• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje boje z RC H0

OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
Światełek w Scanii ciąg dalszy :)

Najpierw przymiarka ogniwa i nadajnika pod sufitem.

DSC_4142_l.jpg


Sufit "wypędzelkowany", aby jakieś światło nie uciekało.

DSC_4148_l.jpg



Zakamarki przy reflektorach także wymalowane na czarno, aby światło nie wyciekało.
Niestety trochę estetyka cierpi, ale coś za coś.

DSC_4159_l.jpg



Nowo wytworzone światła pod szybą, dostały swoje ledy i zostały zalane żywicą (potem malowana na czarno).

DSC_4163_l.jpg



Kolejna przymiarka i poprawka malowania przy górnym reflektorze.

DSC_4166_l.jpg



Czas na zestaw górnych świateł nad szybą.
2 białe po bokach i 3 pomarańczowa w środku. Takie też widziałem na różnych fotkach w necie i taką wersję postanowiłem zrobić.

Najpierw przymiarka, dopasowanie przy lusterku i przy podłączonym napięciu, bo tak lepiej się wpasowuje.
Po właściwym umiejscowieniu mała kropelka kleju typu Bondic (UV) na przewody. 5 sek i dioda umocowana i gotowa do późniejszego zalania żywicą.
Bardzo fajnie się takie rzeczy robi przy pomocy tego kleju, ale trzeba uważać, bo źle się on klei do powierzchni pomalowanej farbą akrylową (przynajmniej ten, który ja posiadam).

DSC_4418_l.jpg



I wszystkie na miejscu.
Nie mogę doczekać się finalnego podłączenia wszystkiego i obejrzenia tej choinki ;-)

DSC_4419_l.jpg



A w między czasie dotarł do mnie, intensywnie szukany, niebieski kolega tego czarnego ;-)
Świetny model, też będzie kiedyś RC.

DSC_4412_l2.jpg
 
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
Początek końca prac.
Doklejone błotniki z tylnymi światłami.
Wpasowany silnik i przełącznik ogniw.
I przygotowane boczki z markerami.

DSC_4421_l.jpg



Posklejane z powrotem boczne panele i przygotowane gniazdo ładowania, przełącznik ogniw na gotowo.
I kolejna przymiarka

DSC_4424_l.jpg



Teraz czas na rzeźnię ;-) Przetykanie, lutowanie, testowanie i finalne klejenie i domalówki.
Dużo, dużo przewodów i tak mało miejsca, mimo że to "duża" ciężarówka.
Naszły mnie wątpliwości czy dam radę to pomieścić o_O

DSC_4431_l.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
Doklejone gotowe gniazdo do przyłączania naczep itd. Serwo wstępnie też wklejone.

W tym modelu gniazdo dla naczep/przyczep rozszerzyłem funkcjonalnie.
Tak jak wcześniej, przenosi całe oświetlenie razem z opcją zasilania z dodatkowego aku np. z naczepy.
Dodatkowo na to, tym razem szersze gniazdo (5x2), wyprowadziłem w ramach eksperymentu wyjście do dodatkowego serwa.
A jak zajdzie potrzeba może nawet jeszcze 2 kolejnych rozszerzając gniazdo do 6x2.

Przyda się to, bo zamierzam w końcu zbudować kiper.
A jak będzie kiper, to przy takim wyprowadzeniu serw, można będzie się pokusić o długą naczepę ze sterowaniem tylą osią skrętną w naczepie. Widziałem takie na YT, fajnie to wygląda :)

Nadajnik Rx43d-1 ma możliwość przeprogramowania wyjść ledów na serwa. Co już przetestowałem i działa.
A ledy (nie te "automatyczne") przenieść na niewykorzystane wyjścia "F".
Tak więc może być opcja do jakiś ciekawych naczep. Byle nadajnik to obsłużył sensownie ;)

DSC_4434_l.jpg
 
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
Siadłem dalej do modelu i czas na porządki i finalne składanie.
Silnik wklejony i pomalowany. Przewody porozkładane docelowo. Włączniki poklejone. Serwo zalane żywicą.

DSC_4439_l.jpg



Wcześniej podobierałem rezystory. Mam nadzieję, że będzie dobrze ;)
I sukcesywne wlutowywanie smd na płytkę i za każdym razem test, aby wtopy nie pominąć.

DSC_4436_l.jpg



Przy oświetleniu na szybie, okazało się, że docelowa ilość przewodów będzie dość gruba, więc postanowiłem dorobić pośrednią płytkę przyłączeniową z rezystorami do tych ledów. Do niej też przylutuję przewody od górnych dachowych "halogenów".
Tym sposobem do głównej płytki polecą tylko 3 przewody zamiast 14.

DSC_4442_l.jpg
DSC_4440_l.jpg



I właśnie takie coś da się tam z tyłu na luzie upchnąć.

DSC_4445_l.jpg



90% rzeczy polutowanych i postanowiłem wymienić wszystkie led-owe przewody na 0.22mm.
Zdecydowanie łatwiej będzie je jakoś rozłożyć i zmieścić z tyłu kabiny.
Przy okazji wszystkie przewody do odbiornika zostały przy nim skrócone, aby zminimalizować konieczność ich układania w kabinie.
Były za długie i się wiły na tylnej ściance kabiny. A tak odbiornik od razu jest na docelowej wysokości w kabinie.

