• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje wypociny

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#61
Czy spotkałeś się z takim przeniesieniem napędu w jakimś modelu, czy narazie to eksperyment? Pytam bo tak trochę wydaje mi się że ten te plastikowe rurkI zawsze bedą miały tendencję do prostowania wózków, szczególnie przy większy prędkościach a przy okazji będą wpadać w duże wibracje. Efektem będzie wykolejanie się lokomotywy na łukach i zwrotnicach. Fizyki raczej nie oszukasz.
Ale to tylko moje gdybania i mam nadzieję że się mylę a sam niedługo będę u siebie takie montował. Ja myślę bardziej o zastosowaniu kardanów innego producenta lub wymiane zębatek. W zasadzie to chyba najpierw musze ustalić co dokładnie powoduje ten dzwięk bo po instalacji dekodera lokomotywa jeździła całkiem fajnie. Narazie testy robiłem przy otwarych"bebechach" bo niestety standardowy dekoder przy moim pomyśle na rozplanowanie wnętrza za żadne skarby nie chciał mi się zmieścić. Mam już mniejszy dek od zetki i być może po założeniu budy nie będzie wcale tak źle i tak to zostawię.
Maćku a co do Mehano, to już kupiłem i po ptakach. Nigdy wcześniej osobiście nie miałem styczności z tą marką. Widziałem sporo różnych fajnych amerykanskich modeli ale nigdy mnie nie kręciły i nie wnikałem co jest chińszczyzną a co custom więc myślałem "że każdy facet z widłami to Posejdon".
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#62
Kilka lat temu ludzie mierząc co się da i gdzie się da wskazali wskazali na model Alco 628, który co prawda u nas był dostępny wyłącznie od Mehano, a lepsze można było kupić wyłącznie na eBayu, więc tańszy dawca szybko znikał z aukcji.
Adam, Stary Jesionie :) temat napędu do SU45/46 był wałkowany wielokrotnie na tym forum, a mimo to wiele osób zaczynało właśnie od Mehano, bo za bardzo nie było wiadomo od czego można dopasować chociaż wózki o dobrych właściwościach jezdnych - na poligon doświadczalny jest to dobra baza, zwłaszcza budując pierwszy model od podstaw, bo dzięki temu przy następnym obejdzie się bez strat lub przynajmniej maksymalnie je zminimalizuje.
Jedynie z silnika bym zrezygnował z dawcy (Mehano), bo to jest szajs, a u Ciebie nie będzie problemu ze znalezieniem silników np. Atherna (mam takie 2-3) wraz z wałkami o regulowanej długości oraz dwoma kołami zamachowymi.
W przypadku dawcy Roco, to można znacznie więcej wykorzystać włącznie z płytką elektroniczną, co będzie dużym ułatwieniem dla wielu modelarzy.
 

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#64
No widzisz Maciek, przeglądałem forum ale niestety nie natknąłem się wcześniej na tą informację. Następny model będzie lepszy :) Dzisiaj może zamontuję ten mniejszy dekoder i zobaczę jak to wszystko działa przy zamkniętej budzie. Ale o tym to już będę pisał w swoim wątku żeby koledze nie zaśmiecać jego relacji.

Przemek a może warto by było użyć ten nowy mniejszy silnik i tylko wałki kardana od Roco?
 
OP
OP
przemek tabisz
Reakcje
875 60 10
#66
Napęd spasowany, podłączony i sprawdzony jeżdżący.
Nie wiem czemu ostoja mi się lekko "zbananiła" do góry, podgrzeję ją i naprostuję.
Kolejny błąd to przeciwnie świeciące oświetlenie, jae do przodu świeci tył. Obrucę kable przy silniku i będzie OK.
napęd.jpg

Na dole witać spotera ;).
napęd1.jpg

Na końca ostoi dołożę jeszcze obciążenie i pozostanie wyciągnięcie ledów do "oczu" i finito ze środkiem.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#67
Napęd spasowany, podłączony i sprawdzony jeżdżący.
Nie wiem czemu ostoja mi się lekko "zbananiła" do góry, podgrzeję ją i naprostuję.
Problemy z geometrią ostoi w takich projektach to normalka, no chyba, że ktoś to przewidział i uwzględnił w projekcie.
Jednym z lepszych rozwiązań jest zastosowanie aluminiowych kątowników o niskim profilu jeśli ma być zamontowany inny balast lub mosiężnych kątowników, które swoją wagą wspierają balast na który jest np. mało miejsca.
Takie kątowniki można złapać śrubami o stożkowych łebkach (chowają główki w nawiercone tuleje o większej średnicy niż otwór pod gwint) 6 lub 8 miejscach, a ich długość w zależności od modelu nie musi przekraczać 2/3 długości podwozia.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch blach o grubości 2 mm i skręcenie ich ze sobą, przy czym w górnej lub w obu już należy uwzględnić otwór pod ułożenie silnika w zależności od typu konstrukcji.
 
OP
OP
przemek tabisz

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
875 60 10
#68
Po długiej przerwie miałem trochę czasu na budowę.

Zamontowałem odbłyśniki i światłowody. Nie wiem czy będą światła czerwone, ale światłowody są gotowe..
swialowody.jpg


odbyslniki.jpg


Nie wiem czemu pojawił mi się problem elektryczny. z tego co pamiętam lok miał działające oświatlenie biało/czerwone w analogu.
Po założeniu dekodera świeci tylko w jednym kierunku. Śprawdziłem żarówkę działa. Pozostaje mi teraz przywrócić analog i sprawdzić jeszcze raz.
Bazą jest płytka z loka ROCO BR215/218.

dek.jpg


Nr płytki to 43522-360. Świeci tylko kierunek oznaczony nr 1.
 

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
#73
Na moje oko to są światłowody z takiej "chińskiej gadżeciarskiej" lampki, można dostać w sklepach "po x złotych i nie tylko".
Kiedyś czegoś takiego używałem w swoich modelach m.in w EP09 z mojego awataru... ale to na moje oko, być może to co innego.
 

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
#77
OP
OP
przemek tabisz

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
875 60 10
#78
Mam taką lampkę u córki w pokoju.
O światłowodach rozmawialem z moim dealerem;) odbłyśników i stąd znam ich wymiary. Potem aledrogo i już.

Mój okulista potwiedzil tylko, że jestem tak samo ślepy jak 2 lata temu więc nie u mnie źle, +1,25.:cool::LOL:
 

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#80
Brawo Przemek.
Bardzo ładnie wyszły Ci te światła. Teraz żałuję że zrobiłem to inaczej bo jest już za późno żeby przerobić.
 

Podobne wątki