• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje wypociny

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
871 60 10
#1
Na początek, tak wiem że jest w planach ale...

... uważam, że nawet "słaby" model wykonany samodzielnie daje dużo więcej satysfakcji niż kupiony, czy nawet po konwersji.
Mam już kilka przeróbek na koncie i kilku letnie, bo były długie przerwy, doświadczenie modelarskie - lotnictwo 1 skalach 1:72 i 1:144.
Zbieram generalnie DR i PKP w III i IV epoce, wszelakie diesle BR120, 130, pochodne oraz jeden zestaw IC PKP dla córki ze specjalnie zamówioną EU12, bo taka ładna kolorowa ;):rolleyes:.

Jednak po wyjściu Legnicko-Opolskiej jajecznicy naszła mnie duża chęć posiadania takiego zestawu. Tylko czym to pociągnąć, jest SP42-111 tylko trzeba trafić na aukcjach. I tu pojawił się pomysł 2 w 1.
Sprawdzę się na wyższym poziomie modelarstwa kolejowego i zrobię loka dla zestawu.

Teraz zestaw do budowy:
1. Buda, blaszki do SU45, blaszki uniwersalne PKP oraz ledy - Ostbahn Modele Kolejowe.
SP45_001.jpg


2. Dawca C628 - giełda forum.
baza1.jpg

3. Zderzaki, trąbki, węże PIKO 96360, światłowody pod "czerwone światła" - aukcje i sklepy.

4. Szybki, lusterka - produkcja własna.

5. Ewentualnie jako uzupełnienie blaszki od GPM'u.

6. Dekoder z dźwiękiem od ???

Planowany koszt bez dekodera ok 600zł z górką + cena dekodera.

Wiem, że nie będzie to cudo na poziomie EFC-Loko, ale będzie moja.

Budowę SU45-089 uważam za rozpoczętą zaznaczając od razu, że nie będzie to budowa ekspresowa.

Trzymajcie kciuki i komentujcie.
Czekam na wszystkie uwagi oraz przyjmę każdą konstruktywną krytykę.
[DOUBLEPOST=1429462719,1429462030][/DOUBLEPOST]Post drugi - postęp.

Buda oszlifowana dopasowuję drzwi, które zdążyłem już połamać, skleić i połamać.

Dawca rozbebeszony.
baza_czesci2.jpg


Wózki, podstawa przy tej lokomotywie.

wozki2.jpg

Ostoja oszlifowana i pocięta, bo jest trochę za długa. Po pocięciu czeka na przycięcie i spasowanie. Następnie połączę ją czterema elementami mocującymi w całość.
Tutaj jest ważne każde 0,5 mm.
przymiarka2.jpg


No i na koniec mój mały pomocnik sprzątający teren zakładu (balkon) po pracach. Dodam od siebie, że jest bardzo zaangażowana w to co robię, ale woli "kręcić" kółka na podłodze :D.
 

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
#3
Również mocno dopinguje budowę :). Pamiętaj o wystarczającym dociążeniu modelu. Tutaj masz wątek, który zapewne jest inspiracją dla wielu modelarzy próbujących sił przy budowie Fiata ... również i dla mnie.
 
OP
OP
przemek tabisz

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
871 60 10
#5
Troszkę czasu w długi weekend i prace posunęły się lekko do przodu. W między czasie dokupiłem ledy, rezystory, tranzystory itp.

