało poskładać elektrykę w całość.

P1170720-001.JPG


Rezystory i podłączenia kabli upchnąłem w miejsce usuniętej żarówki i w pustą przestrzeń po drugiej stronie silnika (swoją drogą to miejsce przewidziane na koło zamachowe chyba). Użyłem dwóch wartości rezystorów żeby czerwone diody tak jasno nie świeciły, dobrałem je doświadczalnie, mam cały karton z najróżniejszymi wartościami. Każda dioda ma swój własny rezystor. Do górnego reflektora dorobiłem plastikowy palik na górze którego przykleiłem diodę aby była bezpośrednio pod światłowodem.

P1170725-001.JPG


Kable kolorami odpowiadają tym na dekoderze. Podczas testów wszystko świeciło ok, tylko silnik po przykręceniu obciążnika się zacinał, ale po poluzowaniu i ponownym przykręceniu ułożył się już dobrze.

P1170723-001.JPG
P1170724-001.JPG


Kable wypuściłem przez dwa wywiercone otwory.

P1170726-001.JPG


W drugiej jednostce będzie dużo łatwiej, bo wszystkie rezystory będą w pustym miejscu po silniku.
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#26
Dziś walki ciąg dalszy był, a walka była pełna podstępów ze strony materii.
Dekoder umieściłem pod sufitem, wyciąłem ten trochę więcej plastiku i dorobiłem polistyrenowe poprzeczki na których może leżeć, dodatkowo obrałem go z koszulki żeby jak najmniej miejsca zajmował. Kable z lokomotywy lutowałem bezpośrednio do dekodera, fabryczne były za grube, poza tym nie ma potrzeby robić jakiś łączeń po środku.
P1170727-001.JPG

P1170729-001.JPG


Jak wszystko polutowałem postawiłem model do próby, nagle ZONK! Cały czas świeci się jedna czerwona dioda jak jest zasilanie w szynach, poza tym wszystko w modelu działa, ale jak chciałem włączyć tylne światła to ta jedna dioda się tylko zapalała mocniej. No i niestety musiałem rozbierać model i szukać przyczyny, a przecież po złożeniu testowałem każdy obwód z baterii, ale usterka była bardziej wyrafinowana i musiało zajść więcej czynników by się uaktywniła.
Okazało się że napięcie zasilania się przedostało na obciążnik, a obciążnik mocno dociskał się do przylutowanego drutu do diody, akurat powierzchnią bez farby, do minusa na diodzie, gdzie przez 2 rezystory szło do drugiej diody, a przez jeden na dekoder, plus z dekodera domknął obwód, jedna dioda dostała pełne napięcie z szyn i się zfajczyła, druga miała ciągłe zasilania przez te dwa rezystory, dlatego ciągle się paliła ale słabo. Spaloną diodę udało mi się wydrapać z kleju bez większej szkody dla całości, przylutować nową, zakleić, zamalować i złożyć ponownie całość, na szczęście teraz już działało.
P1170732-001.JPG


Gotowa już jednostka przed założeniem dachu, w porównaniu do narzędzia którym pracowałem, zdecydowałem się na używanie gazowej lutownicy mimo że mam też stacje lutowniczą z trochę mniejszym grotem ale jej kablem ciągle zrzucałem narzędzia i części ze stołu, bezprzewodowo było bardzo wygodnie, a grot dał rade z precyzyjną robotą.

P1170733-001.JPG


Efekt końcowy. Świeci tylko tam gdzie potrzeba.

zz.jpg


Przy okazji, nowy nabytek w kolekcji, używana BR78 w dobrym stanie mechanicznym, tylko przedni wózek się stopił i spłynął, nie wiem co ten człowiek z nią zrobił. Na zdjęciu już po podgrzaniu i z grubsza przywróceniu dawnego kształtu. Tu też będę się bawił w weathering i DCC, jak wszędzie.

