• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Samochodowa Makieta Modułowa - budowa - mafo

OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.560 386 20
Ostatnio, dzięki ogromnej pomocy mojego kolegi elektronika próbujemy stworzyć system antynajazdowy do samochodów jeżdżących w systemie Faller-Car. Po zaprojektowaniu i zrobieniu pierwszych próbnych układów elektronicznych zaczyna to wyglądać obiecująco. Jeszcze pojazdy zacinają się na ostrych zakrętach, ale na prostej wygląda to już nieźle. Mam nadzieję, że jeszcze trochę pracy i na zakrętach to zacinanie zostanie zmniejszone do minimum, albo nawet wyeliminowane. Poniżej wklejam filmik z pierwszych prób tego systemu.

 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.560 386 20
Zainspirował mnie kolega @Adam66 swoimi butlami gazowymi klik i postanowiłem sobie też taką zrobić. Pasuje mi taka butla do zasilania wózka widłowego.
Butlę robię z tzw. "łapy" z pręta polistyrenowego. Pokrętło zaworu też robione z pręta polistyrenowego tylko cieńszego przy użyciu pilnika i nożyka.

Butla gazowa 001.jpg
Butla gazowa 002.jpg
Butla gazowa 003.jpg
Butla gazowa 004.jpg



Na wózku widłowym będzie zamontowana obok siedzenia operatora.

Butla gazowa 005.jpg
Butla gazowa 006.jpg




No a teraz elementy schną po malowaniu.

Butla gazowa 007.jpg
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.403 68 0
Wszystko pięknie(y) tylko pozwolę sobie wtrącić kilka uwag odnośnie realizmu które przy swoich umiejętnościach
spokojnie dasz rady poprawić;)
Butla powinna być niebieska, rzadziej inny kolor, ale czerwony to głównie gaśnice.
Wężyk nie powinien wychodzić po za obrys wózka, najlepiej wywiercić otwór w pokrywie i go tam wprowadzić.
Obejma powinna być poszerzona od góry, ewentualnie dwie, aby ją utrzymywać w osi poziomej wzdłużnej.
Od góry butli powinien być przynajmniej jeden uchwyt do dźwigania, bądź kołnierz z otworami pełniącymi tą rolę.
No i wydaje mi się że prezentowany przez Ciebie "Suchedniów" występował tylko w wersji akumulatorowej.
 

Załączniki

OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.560 386 20
Wszystko pięknie(y) tylko pozwolę sobie wtrącić kilka uwag odnośnie realizmu które przy swoich umiejętnościach
spokojnie dasz rady poprawić;)
Butla powinna być niebieska, rzadziej inny kolor, ale czerwony to głównie gaśnice.
Wężyk nie powinien wychodzić po za obrys wózka, najlepiej wywiercić otwór w pokrywie i go tam wprowadzić.
Obejma powinna być poszerzona od góry, ewentualnie dwie, aby ją utrzymywać w osi poziomej wzdłużnej.
Od góry butli powinien być przynajmniej jeden uchwyt do dźwigania, bądź kołnierz z otworami pełniącymi tą rolę.
No i wydaje mi się że prezentowany przez Ciebie "Suchedniów" występował tylko w wersji akumulatorowej.
Dzięki Tomku za informacje. To są na razie przymiarki, bo jak widzisz, butla nie ma uchwytów, nie ma jeszcze podstawy, a i wózek widłowy to nie Suchedniów, tylko jakiś niemiecki z Kibri.
Piękna robota(y)
Jedyna uwaga to podnoszony już wcześniej kolor butli. Dlaczego wybrałeś akurat czerwony?
Czerwony, bo taki pamiętam z czasów PRL. A i w latach 90 ubiegłego wieku takie butle były koloru czerwonego. Nie pamiętam w którym roku powstał przepis, że czerwony kolor na butlach mogą mieć gaśnice, a butle z gazem mają być innego koloru.


Tak na szybko znalazłem, że inne kolory niż czerwone dla nowych butli z gazem wprowadzono od sierpnia 1999 r., a okres przejściowy zmiany kolorów dla używanych butli z gazem ustalono do 30 czerwca 2006 r.
 
Ostatnio edytowane:

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.403 68 0
Cieszę się Maćku że tak to odebrałeś, bo taki był zamysł mojego posta;)
Sam pamiętam z dzieciństwa czerwone butle do kuchenek, bo i umnie w domu rodzinnym się z takich korzystało.
Czasami z powodu zbyt wysokiej absencji wśród załogi i mi się zdarzy spędzić całą dniówkę na wózku, tak że jestem
troszkę w temacie, najgorzej jak się ma półtorej tony a czasem więcej na widłach podniesione dosyć wysoko i trzeba
zapylać po butlę:(, bo nikomu się nie chce sprawdzić czy jest benzyna.
No a wózek na którym chcesz umieścić swoją butlę jest akumulatorowy, więc tutaj musisz się rozejrzeć za czymś większym.;)
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Kolego Mafo. W czasach PRL butle na propan-butan były tylko w kolorze czerwonym, sprzedarzą tego gazu zwanego też gazem płynnym zajmowała się firma Minol, była monopolistą, inne kolory butli zostały zastosowane po wejściu na nasz rynek firm zachodnich i w tym przypadku chodziło o przypisanie danej butli czyli koloru do jej właściciela. A wiązało się to z obowiązkowym przeglądem takiej butli, czyli otrzymaniem atestu dopuszczenia do użytkowania, mówimy tu o butlach 11 kg. Nikt nie chciał płacić za przegląd nie swojej butli. Suchedniów oprócz wózków akumulatorowych produkował też spalinowe. Ja obsługiwałem taki wózek o udzwigu 3,5 tony produkcji Bułgarskiej z podwójnymi kołami z przodu, silnik wysokoprężny.
 

Podobne wątki