Wstępnie przygotowana ostoja. W tzw. wolnym czasie znalazłem zaginioną ostoję od starej BR118 Piko, przyłożyłem do budy i na mojej buźce zagościł banan, pasuje!
Wyciąłem z C628 gniazda pod wózki i mocowanie silnika, teraz bazą ostoi będą resztki z Br118.
ostoja.jpg


Pierwsze przymiarki, najpierw ustawienie zgodne z oryginałem.

przymiar1.jpg

Osie obrotu wózków są prawie jak w oryginale.
Ale potem uznałem, że mogę sobie pozwolić na małe odstępstwo (tak wiem, że będę się za to gotował w piekle) i rozsunąłem pkt. obrotu tak aby pasowało mi do zamontowania skrzyni pod spodem.

przymiar2.jpg


I przymierzyłem całość. Jeszcze nie wiem czy zrobię kinematykę krótkiego sprzęgu czy coś a'la sprzęg Weinerta (nie mogę nigdzie znaleść aby sobie kupić) czyli haki do węglarek PIKO.

calosc.jpg

Teraz pozostało "tylko" wszystko spasować aby było odpowiedniej grubości i na odpowiedniej wysokości.

Teraz pytanie do elektryków, bo ja już jeden kondensator ku ogólnej radości dzieci wysadziłem.
Już wiem, że dłuższe to PLUSY w diodach i kondensatorze, czarna kreska an rezystorze to PLUS.
Szkic układu do świateł białych (3 szt.x2) i czerwonych (2 szt.x2) jest dobry - rysunek oczywiście jednego zestawu.
Czy to wszystko jest ok? Jak włączyć aby świeciło, mam zasilacz nowy analowgowy PIKO, stary FZ1 i cyfrową Lokmause 2.
swiatla.jpg


I ostatnie pytanie nie ma ktoś takiego sprzęgu, ale nie amerykańskiego tylko oczkowego?
sprzęg.jpg
 

PX48-28

Aktywny użytkownik
Reakcje
90 5 2
#11
Ja również, kibicuje, mam 3 budy i zastanawiam się czy pobawić się z nimi. Jak tam z właściwościami jezdnymi?
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#13
@mattia Spójrz w profil i daj sobie spokój.


...a w temacie. Zastanawiałem się ostatnio nad tym zestawem Ostbahna i wygląda na to, że trzeba się będzie zastanowić jeszcze raz :)
 
OP
OP
przemek tabisz

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
871 60 10
#15
To chyba taka nasza przypadłość narodowa.

Budy Ostbana są godne polecenia, mam inną z alledrogo i jest wyraźnie gorsza.
Jedyne czego mi brakuje to w blaszkach brak poręczy i lusterek.
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.612 177 14
#16
swego czasu zrobiłem kilka loków na odlewach Grześka, jak ktos chce zrobić na odwal to się cudów nie należy spodziewać, ja włożyłem ogrom pracy aby doprowadzić budę to wyglądu SU45 ... to jest odlew do pracy na żywym organizmie :) ale da się z tego wycisnąć coś fajnego ...

SP45-139_1.jpg
1.jpg
1a.jpg
 

SU46-017

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#17
Mam taki zestaw na SP/SU45 i powiem że jest fajny ale jedyną rzeczą która w nim mi się nie podoba to brak blaszek na ryfle.
@przemek tabisz Życzę ci sukcesu w budowie fiata.
 
OP
OP
przemek tabisz

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
871 60 10
#19
Ryfle żywiczne kupiłem na alledrogo od and_hobby_iw, dane mogę podesłać na PW. Ja robię sobie SU45-089 z czasów Wrocławskich, więc ryfle nie są mi specjalnie potrzebne. Trzymam na zapas.
fiat.jpg
 

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
439 18 0
#20
Działaj, działaj. Jak sam zauważyłeś najważniejsze jest coś zrobić samemu. Chyba o to chodzi.
Najczęściej krytykują osoby, które głownie kupują modele a nie Co je budują.
Swego czasu "popełniłem" tę lokomotywę przy wykorzystaniu tych samych elementów, które wziąłeś w obroty. Najwięcej czasu zajęła mi buda, która zawierała dużą ilość pęcherzy. Kilka warstw podkładów i nieustannego szlifowania papierami różnej gradacji i można było postawić lokomotywę na makiecie.
Zatem do roboty i pochwal się postępami.
 

Podobne wątki