• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje małe modelarstwo

OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#64
Miałem tylko o takiej średnicy, w realu nie wygląda tak grubo, myślałem jeszcze o dołożeniu poprzeczek w połowie wysokości,ale nie mam dojścia do zgrzewarki, a spawaczom łączenie poprzez spawanie nie wychodziło. Pomyślę jeszcze o dodaniu 2 szt. drutu w pionie na tej barierce czołowej, na pewno zmieniło by to trochę wygląd całości, a jednocześnie znikneły by te otwory w belce czołownicy.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#65
Ja robie z drutu stalowego miedziowanego do migomaga bez topnika w srodku. Z topnikiem sie szybko lamie. Srednica, to 1mm. Jest sztywny i nie daje sie latwo uszkodzic. Lacze drut poprzez lutowanie. Ty masz chyba drut nierdzewny, a nie wiem czy akurat ten gatunek daje sie lutowac.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#66
Wagon osobowy z poprzednie strony który ma być jako wagon mieszkalny dla załogi transportującej transformator energetyczny został pomalowany na kolor zielony, a dach na kolor jasno szary. Zostały do wykonania oznaczenia na wagonie, gdzie mógłbym nabyć lub kto z kolegów mógłby wykonać takie kalkomanie, lub wykonać takie oznaczenia na tym wagonie. Proszę kolegów o opinie na temat wyglądu tego wagonu, wszelkie sugestie mile widziane.
Zdjęcie0007.jpg
Zdjęcie0008.jpg
Zdjęcie0012.jpg
Zdjęcie0014.jpg
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#69
Dziękuję za miłe słowa. Kupiłem ten zestaw figurek jakiś czas temu, no i się przydał. Pracownicy mają przerwę to sobie umilają wolny czas grą w karty. To chyba pokerek ponieważ w pudełku znalazłem kalkomanię na stoliki, a na nich rozłożone karty i pieniądze. Ale i tak za bardzo nie będzie widać przez okna co porabiają ci pracownicy, tylko będą widoczne sylwetki. Wykonam następne zdjęcia to je pokażę. Te zdjęcia figurek to była przymiarka jak to będzie wyglądać, one jeszcze nie były przyklejone do tej podłogi, czynność tą wykonałem po przyklejeniu podłogi do wagonu. Wkleiłem te figurki bo trochę dziwnie wygląda wagon bez pasażerów. Jednocześnie zastanawiam się nad założeniem oświetlenia końca wagonu oraz przedziałów.
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#71
Przejrzałem właśnie przed chwila cały wątek i jestem pod dużym wrażeniem prac i dokładnej, porządnie wykonanej i przedstawionej dokumentacji. To już jest prawdziwe modelarstwo, jak nie tylko się cos kolekcjonuje, ale także potrafi od podstaw wykonać samemu. Gratuluje umiejętności i zapału (y)
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#73
Zbyszku, oznaczenia na wagonie będą. Poszperałem trochę w internecie i mam nawet taki wzór, tylko nie wiem czy będzie to dobre oznaczenie dla tego typu wagonu. Potrzebuję również daty rewizji dla tego wagonu oraz pozostałych napisów. Tak więc w tym temacie będę potrzebował pomocy kolegów, którzy ten temat ogarniają bardziej niż ja.

P K P
51 51 99 10 012 - 2
S c t
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#74
Janku nie wiem w jakim okresie (epoce) planujesz oznaczyć swój wagon. Myślę ,że model ten ma przedstawiać wagon z grupy przedsiębiorstwa PKP.
A więc taki,który jest wykorzystywany na potrzeby transportu w obrębie funkcjonowania PKP.
Zaznaczam ,że nie jestem znawcą tematu i mogę się mylić ,ale jeżeli wagon ma być opisany np. w IVep. to wydaje mi się, że powinien mieć oznaczenie
P K P
85xxxx
Xo

Już kiedyś podawałem to w temacie Jacka nie chciałbym tutaj tego powielać ,ale dokładniej opisałem to tutaj:
http://forum.modelarstwo.info/threads/zntk-bytom.29038/

