• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moje boje z RC H0

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#22
Moje przeogromne gratulacje za podjęcie tematu. Bardzo się cieszę że jest kolejny śmiałek, który chce się bawić w RC w tej skali. Model pięknie zrobiony. czysta robota. Nie to co u mnie :) Super patent na tylne światła. Pozwolisz że zgapię. Więcej napiszę jak wrócę do domu ze szpitala i ochłonę trochę:)
 
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
#23
Dzięki pado :) Możesz zgapiać do woli ;-) ;-) Dzięki Twojemu wątkowi zebrałem się do zabawy i sporo podejrzałem.

Powalczyłem dalej z naczepą i zbliża się ku końcowi.
Ledy wklejane bez dużych strat ;-)

DSC_3657_r.jpg


Drugie też na miejscu.

DSC_3664_r.jpg



Dodatkowo łączenie płytki z ledami do naczepy, sam tył z lutami oraz góra na froncie tych ledów zostały pokryte żywicą w celu wzmocnienia łączeń i wypełnienia części zagłębień.

DSC_3665_r.jpg



Znowu rzeźba z lutowaniem włosków do płytki z rezystorami :)

DSC_3658_r.jpg



Ledy obrysówki przyklejone do naczepy. Też wzmocnione żywicą od spodu (wypełnione miedzy przewodami).

DSC_3659_r.jpg



Żywica wyschła i utwardziła się.
Belka z ledami wklejona w naczepę, gotowa do malowania.

DSC_3667_r.jpg



Czas na malowanie przewodów na czarno, żeby je trochę zamaskować i przy okazji przykleić do ścianek naczepy.

DSC_3672_r.jpg



Przewody pomalowane i już przyklejone do ścianek.
Pozostaje patrzeć jak farba schnie ;-)

DSC_3673_r.jpg

DSC_3715_r.jpg



Dorobione mocowanie przewodów i brzydka wtyczka, ale po skróceniu pinów będzie wyglądać chyba lepiej.
Przewody to odrębna historia. W tej ilości zaczynają przeszkadzać w ruchach naczepy.
Myślę co by je zmienić na cieńsze (0,1mm) lub ewentualnie zastosować encoder 8 na 3 przewody i potem w naczepie decoder w drugą stronę. Takie rozwiązanie zmniejszyło by, powiedzmy, o około 40% grubość tej mini wiązki.

DSC_3718_r.jpg



Dorobiony haczyk po lewej na dole trzymający wiązkę wychodzącą z płytki, a na środku elastyczny uchwyt do wiązki.
No i średnio urodziwa wtyczka.

DSC_3722_r.jpg


Tylne ledy od tyłu. Wypełnione żywicą i pomalowane.

DSC_3721_r.jpg



Tylna belka dostała biały kolor i trochę moich własnych kalek.

DSC_3716_r.jpg



Doszło maskowanie płytki i naczepa prawie gotowa.

DSC_3706_r.jpg

DSC_3702_r.jpg



Z kontenerem wygląda ciekawiej :)

DSC_3694_r.jpg


Przy następnym modelu jakiegoś ciągnika, zrobię drugą naczepę, ale tym razem Herpy.
 

Zyga59

Aktywny użytkownik
Reakcje
52 0 0
#24
No moim zdaniem efekt jest super. Brakuje fotki jak wszystko świeci. Dużo informacji można się dowiedzieć i zobaczyć jak to wszystko wygląda i działa.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#25
Śliczności ta twoja Renia. Aż mnie nachodzi aby zrobić kolejny jakiś model RC w tej skali :)

Piękna robota. Gratuluję. Podglądnij jak ja robiłem u siebie gniazda wtykowe do naczep na płycie PCB i listwie z pinami 1,27. Sprawdzało się idealnie w obu modelach.
 