P1170738-001.JPG
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#27
@Stroju jak zawsze robota pierwsza klasa. Zaintrygowała mnie jednak ta lutownica. Możesz napisać co to za urzadzenie, firma, model i jak to działa? Oraz ile kosztuje +- i czy się tym dobrze pracuje.
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#28
To Dremel Versatip, kupiłem ją z 15 lat temu i zaraz popsułem dyszę, ale parę miesięcy temu sobie o niej przypomniałem i dokupiłem dyszę, teraz mogę się w końcu nią cieszyć. Dobrze się lutuje, tylko trzeba nauczyć się dobierania temperatury, o tyle wygodnie że nie plączę się z kablami i szybko się nagrzewa. Działa na gaz do zapalniczek, zbiornik starcza na pół godziny grzania, w przybliżeniu. Poza tym jest to też opalarka, palnik.
https://www.dremeleurope.com/pl/pl/dremel®versatip-471-ocs-p/
W sam raz do szybkich prac. Tylko trzeba uważać żeby gorące powietrze było odprowadzane w bezpiecznym kierunku, grot ma z boku otwór gdzie wylatuje.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#29
zdecydowałem się na używanie gazowej lutownicy mimo że mam też stacje lutowniczą z trochę mniejszym grotem ale jej kablem ciągle zrzucałem narzędzia i części ze stołu, bezprzewodowo było bardzo wygodnie, a grot dał rade z precyzyjną robotą
Ja mam miniaturową lutownicę na dwie baterie AA, z bardzo cienkim grotem. Do lutowania cienkich przewodów doskonała, ale oczywiście długo trzymać włączonej nie można, bo baterie szybko padają. Ale do przy- czy odlutowania kilku drucików w sam raz.
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#31
Tak. Jeszcze węglarkę wziąłem. Raczej szczęśliwy traf bo napęd bez uszkodzeń, a wózek da się naprawić.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#32
No i mamy finisz.
Kable puściłem przez środek harmonijki, którą wcześniej nawierciłem, w drugim wagonie zrobiłem lutowanie pod dachem, na wszelki wypadek jakbym musiał rozłączać jednostki. Choć model jest dość sztywny daje sobie radę na najciaśniejszym moich łukach. O ile oczywiście nie ma zakrętów w 'S', ale tego się i tak należy wystrzegać.
P1170740-001.JPG

P1170742-001.JPG

P1170743-001.JPG
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#35
Ale mało kto zaczynał od dobrych modeli, ja na pewno nie, ale to było dawno temu. Ale mam kupę radochy z kolejkami, robię żeby mi się podobało, no i jeszcze Małżonce :)
Dziś odebrałem kolejnego czajnika, trochę zaszalałem w tym miesiącu ale czasem trzeba łapać okazje, szczególnie że na allegro nieczęsto się trafia cos fajnego. Ale co ciekawe kolejny nadtopieniec, choć tylko barierki, i parę drobiazgów, i brakuje małego zbiornika obok komina, wszystko się dorobi, no i dekoder też się zmieści. Pierwsza lokomotywa Trixa i jestem pod wrażeniem poziomu wykonania i technologią, nawet są malutkie rygielki które się przesuwa żeby odczepić budę, góra jest z dość precyzyjnych odlewów metalowych. No i do tego wepchnęli silnik z kołem zamachowym w ten paproch. Na prawdę ładnie jeździ.

P1170745-001.JPG P1170747-001.JPG
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#36
BR89 na tyle mi się podoba że przy okazji dnia trochę już przy nim podłubałem. W tym modelu też będę wrzucał światła LED, mam ambitny plan żeby zrobić je po dwóch stronach (fabrycznie tylko jedna strona świeci). Na początek tradycyjna fotka rozmontowanego modelu:

P1170750-001.JPG


Przednie światła:
Po zdjęciu światłowodów z kloszy okazało się że akurat mieszczą tam moje diody w całości z drutami, więc postanowiłem się pozbyć światłowodu, każda lampa otrzymała swoją diodę, pola kontaktowe i kawałki drutów pomalowałem przed włożeniem białą farbą tak jak wnętrza lamp. Wygląda to bardzo dobrze, dobiorę na tyle mocny rezystor żeby nie były zbyt mocne na koniec.

P1170753-001.JPG P1170755-001.JPG P1170759-001.JPG

Tylne światła:
Wymyśliłem że przewiercę otwór przez lampy i budę a diodę umieszczę w wyfrezowanych miejscach w ostoi (żółte strzałki), dzięki czemu nie będę miał żadnych przewodów z budy do ostoi, akurat się zmieszczą pod wkrętami mocującymi silnik.

P1170757-001.JPG


No i jeszcze kółkom pomalowałem na czerwono metalowe obręcze i boki ośki, dzięki czemu wyglądają na trochę bardziej filigranowe

P1170756-001.JPG
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#39
Udało mi się zamontować tyle lampki. Wymyśliłem że wytnę wnękę w płycie do której zamocowany jest silnik i zatopię tam diody żeby nie wystawały poza grubość płyty. Diody zalane gęstym CA, który później oszlifowałem do równa. W lampy w budzie lokomotywy wstawię jakieś pręty z przeźroczystego plastiku żeby tak nie straszyło dziurami.
IMG_20190711_214505-001.jpg

P1170764-001.JPG

P1170763-001.JPG
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#40
Wisienka na torcie jeśli chodzi o prace nad światłami, w tylne reflektory wsadziłem pręty z przeźroczystego plastiku (ramka po modelach wyciągnięta nad powietrzem z opalarki). Dolutowałem rezystory i przewody, akurat fabrycznie było wyżłobienie w ostoi w którym można było położyć przewody z przednich świateł do budki maszynisty.

P1170770-001.JPG P1170767-001.JPG
P1170777-001.jpg

P1170779-001.JPG
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 31
Tabor 6

Podobne wątki