• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Moja upragniona makieta

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#1
Witam wszystkich.
Przez chwile wydawalo mi sie, ze mam juz gotowy swoj upragniony projekt, ale po dwóch tygodniach na forum i ponownej analizie wszystkiego widze, ze potrzebna jest dosc znaczna korekta i chyba sobie nie poradze bez pomocy zacnych forumowiczow. Nie chce czekac kolejnych 40 lat na realizacje mojej makiety, dlatego musze isc za ciosem.
Na wstepie przypomne moj pierwszy projekt, który został zmieniony. Torowiska oznaczone kolorem zielonym to stacja dolna.
upload_2014-1-6_20-16-47.png

Projekt po zmianie wygląda tak:

1. Kształt makiety pozostał bez zmian,czyli litera L, ale jeden bok został skrócony o 50cm żeby można było makietę łatwiej przesuwać przez co zwiększyła się dostępność do każdego miejsca.
2. Wymiary 257cm x 277cm
3. Podjazdy spiralne ze względu na ich promień zostały usunięte i te, które pozostały są teraz łagodne.
4. Tory na stacji zostały wyprostowane
5. Na górze od krzyżówki ma odchodzić jeszcze jeden tor (oznaczony na czerwono) prowadzący do tartaku w środku lasu(?) lub zostanie od zlikwidowany?
upload_2014-1-6_20-43-28.png

Proszę o ew wskazówki co należałoby jeszcze zmienić tak żeby makieta po jej skończeniu :rolleyes: dawała dużo radości.
 

Załączniki

kociol

Aktywny użytkownik
Reakcje
175 4 0
#3
Zmieniłbym usytuoawnie budynku dworca po drugiej stronei, wydaje mi się że w pobliżu obrotnicy to chyba nie zabardzo :)
może coś takiego, trochę inny plan ale bardzo podobny do Twojego :) jak tak bardzo będzie zależało Ci na obrotnicy to możesz ją wstawić zamiast tego potrójnego rozjazdu ;) dodam tylko, że każdy z tych kwadratów w skali H0 ma 50 cm a w N-ce 28cm
DSC_0217.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#4
Wersja z dworcem z drugiej strony torów. linia torowiska poniżej dworca będzie połozona lekko niżej vs główne torowiska na stacji. Projekt fajny, ale wymiarem bliżej mojej wersji nr1, trzeba byłoby dokonać lekkich przeróbek i zmniejszyć ok 55cm.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#6
Ostatni plan dużo lepszy od pierwszego. Ale to przejście na dole powinno być w odwrotną stronę, bo teraz oba (to na dole i stare na górze) są w tę samą stronę i po przejechaniu z zewnętrznego toru na wewnętrzny nie da się wrócić. A tak w ogóle, to jaka to skala i jakie są promienie łuków? Jakiego producenta są tory? Ten rysunek wygląda, jakby nie trzymał proporcji: bardzo ostre łuki i bardzo krótkie rozjazdy o dużym skosie. Coś tu chyba jest nie tak.
 

kociol

Aktywny użytkownik
Reakcje
175 4 0
#8
Nie jestem ekspertem od układów ale coś z nim jest nie tak ;) niech się inni wypowiedzą :) bardziej biegli w tej kwestii :) może spróbuj poszukać coś innego a zarazem podobnego do Twoich oczekiwań.
Ze swojej strony jedynie mogę zaproponować coś takiego.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#10
. A tak w ogóle, to jaka to skala i jakie są promienie łuków? Jakiego producenta są tory? Ten rysunek wygląda, jakby nie trzymał proporcji: bardzo ostre łuki i bardzo krótkie rozjazdy o dużym skosie. Coś tu chyba jest nie tak.
Trzeba czytać od początku . To już jest wyjasnione.
Układ ładniejszy od początkowego. Tylko obrotnica i wrota do parowozowni to najbardziej zawodny element Twojej makiety i umieszczony tak że nigdy tam nie sięgniesz. Ale pracuj nad tym dalej. A gdyby przenieść lokomotywownie do środka lewej strony?
Weź sobie cyrkiel i narysuj kólka o średnicy 70 cm i będziesz wiedzial gdzie sięgniesz a gdzie nie.
Projekt kotla (kocioła?) jest chyba lepszy a nawet doskonały. Miejsca newralgiczne są blisko a z tyłu jest linia bez żadnych utrudnien i przeszkód. Możesz w okolicy parowozowni albo stacji dodać jakies bocznice do prezentacji taboru ale sama głowna oś planu jest ok. I masz 3 poziomy. Malina.Buduj. Ogladalem budowe podobnej wielopoziomowej makiety i powstawala w ten sposób, że najpierw nogi z kantówki i rama na około . Taki wieniec. Oczywiście całość podzielona na kawałki ok 1 m na 1 m. Kawałki zestawione i w konstrukcje włożone przycięte zr sklejki podtorze na odpowiednio dobranych wregach. do tego pionowe kawałki sklejki celem usztywnienia. Reszta ukształtowania terenu to styrodur i siatka. Kawałki oczywiście tak zrobione żeby można było je rozdzielić. coś jak tutaj http://forum.modelarstwo.info/threads/mały-dylemat.16955/page-2#post-300345 tylko jeszcze bardziej ażurowe.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#11
Trzeba czytać od początku . To już jest wyjasnione.
Nie każdy jest jak dany, który lata po wszystkich wątkach i pamięta co, gdzie i kiedy było napisane. :D
No, a kolega Pd5 mógł też trzymać się jednego wątka z projektem. A tak mamy założone trzy wątki na jeden temat i trochę przez to namieszane.
Wcale mnie nie dziwi pytanie:

A tak w ogóle, to jaka to skala i jakie są promienie łuków? Jakiego producenta są tory?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#13
Trzeba czytać od początku . To już jest wyjasnione.
Jakiego początku? W tym wątku niczego nie znalazłem, a szukać po całym forum (jak napisał kolega Marqus są podobno aż trzy wątki na ten temat) nie mam ani czasu, ani ochoty. Jak jednak rozumiem, to ma być N? Ale jakie tory, dalej nie wiem, ale chyba już nie muszę wiedzieć...
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#14
Sprobuje odpowiedziec na wszystkie pytania jednoczesnie. Skala makiety to h0, a torowisko cgleise jak slusznie rozpoznal Marqus. Watek torowiska jest w jednym miejscu, wiec nie trzeba zagladac w inne miejsca forum. Poprzedni watek nie dotyczyl samego torowiska, a jego plan byl zalaczony ze wzgledu na prosbe jednego z forumowiczow. Plan moze wydawac sie niepelny, bo przedstawia tylko torowiska widoczne, z malym wyjatkem w postaci torowiska w tunelu z lewej strony. Linie na poziomie nizszym sa na tym planie ukryte. Ta parowozownia w najdalszym punkcie makiety mi takze nie do konca pasuje, ale chcac osiagnac dlugie torowisko przy stacji musialem ustawic je skosem i tam bylo miejsce. Nie ukrywam ze pierwowzor, na ktorym sie lekko wzorowalem mial podobny uklad. W razie "problemow technicznych" bede mial tam dojscie z drugiej strony, po lekkim przesunieciu calej makiety. Zkladam, ze beda to pojedyncze przypadki, bo inaczej nie bedzie mialo to sensu.
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#15
Przy co drugim wjeździe i wyjeździe z szopy. Pytasz o radę z doświadczenia to masz ale możesz sam wszystko przećwiczyć. Kazdy przyzwoity poradnik niemiecki wiecej miejsa poświęca konstrukcji makiety niż układowi. Jezeli nie chcesz kupować książek a szkoda Ci czasu na internet to mogę wyslac skany reklamowki fl i 3 stron z podstawowymi danymi wymiarowymi z niemieckiej broszury. Jeżeli nie zamierzasz korzystać to nie będę poświęcał czasu na skanowanie. Ale namawiam na budowę tak czy inaczej. Bo to fajne zajęcie.
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#16
jezeli co drugi, to jest to argument nie do podwazenia i w pelni mnie przekonuje, dlatego dziekuje za rade i bede zmienial projekt. taka szopa zawsze mi sie podobala i chcialbym to miec na swojej makiecie, zwlaszcza ze lubie parowozy i kilka juz jest. Szope juz nawet kupilem i czeka tylko na montaz.
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#17
mając na uwadze wcześniejsze komentarze i rady, sugestie kociola i dany, dokonałem zmian w projekcie i teraz wygląda on tak:
upload_2014-1-11_13-30-59.png

po wjeździe do tunelu jest stacja podziemna i nawrotka (y)?
 

kociol

Aktywny użytkownik
Reakcje
175 4 0
#18
W punktach zaznaczonych na czerwono musiałbyś dać izolatory ewentualnie zastosować odpowiedni moduł zmieniający bieguny , gdyż w tym wypadku masz zwarcie. Szerzej już gdzieś było na ten temat. Przeszukaj forum.
 

Załączniki

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#19
Kolega kociol ma rację.Przy takim układzie musisz zastosować moduł pętli z tym , że ja bym go widział w innym miejscu.Zaznaczyłem na planie.Pętla musi być wielkości najdłuższego Twojego składu poruszającego się po makiecie.
 

Załączniki

OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#20
Dziekuje za uwagi. Zakladam, ze nie bedzie zwarcia, bo przypominam, ze robie to w Marklinie :) Czyli z tzw trzecia szyna. Wiem, ze to niebywale, bo w Polsce niewiele osob tego uzywa, ale ja zostalem ich fanem jakis czas temu i na tym buduje swoja kolekcje. Moze to glupie pytanie, ale czy kolega sledz piszac o petli mial na mysli petle torowiska (?) czy cos innego? Jezeli torowiska, to znajduje sie ona przy stacji dolnej na poziomie niewidocznym na plane.
 

Podobne wątki