Załączniki

OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
#29
Tylko Piotrze dostęp u Ciebie do gniazda jest bardzo trudny :/
To tak tylko wygląda na szczęście,
Relatywnie łatwo się podłącza i rozłącza.
I jeszcze jak skrócę tył pinów we wtyczce (i zaleję żywicą, aby się nie ruszały), to będzie jeszcze łatwiej, spodziewałem się kłopotów z tym co jest,
ale podłącza się łatwo, dodatkowo przewody są tak dolutowane
(w górę w kierunku złącza, że tez nie przeszkadzają i ułatwiają prowadzenie wiązki).

Tak więc spoko :) W następnych modelach jak się da, to też tak będę montował, chyba że się nie da ;-)
A tak przynajmniej złącze jest w miarę ukryte i działa.
Większy problem mam ze złączem zasilania.
W następnych modelach umieszczę je tak, aby ładować od góry, z boku, od tyłu, byle nie od dołu :mad:
Stoi model z podłączoną naczepą i trzeba go odwracać i kombinować,
a tu lusterka, kalki, kabina, która nie jest na stałe... słowem lipa, będzie to inaczej na też mniejszym gnieździe zrobione.

DSC_3724_r.jpg
DSC_3725_r.jpg
DSC_3726_r.jpg
DSC_3727_r.jpg




 
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
#30
Naczepa dostała zielony kontener "China Shipping".
Domalowywałem zamknięcia na nim i na paru innych.
Przydało by się je pobrudzić trochę. Kupiłem washe, ale na razie nie będę się za to brał, bo nie mam jeszcze praktyki z czymś takim.
Potrenuję kiedyś, na czymś i wrócę do tematu, bo są za czyste.

DSC_3755_l.jpg




Miałem sobie zrobić dłuższą przerwę, ale pogadałem trochę z @pado i jakoś tak nie wytrzymałem :D
i wybrałem wstępnie kolejnych kandydatów do ożywania.
Na początek padło na Scanię R420 "S.A.M. Logistic" z przyczepą od Herpy.

DSC_1120_l.jpg



Zabawki też skompletowane, więc nie był za bardzo na co zrzucać i przeciągać ;-)

DSC_3730_l.jpg



Tym razem w kabinie będzie tylko fragment serwa, a reszta pod plandeką.

DSC_3739_l.jpg

DSC_3740_l.jpg



Mając już doświadczenie z Renówki, poszło szybko z wpasowaniem serwa.

DSC_3744_l.jpg
DSC_3745_l.jpg

DSC_3746_l.jpg



Tym razem światła tylne przygotuję na początku prac.
Też będę chciał wykorzystać jak najwięcej z oryginalnych tylnych belek ciężarówki i przyczepy,
bo powinno wszystko zgrabnie się wpasować jakoś.

DSC_3747_l.jpg
DSC_3749_l.jpg



Płytki pocięte pod światła.

DSC_3750_l.jpg


Szybkie hurtowe lutownie i komplet świateł przygotowany od odrutowania.
Jeszcze trzeba podoszlifowywać płytki z ledami za nim dolutuje się do nich przewody.
Nie lubię szlifować krawędzi tych płytek przed lutowaniem, bo tak są trochę mniej śliskie i łatwiej się nimi operuje.

DSC_3751_l.jpg


Rama powycinana i napęd już wpasowany.
Na przednich kołach przetestowałem chrom z pisaka firmy "Mlotow".
Wygląda prawie tak samo jak ten od Herpy na tylnych kołach :)

DSC_3753_l.jpg


c.d.n.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#31
Piotrze idziesz jak burza. Fajnie i miło popatrzeć jak ktoś coś dłubie w tej materii. Ja powoli odrabiam się ze swoją robotą i siądę do swojego modelu....paczka z TME już u mnie także mogę powoli myśleć o dłubaninie :)
 

maniek

Aktywny użytkownik
Reakcje
70 0 0
#33
Świetna robota , gratuluję . Bardzo mi się podoba zrobina przez Ciebie magnumka . Wszytko tak prosto wygląda z twojej relacji budowy , przejrzyście . Raz szukałem komponentów do budowy takiego modelu i największy problem miałem z płytkami sterujacycmi ? Nie jestem znawcą , dlatego pytam . Widzę że ty sam tworzysz płytki , a jest możliwość kupienia gotowych ?
Pozdrawiam
 