DSC_4505_l.jpg



Wszystko oprócz ogniwa już polutowane. I świeci :cool:
Wyszło, że będą 32 ledy (razem z tym od zegarów).
Złącze do naczepy działa i naczepa świeci. Nie sprawdziłem jeszcze nowego wyjścia do serwa np. do kipera.

Teraz czekam i waham się jakie ogniwo użyć. Mam jedno fajne dobrze pasujące, ale pojemność nie powala.
Na inne czekam od chińczyczka. I nie wiem czy czekać czy składać na tym co mam.
Już 2 razy zamawiałem konkretny rozmiar/pojemność. I dwa razy przychodziły za duże w pomylonym przez sprzedawcę rozmiarze, no i zwrot kasy. I nadal bez ogniw, które sobie upatrzyłem :confused:
Tak więc mam kilka niepotrzebnych ogniw do sprzedania 502427 150mAh, które można łatwo przerobić na 21x24mm (grubość 5mm).
Niestety dla mnie za duże.

DSC_4513_l.jpg
 
Ostatnio edytowane:

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
No no gratuluję okablowania. Tak się zastanawiam czy te druty nie są za grube? Czy ich ilość nie przeszkadza w złożeniu kabiny w całość.... na zasadzie że coś sprężynyje itp.
 
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
Tak się zastanawiam czy te druty nie są za grube? Czy ich ilość nie przeszkadza w złożeniu kabiny w całość.... na zasadzie że coś sprężynyje itp.
Po skróceniu i zrobieniu "eski" jest dobrze. Dlatego też je skracałem, jak już wspomniałem wcześniej.
A czy za grube, no fakt cieniutkie nie są. Były grubsze i tak ;) Mogłem użyć tych 0.15, ale chciałem coś, co w razie czego, nie pourywa się przy manipulacjach, a trochę tym ruszam. I mając do wyboru 0.15 i 0.22 wybrałem 0.22. A po skróceniu nie przeszkadza ich ilość. Jest z tyłu miejsce i je układam na płasko, więc tu luz. Większy kłopot jest przy dużej płytce przyłączeniowej, ale daje radę.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
Czas zamykać ten model. Wstępnie co ma się mieścić, się mieści.

DSC_4515_l.jpg



Figurki docięte i wklejone.
Przewody w kabinie i co tam się dało, pomalowane na czarno.

DSC_4517_l.jpg



Spód też pomalowany. Kalki ponakładane,

DSC_4529_l.jpg



"Zegary" świecą ciągłym światłem (kierownica i ręka trochę zasłaniają, ale coś tam widać), znaczy odbiornik działa poprawnie.

DSC_4584_l.jpg



Parę elementów, głównie podwozia próbowałem "pobrudzić".
Nie mam w tym doświadczenia i była to moja pierwsza nieśmiała próba, więc nie szalałem :)

DSC_4530_l.jpg



Do bocznych markerów udało mi się znaleźć fajne foremne ledy i pozostaje wyciąć prostokątny otwór wcisnąć i od tyłu zalać żywicą i nie ma zabawy z jakimś klejeniem ich od frontu.

DSC_4531_l.jpg
DSC_4523_l.jpg



Od tyłu widać to gniazdo, które na swoje potrzeby "zestandaryzowałem". I mogę dowolną swoją naczepę / kiper z ogniwem lub nie, podłączać do modelu i jeśli model wspiera dodatkowe działania, to powinno działać.

DSC_4522_l.jpg
DSC_4526_l.jpg



A tak prezentuje się oświetlenie.
Niestety jedna ze skuch jak dla mnie, to oświetlenie.
Raz, że widząc na części fotek zauważalną różnicę miedzy dolnymi a resztą świateł górnych , to chciałem to uchwycić. No i ledy zaświeciły finalnie trochę inaczej, za duże różnice jednak są między ciepłymi a zimnymi/neutralnymi. A druga rzecz, to niestety te różne ledy plus różne "klosze" z oryginalnych plastików vs. te zalewane z kleju UV. Lekki zafarb zielonkawy, na żywo, to jest takie lekkie dmuchnięcie w kolor.

DSC_4573_l.jpg



Te przednie górne pomarańczowe markery na żywo wyglądają rewelacyjnie :cool:
Chciałem wszystkie je zrobić białe, ale w necie gdzieś zobaczyłem tez pomarańczowe i nie było odwrotu, wpadły mi w oko.

DSC_4575_l.jpg



A tu mała animacyjka pokazującą przednie światła w akcji.
Więcej wyjść na tym odbiorniku do wykorzystania już nie ma :)
Wszystkie ledy zajęte. Jeden led jako wyście PWM do serwo. Dwa wyjścia F przeprogramowane na ledowe.
I więcej się nie da, chyba że ze specjalnym jakiś dekoderem.

anim+DSC_4597.gif


Filmik nagram jak zrobię kiper i będzie na czym testować.
Jak wspomniałem, jedna skucha to światła, a druga, to za lekki tył.
Muszę czymś dodatkowym dociążyć, bo ciężko samą ciężarówkę jeździć na pusto.
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 10
W robocie 4
W robocie 6

Podobne wątki