• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje boje z RC H0

Lec Go (Bartek)

Znany użytkownik
Reakcje
10.671 67 1
Wcześniej nie udało mi się znaleźć tego wątku , ale dzisiaj po przejrzeniu go całego jestem pod wielkim wrażeniem tego co robisz i nam pokazujesz . Jak dla mnie to już inna liga modelarstwa któej nigdy z moją zgrabnością nie osiągne . Pięknie i czysto są wykonane te modele RC . Bedę z ciekawością obserwował ten wątek .
 
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
@piotrkk a nie było Ci lepiej zastosować seryjny napęd kipra ?
Ciężko powiedzieć.
Zawsze uwierało mnie w tym napędzie brak wiedzy czy ma ograniczniki krańcowe.
Potem dowiadywałem się i nie ma, więc jak wygląda sterowanie tym?
Trójpozycyjny switch z zerem po środku? A skrajne wychyły to góra dół?
Czyli jak pojedzie w górę i nie wyłączy się go, to co? Prąd cały czas będzie pchany w silnik? Nie podoba mi się to.
Żre baterię i obciążą ten silniczek, a to zwykłe silniki szczotkowe. Chyba, że się mylę i to nie boli tego mechanizmu... ale co widziałem filmik to użytkownik pilnował, aby wyłączyć od razu, aby się nie zepsuło na krańcu ;)

To raz.
A dwa, mam opracowane kilka modułów do następnych modeli, do kogutów, do belek świetlnych z "kogutami", moduł beep-beep dla biegu wstecznego z mikro buzzerem ;-) oraz najważniejszy... prosty moduł enkoder-decoder do komunikacji przewodowej szeregowej (min 2 przewody między cięgnikiem a przyczepą) lub przez IR.
No i z takim modułem łatwiej mi przekazywać info ustaw się na danym krańcu niż przekazywać tam jeszcze zero, no i w nadajniku używam dwustanowego przełącznika, a nie trzystanowego.

A po trzecie, jak wiem jak to zrobić, to już łatwizna teraz;)
No i najważniejsze, mogę się bawić moją maszynką do CNC ;););););)
 
OP
OP
piotrkk

piotrkk

Użytkownik
Reakcje
211 0 0
Tym razem moduł do świateł ostrzegawczych typu belka, koguty i innych typu górne "halogeny" na grila z przodu , na zderzak, czy wielofunkcyjne jak np na wozach pożarniczych itp (tego nie przetestowałem na modelu).
W sumie 66 programów poukładanych w 7 bankach, ale będę musiał się opatrzeć i część wykasować, bo jakieś zaczną się wydawać mało interesujące lub podobne do innych.
Jest też bank na ulubione programy. Jest losowość, w niektórych programach oraz sam program, który losowo świeci wybrane programy albo wszystkie z wybranego banku.
Po dodaniu go do ulubionych, można świecić ulubione programy lub tym losowym świecić wszystkie z ulubionych losowo.
O taka malutka zabawka do ładnego mrugania na procesorku ATTiny841 :)
Najdłużej z tego wszystkiego zajęły mi zabawy z oprogramowaniem.



Najpierw na szybko prototyp na CNC...

20201028_185524_L.jpg


DSC_2997_L.jpg




Jako że zadziałało ładnie, to potem kolejny prototyp, mniejszy, 7.3x9 mm i tym razem testowo do chińczyka na produkcję, wyszło fajnie.
W planie jeszcze mniejszy 6.4x7.7 mm do obsługi tylko 6 ledów, a nie jak teraz 6 par ledów.

Screenshot_446_L.jpg


DSC_3092_L.jpg


20210129_220420_L.jpg




Następnie same światełka, belka ze światłami ostrzegawczymi.
Poczyniłem różne podejścia do tematu, by finalnie skończyć na pierwotnym planie ręcznego wklejenia ledów.

Screenshot_445_L.jpg


20210129_214205_L.jpg




Wklejenie najbardziej mi odpowiadało.

20210130_224234_L.jpg


DSC_3083_L.jpg


DSC_3086_L.jpg


DSC_3087_flipped_L.jpg


I wyszło na to, że kombinacje z PCB nie są takie fajne, bo te mniej przewodów (7), to ciężej na model włożyć w tej formie.
Z kolei grubsza wiązka (12) jest wygodniejsza do późniejszego montażu.



Potem na szybko, bez planowania, tak na partyzanta zabrałem się za światła górne białe (4 ledy).
Wyszło moim zdaniem całkiem całkiem.

DSC_3090_L.jpg


DSC_3088_L.jpg




Na koniec zabawa z kogutami.
Trochę nerwów i dało się ledy 402 wkleić w te kogutki.

DSC_2864_L.jpg


DSC_2866_L.jpg


DSC_3098_L.jpg




I jeszcze filmik pokazujący w skrócie przykładowo jak to świeci.

 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
piotrkk

piotrkk

Użytkownik
Reakcje
211 0 0
Rozważam sprzedaż, bo i tak płytek muszę robić więcej.
Jeszcze będę musiał rozwiązać sprawę jak to sprawnie programować (bo podstawka pod taką obudowę jest bardzo droga)
i ile zajmie mi lutowanie togo, choć już mam bardzo dużą wprawę
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.549 386 20
Dzięki za info. Jak już będziesz wiedział i miał jakąś wycenę to daj mi znać. Może być na PW.
 