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
#34
Wszytko tak prosto wygląda z twojej relacji budowy
Bo tez jest proste ;-) samo poskładanie modelu, bez oświetlenia jest naprawdę proste.
Gorzej z oświetleniem, zazwyczaj sporo dłubania, kombinowania, żeby gdzieś podłączyć czy wcisnąć sensownie leda. Oczywiście można zrobić coś z ledami prościej, czy szybciej, ale im więcej nakładów pracy tym lepszy efekt (truizm ;-) ) Dla mnie "zabawy" jest jeszcze trochę z włącznikiem i gniazdem ładowania, bo staram się je jakoś poukrywać, bo tak lubię i już :)
największy problem miałem z płytkami sterującymi ? Nie jestem znawcą , dlatego pytam . Widzę że ty sam tworzysz płytki , a jest możliwość kupienia gotowych ?
To w zasadzie nie są płytki sterujące. Ja je nazywam przyłączeniowymi, bo tylko służą do podłączenia napięcia do ledów przez rezystory i do spięcia części przewodów z innymi przewodami.
Na sprzedaż to nie mam, bo nie robię ich w większych ilościach, a tylko do kolejnego modelu. Ew 2 sztuki, aby wybrać lepszą (bo nie zawsze transfer tonera wyjdzie, itp) czy mieć w zapasie, czy do kolejnego planowanego modelu.
[DOUBLEPOST=1506114905,1506113731][/DOUBLEPOST]Scania idzie powoli do przodu.
Problemy z ledami i dostawą z TME trochę mnie zirytowały.
Jedno w opisie, drugie potem w paczce i odsyłanie i ponowne zamawianie innych ;-/


Zmieniłem płytki, aby dało się dwa razy więcej markerów na ciężarówce podłączyć (i innych specjalnych świateł)
i zmniejszyłem płytki do rozmiarów, aby zmieściły się w kolejnych ciągnikach pod dachem kabiny.

DSC_3798_l.jpg
DSC_3807_l.jpg



To co kocha się najbardziej ;-)
Wycinanka skalpelem otworów pod gniazdo ładowania i włącznik.

DSC_3800_l.jpg



I czas na przymiarkę. Efekt mnie zaskoczył ;-)
W końcu włącznik "pod ręką" i ładować można nie tak jak w tej Renii obracając model ehh :)

DSC_3801_l.jpg



Przy okazji wycięty pierwszy otwór pod okablowanie dla elektroniki i ogniwa, które będzie tym razem w skrzyni ładunkowej.

DSC_3802_l.jpg



Gniazdo i włącznik polutowane i gotowe do finalnej przymiarki.

DSC_3803_l.jpg



I wszystko pięknie się złożyło.

DSC_3804_l.jpg



Tylne paneliki z ledami zostały wklejone w tylną belkę ciężarówki.
Po pomalowaniu mam nadzieję, że będzie ładniej.

DSC_3806_l.jpg


Teraz czas na walkę z przednim oświetleniem.
W kabinie będą kierunki, światła główne, dwa górne białe markery spięte z dwoma dolnymi pozycjami, dwa górne "halogeny" spięte z dwoma dolnymi halogenami, dwa markery w stopkach pod drzwiami i jak uda mi się odlutować bez strat leda z odbiornika, to w kabinie w miejscu zegarów zaświeci się niebieski led pokazujący status odbiornika.
Potem w kolejnym kroku dojdzie kilka markerów na samej ciężarowce.
Sporo przewlekania i lutowania tych pchełek :)
 

Zyga59

Aktywny użytkownik
Reakcje
52 0 0
#35
No dużo pracy już zrobiłeś przy scani. I jeszcze z tego co piszesz dużo pracy cię czeka. Ale efekt końcowy będzie powalajacy jak z renią.
 
OP
OP
piotrkk
Reakcje
211 0 0
#39
Mało czasu i powoli, ale idzie do przodu.
Walka z dużą ilością świateł jak na moje zasoby czasowe.

