• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Moja upragniona makieta

OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Po dłuższym czasie nie robienia nic na makiecie oraz braku czasu na zabawę, postanowiłam trochę rozbudować moją makietę. Początkowo myślałem o jej zburzeniu i zbudowaniu nowej, ale ostatecznie zwyciężyła koncepcja dołożenia 2 dodatkowych torów. Potrzebowałem trochę miejsca dla pociągów z łukami R3 i R4 dla długich wagonów. Nowa konstrukcja została dopięta do istniejącej makiety, ale chciałbym też dołożyć 2 - 3 moduły, które będą wśród elementów łączących obydwie strony makiety.
Muszę jeszcze wymyślić element ruchomy [różowy flex] a'la most zwodzony, który ułatwi mi wchodzenie do środka żebym mógł sterować pociągami. Może ktoś z Was miał podobny problem [?] i ma dobry patent na taką konstrukcję?

plan.png
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
… o czymś takim właśnie myślę.

W międzyczasie na plac budowy przyjechały ekipy, które wycięły oraz przesadziły trochę drzew przy okazji gdzieniegdzie wyrównując teren ...
DEDBB147-CCF2-46F1-A3DE-986644D93F51-COLLAGE.jpg


… na szczęście w okolicy jest tartak, gdzie fachowcy pod czujnym okiem przerobili drewno ...

9D9445A4-5344-435C-9476-296524D75DF0-COLLAGE.jpg


… na potrzebne elementy, na których ułożone zostaną nowe tory, ale wcześniej do wykonania zostało jeszcze szereg innych robót
E3E9AF61-5F25-4AE7-B280-6385DD7A201C-COLLAGE.jpg

C4E7C641-9B08-47F2-91FF-7FABE5BE6B39-COLLAGE.jpg
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
… w międzyczasie trwa budowa muru, który zasłoni pewne elementy nowej konstrukcji na ponad 100cm odcinku. Na szczęście przyjechali specjaliści do pomocy ...
70E3B72A-D72B-4612-91F5-924CCD5CC2D9-COLLAGE.jpg


ale prace musieli nagle przerwać, bo pojawił się "lokalny potwór" ;) i wystraszył towarzystwo, dlatego powstałą ścianę barwił będę już sam ...

IMG_0877.jpeg
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
To będzie niezależny krąg, biegnący dookoła makiety [zdjęcia poniżej] plus kawałek ekstra.
Powodów tej [i takiej] konstrukcji jest kilka: rozrosła mi się kolekcja długich wagonów pasażerskich, z kórych część jest oświetlona w DC, obecna makieta jest w systemie Maerklina i potrzebuję długich prostych żeby podziwiać taki skład.
Jednym z powodów była także niedawno kupiona lokomotywa w malowaniu PKP IC, która po dodaniu płozy strasznie mi hałasowała na tle innych wcześniej przerobionych na AC.
Przy okazji taka "budowa" daje mi dużo radości i mnie odstresowuje :cool:. Szkoda, że nie mam więcej miejsca.
1.jpg

2.jpg
 

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
To będzie niezależny krąg, biegnący dookoła makiety [zdjęcia poniżej] plus kawałek ekstra.
Powodów tej [i takiej] konstrukcji jest kilka: rozrosła mi się kolekcja długich wagonów pasażerskich, z kórych część jest oświetlona w DC, obecna makieta jest w systemie Maerklina i potrzebuję długich prostych żeby podziwiać taki skład.
Super. Widzę, że wybrałeś szyny Piko.
Moja sugestia: odcinki proste złożyć z kompletu dwóch szyn G231+G107 o łącznej długości 338 mm.
Szparę na łączeniu z kolejnym kompletem G231+G107 zrobić 2 mm. Dla skali 1:87 daje to 30 m a więc tyle ile ma typowa szyna. Powinien być dla wagonów wykonanych 100% w skali, naturalny stukot kół dla całego składu.
http://www.modelmania.com.pl/poradniki.php?subject=01
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Dziś u mnie dzień prób czy wszystko prawidłowo działa, jeździ i świeci tym razem w DC. W dalszym ciągu trwa szutrowanie, ale ważne że prace powoli posuwają się do przodu.

117948BD-6538-4946-AB71-D2B9F6D5787B.jpeg

… nie żałuję, że makietę zrobiłem w AC, ale nie ukrywam, że brak dźwięku płozy niektórych lokomotyw jest czymś bardzo miłym zwłaszcza przy małych prędkościach (y) Zakładam, że teraz to sobie zrekompensuję.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
Czy przewidujesz jakąś ochronę przed wypadnięciem taboru "tam z tyłu" ? Ciepło mi się robi, gdy widzę tory przy samej krawędzi..... :eek::X3:
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Czy przewidujesz jakąś ochronę przed wypadnięciem taboru "tam z tyłu" ? Ciepło mi się robi, gdy widzę tory przy samej krawędzi..... :eek::X3:
Trzeba oczywiście uważać z prędkością, ale miałem już taki prosty kawałek na makiecie przed obecną rozbudową i nic nigdy się nie stało. Zewnętrzne łuki to R4, no i w razie czego większość odcinków „tam z tyłu” otoczona jest ścianami. Niestety nie miałem więcej miejsca żeby dodać kilka dodatkowych cm sklejki.

Dziękuję za zwrócenie na to uwagi, bo muszę teraz połączyć dwa skrajne brzegi makiety wąskimi modułami i wezmę to pod uwagę, zwłaszcza że początkowo planowałem zrobić to równie wąskimi elementami.
Jest tu jeszcze dużo do zrobienia, ale nie ma pośpiechu, bo sama ta praca daje mi dużo radości.
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Przeglądając stare zapasy znalazłem coś takiego (zdjęcie poniżej) i ciekaw jestem kto z Was jeszcze pamięta ;):eek: Kiedyś to byl niezły i trudno dostępny „bajer”, a teraz zastanawiam się czy nie powinienem umieścić tego zdjęcia w kąciku humoru, bo chyba do niczego innego się nie nadaje :ROFL:
80A098C5-F2DE-45C1-AF50-DC1E28C08E38.jpeg
 

Darek1957

Znany użytkownik
Reakcje
1.209 0 0
Trawki firmy Vero to jeden z pierwszych moich zakupów. Jakieś czterdzieści lat temu... Mam jeszcze dwie paczki. Zostawiłem na pamiątkę.
 

Podobne wątki