• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje kartonowe lokomotywy

Reakcje
228 0 0
#1
Witam jeszcze raz Szanownych Kolegów z tego forum.
Chciałbym zaprezentować tutaj kilka swoich modeli lokomotyw PKP, a przy okazji wymienić się doświadczeniem modelarskim i merytorycznym. Z góry chciałbym zaznaczyć, że choć w tytule użyłem słowa"kartonowe" to nie jestem purystą. Używam oprócz kartonu również innych dostępnych materiałów uzupełniających jak elementy wycinane laserowo, lub fototrawione. Przeważnie maluję też swoje modele. Uważam, że celem modelarza jest maksymalnie zbliżyć się wykonywanym modelem do obiektu rzeczywistego, niezależnie od tego jakich materiałów i metod on używa.
Jestem również przeciwnikiem dzielenia modelarzy na plastikowych, kartonowych, lub "modularzy" kolejowych. Mogłem to obserwować, gdy brałem udział w różnych konkursach i wystawach. Cieszę się, że Kolegów z tego forum łączy wspólna pasja do kolei. Dlatego postanowiłem do Was dołączyć. Wykonuję swoje modele jako statyczne bez napędu (czasem mogą się toczyć), aby mogły cieszyć moje oko na niewielkiej dioramie.
Wracając do tematu, na początek przedstawiam model elektrowozu EP05, który miał spory wkład w rozwój szybkiej kolei w Polsce. Wykonałem go już jakiś czas temu, kiedy to nie było jeszcze jego modeli MTB i innych. Ale było wydawnictwo kartonowe ZETKA ! Teraz to wygląda jak słaba konkurencja.

s1600.jpg s1600b.jpg s1612a.jpg

s1615a.jpg s1616b.jpg s1617a.jpg

s1618b.jpg s20160902b.jpg s20160902a.jpg

Pozdrawiam, Zdzisław
 

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
#3
Twój model wygląda pięknie i ma w sobie to ,,coś". Fajnie, że zdecydowałeś się założyć ten wątek, bo tak mało jest tu modelarzy którzy sami budują lokomotywy. Byłoby jeszcze lepiej gdybyś pisał relacje z budowy modeli lub chociaż w jakimś skrócie pokazywał poszczególne etapy ich budowy. Przykre jest dla mnie to, że nikt na takich wątkach nic nie pisze. Zapewne gdybyś założył wątek ,, Nowości PKP..." albo ,,dyskusje na temat polityki producentów", bądź ,, propozycje przyszlych modeli dla Piko" to miałbyś tu większe zainteresowanie. Na szczęście pozostaje jeszcze system ocen, ale wiadomo, że odpowiedni wpis jest najlepszym wyrazem uznania. Może jestem nie dzisiejszy...
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
#4
Ładnie wykonany model. Możesz pokusić się o spróbowanie napędu na następnym przy takich umiejętnościach. Podobają mi się ramy okien czołowych tak charakterystyczne dla EP05, które MTB dosłownie spieprzyło.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#6
Jestem pełen podziwu jak wiele można zrobić z kartonu i to z "wycinanki" powiedzmy gotowej o już z góry ustalonej jakości. Nie chcę tu się powtarzać ale popieram opinie kolegów. Może gdyby MTB miało do wglądu Twój model to może by nie tylu błędów
 
OP
OP
Zdzisław
Reakcje
228 0 0
#8
Dziękuję wszystkim za słowa uznania.
Ponieważ były głosy w rodzaju "więcej modeli" przedstawiam kolejną lokomotywę z kartonu w skali H0. Jest to parowóz TKt48-191 z Chabówki na bazie wydawnictwa GPM. Miał on 10 lat temu takie jasne malowanie.

P1140378.JPG P1140381.JPG P1140383.JPG
P1140372.JPG P1140373.JPG P1140374.JPG

... i jeszcze
P1140384.JPG P1140392.JPG P1140398.JPG

P1140403.JPG P1140408.JPG P1140417.JPG

Pozdrawiam, Zdzisław
 

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#9
Ja również przyłączam się z uznaniem i potwierdzam, że po tym co pokazujesz widać jakość. Zachęcam do przejścia z kartonu na np. polistyren. Ja i wielu tak zaczynaliśmy.
Pozdrawiam
 
OP
OP
Zdzisław
Reakcje
228 0 0
#10
Jakby ktoś miał pytania odnośnie techniki wykonania moich modeli - chętnie odpowiem.
Korzystając z okazji zapytam:
- gdzie można zakupić standardowy osprzęt do modeli polskich parowozów w H0 jak smarotłocznie, sprężarki, inżektory, zawory itp ? (Klubę znam)
- gdzie można teraz kupić kalkomanie do taboru takie jak "kalkomanie.com" ? Niby można wydrukować, ale z białym nadrukiem ?
- kto aktualnie oferuje na naszym rynku kit-y do samodzielnego montażu taboru (szczególnie chodzi mi o polskie lokomotywy) ?
- czy są oferowane na rynku jakieś gotowe nasze "Tekatki" ? Wydaje mi się, że widziałem w Piotrkowie.
Pozdrawiam,
 