Przednie światła i kierunki wklejone.

DSC_3823_l.jpg



Dolne pary świateł: dziennych i "halogenów" gotowe do wklejenia.

DSC_3821_l.jpg



Mój koszmar, led 0402, 1mm x 0.5mm. Spróbowałem dwa lutować "na sztorc", udało się, więcej postaram się więcej tego błędu nie popełnić. Te dwa wystarczą. No chyba, że będzie tego wymagać dostępne miejsce ;-)
Już pomalowany i gotowy do wklejenia jako marker w stopniu przy wejściu do kabiny.
Zaletą lutowania rozmiaru 0402 jest to, że teraz lutowanie 0603, to fraszka i przyjemność :D

DSC_3819_l.jpg



Markery już wklejone. I nic się nie pourywało. Uff.

DSC_3824_l.jpg



Czas na górne światła. Pary: marker i "halogen".
Wklejone fragmenty szyby, które imitowały klosze tych lamp.
Odpowiednio przycięte i tak wklejone, a za nimi nie malowane ledy. I tak nie będzie widać żółtej barwy leda.
Epoxy nalane i schnie. A po wyschnięciu dokładnie zamalowanie czarną farbą, aby zminimalizować wycieki światła.

DSC_3832_l.jpg



Panel górnych świateł wklejony i schnie ściśnięty mini klamerkami.
Nie wiedziałem, że potrzebuję takich mini klamereczek, dopóki nie wszedłem z żoną do pasmanterii ;-)

DSC_3838_l.jpg



Początek przeciągania przewodów pod kabiną.

DSC_3836_l.jpg



Na szczęście pospinałem grupy przewodów i zaraz potem je opisałem pisakiem,
bo przy tej ilości par, już się robi problem.

DSC_3833_l.jpg



Ładnie się ułożyły i nic nie pręży.

DSC_3839_l.jpg



Przewody gotowe do lutowania do płytki z rezystorami.
Ilość trochę nie zachęcająca do lutowania,
a to jest 1/3 dopiero, bo jeszcze tylne światła (10 przewodów), 6 szt. bocznych markerów (12 przewodów) i gniazdo do zasilania naczepy (7 przewodów).
DSC_3841_l.jpg



Ledy już świecą.
Niestety "halogeny" dolne i górne jeszcze nie świecą. Nie ma jak ich podłączyć do odbiornika na razie.
Muszę go lekko przeprogramować, aby dało się wykorzystać dodatkowe wyjście na nim, które służy do innych celów.
Przed kabiną gotowy do montażu zestaw markerów dla ciężarówki.

DSC_3843_l.jpg



Światełka.
W jasnym świetle słabo widać. Rozważam zmniejszenie rezystorów, ale zobaczę jeszcze.

DSC_3850_l.jpg



Odrobina cienia i lepiej się prezentują.
Lewy górny marker słabiej świeci. Podejrzewam, że przy malowaniu tego leda, trochę farby dostało się między klosz a czoło tej diody. Zmniejszę rezystancję rezystora, aby to skompensować.

DSC_3853_l.jpg



Udało mi się tez bez strat z odbiornika wylutować tam umieszczonego leda sygnalizującego stan sparowania nadajnika z odbiornikiem. I tak by go nie było widać, bo odbiornik będzie schowany pod plandeką.
I podciągnąłem do większego zielonego leda przewody od tego leda stanu i ten led został wklejony w tablicę rozdzielczą pod głównymi zegarami.
Wcześniej wyciąłem kwadracik w tablicy rozdzielczej w miejscu tych zegarów i wkleiłem kawałek niepotrzebnej szybki od innego modelu.
Została zmatowiona z obu stron i pomalowana delikatnie, aby zielone światło udawało okrągłe zegary.
I teraz świeci ciągłym światłem kiedy model jest sparowany i gotowy do jazdy, a mruga itp kiedy się łączy :)

DSC_3847_l.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 10
W robocie 4
W robocie 6

Podobne wątki