Pozdrawiam
Zbigniew
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#75
Zbyszku. Ten temat czytam od początku, ale przedstawia głównie wagony towarowe, tak więc sprawa oznaczenia mojego wagonu jest dalej aktualna. Poczekajmy jeszcze trochę, a być może któryś z naszych kolegów pomoże mi w prawidłowym oznakowaniu tego wagonu w IV epoce.
Pozdrawiam
Jan
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#76
Janku nie zrozumieliśmy się więc pozwolę sobie wkleić tutaj to jeszcze raz;)

Dane zaczerpnięte z książki dr.Macieja Janiaka i mgr.inż Adama Kalinkowskiego pt."Konstrukcja i Eksploatacja Wagonów Kolejowych." rok wyd.1979

Wagony techniczno- gospodarcze PKP posiadały symbol literowy X
Do tej litery stosownie do rodzaju wagonu dodawana była mała litera gdzie:

1. o- dla wagonów o konstrukcji wagonów osobowych
2. w-dla wagonów o konstrukcji wagonów węglarek
3. k- dla wagonów o konstrukcji wagonów krytych
4. p- dla wagonów o konstrukcji wagonów platform
5. s- dla wagonów o konstrukcji wagonów specjalnych

Teraz trochę o numeracji:

1. Wagony w pogotowiach ratunkowych, przecipożarowych,
odśnieżnych i innych ,oraz pługi odśnieżne
zakres numeryczny 810000-819999

2. Wagony elektrownie,podstacje prostownicze,
rozdzielnie itp. zakres numeryczny 820000-829999

3. Wagony do tarowania i naprawy wag wagonowych,
do sprawdzania skrajni i mostów,oraz pomiarowe
i doświadczalne zakres numeryczny 830000-839999

4. Wagony dźwigi, wagony pomocnicze i ochronne
do dźwigów zakres numeryczny 840000-849999

5. Wagony dezynfekcyjne,kąpielowe
i łaźnie zakres numeryczny 850000-859999

6. Wagony mieszkalne,magazyny,świetlice,
kuchnie itp. zakres numeryczny 851000-869990

7. Wagony do specjalnych potrzeb
(kadrowe itp) zakres numeryczny 870000-879999

8. Wagony cysterny i tendry do wody,smarów,olejów,
nafty,benzyny,oraz gazów zakres numeryczny 880000-889999

9. Wagony dla potrzeb jednostek podlegającym DOKP
i prowadzącym gospodarkę na zasadach pełnego
wewnętrznego rozrachunku gospodarczego zakres numeryczny 890000-895999

10. Wagony dla innych potrzeb zakres numeryczny 896000-899999


Wydaje mi się ,że dla Twojego modelu pasowała by numeracja z pozycji 6
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#77
Zbyszku. Tylko jest pytanie, czy ten typ wagonu jednak co by nie było osobowego da się podciągnąć pod tę pozycję [ wagony mieszkalne ]. Przy dworcu Warszawa Zachodnia stoją na bocznym torze wagony mieszkalne, ale są one, takie jest moje przypuszczenie, przerobione do tego celu z wagonów towarowych. Również pozycja nr. 1 posiada taki wyraz z tego wykazu [ innych ], pociągi ratunkowe posiadają wagony mieszkalne ale przerobione z wagonów osobowych. Dlatego wolę trochę poczekać z oznaczeniami żeby mieć pewność że będą właściwe. Tym bardzie że wagon specjalny który buduję i ma być w zestawie z wagonem osobowym jest jeszcze nie gotowy, brakuje mi kilku elementów do zakończenia prac. Mam nadzieję że głos w tej dyskusji zabiorą także inni koledzy i pomogą nam w rozwiązaniu tego zagadnienia.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#79
Zbyszku. Dajmy szansę innym kolegom. Jeśli nie będzie żadnej odpowiedzi , na pewno się do tych kolegów zwrócę z takim zapytaniem. Dziękuję Ci za pomoc i życzę udanego popołudnia.