OP
OP
piotrkk

piotrkk

Użytkownik
Reakcje
211 0 0
Dzięki.
Spoko, jak tylko zamówię te mniejsze płytki to dam znać.
A w zasadzie jakie są preferencje, te większe PCB do 6 par ladów, czy te mniejsze do 6 ledów. Do czego byście chcieli to używać?
Bo ja wolę te mniejsze... bo są mniejsze ;)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Może lepsze do 6 par ledów.... zawsze to większa możliwość ich użycia ;) Czekam na wieści. Zatem mój MAN white stripes poczeka jeszcze na lepszy czas ;)
 
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
Szukam 3 chętnych na test tego modułu, o którym wyżej pisałem i prezentowałem
Test mam na myśli: podłączenie zasilania, odbiornika (lub tylko włącznika, bo tak opcja jest) i ledów i czy błyska i tyle. A jak ktoś więcej się pobawi to jeszcze fajniej. Liczyłbym oczywiście na odzew jak poszło.
Prezentacja programów jest tutaj https://www.rc87.blog/warning-lights-module/

Proszę pisać tutaj na forum, a nie na priv. Dopiero potem wysyłkę i adres na priv ustalimy. :)
 
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
Po kolejnej przerwie tym razem padło na najdłużej czekający model.
Postanowiłem użyć mój moduł do świateł do górnego zestawu 4 halogenów, moduł dźwięku cofania, na przyczepce tylne światła 3 ledowe (czerwony led 2 funkcyjny, co sprawiło mały problem jak się później okaże).
Ogółem wyszły 53 ledy.
Tym razem użyłem sporo małych ledów 0402. Zawsze starałem się od nich stronić, bo małe i ciężko lutować.
No, ale po tej ilości, które tu lutowałem, zaprzyjaźniliśmy się ;) na tyle, że w zasadzie teraz nie ma różnicy czy to 0402 czy 0603.

DSC_3304_r.jpg




Standardowo zaczynam od tylnych świateł. Moduły kiedyś polutowane teraz jak znalazł do użycia.

DSC_3120_r.jpg


DSC_3105_r.jpg

DSC_3107_r.jpg

DSC_3109_r.jpg



Na modelu z tyłu są dwa rzędy świateł, więc kolejny zestaw modułów ląduje na tyle.
Jako że będzie za dużo przewodów zdecydowałem się na tyle pojazdu umiejscowić dedykowane PCB z rezystorami dla tych świateł.
I z tego PCB od razu będzie podłączenie do gniazda przyczepy. Efekt taki, że teraz z kabiny na tył idzie tylko kilka głównych przewodów.

DSC_3131_r.jpg

DSC_3196_r.jpg

DSC_3160_r.jpg

DSC_3197_r.jpg

DSC_3199_r.jpg


Z tyłu teraz powstał spory pająk przewodów (nie mam fotki niestety).
Tył w miarę ogarnięty, czas na przód i górne światła "markery".
Maleństwa polutowane i pomalowane, aby nie było wycieków światła na żółty plastik kabiny, bo to wygląda słabiutko.

DSC_3182_r.jpg

DSC_3168_r.jpg




Belkę z 4 światłami miałem gotową już od czasu testów mojego modułu.
To wiercenie otworów pod przewody i wycinanie szczelin pod markery przyprawia o nerwicę.
Strach jest spory, że się ręka omsknie i porysuje się paskudnie kabinę wiertłem lub skalpelem.

DSC_3232_r.jpg

DSC_3233_r.jpg

DSC_3235_r.jpg

DSC_3237_r.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
Kolejny krok, przednie światła.
Tu także postanowiłem zastosować dedykowaną PCB. Mniej przewodów do ciągnięcia do kabiny.

DSC_3204_r.jpg



Podczas wiercenia i przymiarek farba chrom zeszła, ale do naprawienia Mołotowem na końcu.

DSC_3177_r.jpg

DSC_3178_r.jpg

DSC_3186_r.jpg




Następnie boczne markery.
Myślałem, że jakieś ciężkie to będzie, ale poszło łatwo.

DSC_3169_r.jpg

DSC_3205_r.jpg

DSC_3206_r.jpg



Przy okazji włącznik został wklejony.

DSC_3218_r.jpg




Czas na podłączenie i test tych przednich świateł.
Lutowana też jest od razu główna PCB, która wszystko spina w całość.

DSC_3100_r.jpg
DSC_3238_r.jpg

DSC_3240_r.jpg

DSC_3244_r.jpg

DSC_3242_r.jpg




Przy okazji przymiarka czy zmieści się mój moduł od tych świateł z górnej belki.

module_WLd2_6LR0402_small.png

DSC_3194_r.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
Przewody od LiPo wymienione.
A samo LiPo wpasowane w górną część kabiny i przyklejone taśmą dwustronną.
Można powiedzieć, że przód jest na ukończeniu.

DSC_3250_r.jpg


DSC_3245_r.jpg




Gniazdo ładowania znalazło swoje miejsce. Nie mogłem się zdecydować, gdzie je umieścić.

DSC_3222_r.jpg

DSC_3229_r.jpg



Przy okazji test ładowania.
Na środku nad silnikiem umiejscowiłem moduł dźwięku cofania

DSC_3252_r.jpg

DSC_3207_r.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
Przyczepka okazała się najbardziej upierdliwą zabawą za względu na ilość szczelin do wycięcia pod markery, no i ilość ledów 0402 do polutowania.
Obyło się tutaj beż większych strat.
Przyczepka oczywiście też dostała swoje dedykowane PCB.

DSC_3111_r.jpg

DSC_4711_r.jpg

DSC_4718_r.jpg

DSC_3114_r.jpg





Pchełki 0402 polutowane i pomalowane transparentnym pomarańczem i zabezpieczone czarnym przed wyciekającym światłem.

DSC_3116_r.jpg


DSC_3119_r.jpg


DSC_3257_r.jpg


DSC_3307_r.jpg
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 10
W robocie 4
W robocie 6

Podobne wątki