Pawelec PKP

Znany użytkownik
Reakcje
1.168 90 9
#11
Jakby ktoś miał pytania odnośnie techniki wykonania moich modeli - chętnie odpowiem.
Korzystając z okazji zapytam:
- gdzie można zakupić standardowy osprzęt do modeli polskich parowozów w H0 jak smarotłocznie, sprężarki, inżektory, zawory itp ? (Klubę znam)
- gdzie można teraz kupić kalkomanie do taboru takie jak "kalkomanie.com" ? Niby można wydrukować, ale z białym nadrukiem ?
- kto aktualnie oferuje na naszym rynku kit-y do samodzielnego montażu taboru (szczególnie chodzi mi o polskie lokomotywy) ?
- czy są oferowane na rynku jakieś gotowe nasze "Tekatki" ? Wydaje mi się, że widziałem w Piotrkowie.
Pozdrawiam,
Eanos.pl
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
#12
Z wszystkim tym to kłopot. Po osprzęt do parowozów najlepiej zacząć od Kolegi z nickiem Ranger i firmy UMF: http://www.eaos.pl/company/umf/
Był tu jeszcze jeden Kolega: nick "Huta Mirek", ale dawno od niego nie słyszeliśmy. Wart też skontaktować się z Kolegą @FENIX, wykonuje on przebudowy parowozów niemieckich na polskie.
Kity były w ofercie firmy EFC, nie wiem czy jeszcze są. TKt48 którą Widziałeś chyba była od EFC i jej cena jest co najmniej 4000zł.
 
OP
OP
Zdzisław
Reakcje
228 0 0
#14
Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Być może zdecyduję się na jakiś kit firmy UMF. Najpierw muszę się chyba nauczyć precyzyjnego lutowania.
Tymczasem chciałbym jeszcze zaprezentować coś z mojego kartonowego taboru H0. Jest to parowóz Ol49 zbudowany na bazie zestawu wyciętego laserem z firmy GPM. Wspomniany zestaw był tylko bazą wyjściową, bo gdyby ograniczyć się tylko do niego - model byłby zbyt wiotki i trudny do utrzymania geometrii całej sylwetki. Ponadto minusem zestawu była zbyt duża moim zdaniem chropowatość użytego kolorowego kartonu. Dodatkowo użyłem jeszcze zestawu elementów fototrawionych z GPM.

_094626.jpg _094712.jpg _IMG_7062.JPG

_IMG_7063.JPG IMG_1642b.jpg IMG_1647b.jpg

IMG_1647b.jpg IMG_1648.JPG IMG_1652.JPG

Pozdrawiam,
Zdzisław
 

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
#15
Patrząc na tak wykonany model to zastanawiam się czy karton nie jest najlepszym materiałem do odwzorowania niektórych elementów. Być może na modelu przedstawiającym nowy pojazd z obecnej epoki nie byłby tak odpowiedni jak w przypadku parowozu, bo tam przeważają gładkości i idealne spasowania elementów. Twój model wykonany jest czysto i dokładnie, a jedak nie sprawia wrażenia plastikowego i nadwyraz wypieszczonego, co w przypadku takiego parowozu jak Ol49 nie powinno mieć miejsca. Niewielu jest ludzi potrafiących tyle wycisnąć z kartonu. Z lutowaniem dasz sobie radę bo oko i rękę do modeli masz. Powinieneś jeszcze wypróbować materiału takiego jak polistyren.
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#17
To jest cudowne w życiu bym nie powiedział że to karton szok wykonanie SUPER jak by do tego jeszcze napęd wsadzić to odlot (y)
Koło MTB to wogle stanąć nie może !!! niech się chłopaki uczą z MTB :) albo niech robią podwozie a Ty reszte ;)
 
Ostatnio edytowane:

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
991 2 1
#18
Jest to parowóz Ol49 zbudowany na bazie zestawu wyciętego laserem z firmy GPM. Wspomniany zestaw był tylko bazą wyjściową, bo gdyby ograniczyć się tylko do niego - model byłby zbyt wiotki i trudny do utrzymania geometrii całej sylwetki. Ponadto minusem zestawu była zbyt duża moim zdaniem chropowatość użytego kolorowego kartonu.
Piękny model. Czyli zamiast kartonu z oferowanego zestawu zastosowałeś jakiś grubszy odpowiednik?
 
OP
OP
Zdzisław
Reakcje
228 0 0
#19
Bywało różnie. Stosowałem karton z wycinanki laserowej, odpowiednio usztywniany kartonem, płytkami z polistyrenu (n.p. pomost parowozu), jak i tekturą "piwną" (do wycinania laserem) o grubościach 0.5 i 1 mm.

A teraz jeszcze kilka ujęć mojej Ol-ki w "plenerze" - na wykonanej przeze mnie dioramce p.t. "Dworzec Baranowice Śląskie":

3591.jpg 3655.jpg

3657.jpg 3638.jpg

Dioramkę mam zamiar zaprezentowac w innym dziale tego forum.

Pozdrawiam,
Zdzisław
 
OP
OP
Zdzisław
Reakcje
228 0 0
#20
Witam ponownie szanownych uczestników tego forum i miłośników kolei.
Chciałbym przedstawić kolejny model kartonowy z mojej kolekcji w skali H0. Tym razem będzie to polski elektrowóz EP09-27 w klasycznym malowaniu. Nie czekając aż "rzuci go na rynek" jakiś duży producent z branży - sam sobie zbudowałem model na podstawie zeszytu firmy GPM. A wygląda on tak:

5398.jpg 5397.jpg 5396.jpg

5395a.jpg 5393.jpg 5388.jpg

5387.jpg 5386a.jpg 5385b.jpg

Przy okazji, życzę wszystkim wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, wspaniałych modeli i czasu na to piękne hobby.

Pozdrawiam,
Zdzisław
 

Podobne wątki