• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Moja upragniona makieta

OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#41
już za późno, bo poszedłem z kolekcja za daleko i strata byłaby bardzo duża. Musze się już teraz pogodzić z ograniczona liczba lokomotyw PKP, bo reszta np. wagony pasuja bez problemu.
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#43
:) kratownica została wykonana ze sklejki i tworzy mocną i stabilną podstawę
elementy konstrukcji (2).jpg elementy konstrukcji (8).jpg
konstrukcja (1).jpg konstrukcja (2).jpg
konstrukcja (8).jpg konstrukcja (9).jpg

teraz zaczynam układać torowisko i mam nadzieje, ze kolejne zdjęcia będą wkrótce.
w międzyczasie zaprezentuje kilka moich ulubionych modeli z mojej nietypowej - bo w systemie AC - kolekcji

Pd5.jpg PM3 (2).jpg
PM3 (1).jpg PM3 (3).jpg
Karkonosze.jpg PCC.jpg

Mam jeszcze pytanie techniczne: jaką wysokość makiety rekomendujcie? Czytałem gdzieś na forum, ze najlepsze byłoby 90-100cm, ale może ktoś ma inna propozycję?
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#45
Mam pytanie do specjalistów od kształtowania "terenów zielonych" dotyczące moje makiety: czy moglibyście rzucić okiem na plan i go ew skomentować? Kształt makiety do litera L. Po lewej stronie będzie lokomotywownia i tory bocznicowe i tu chciałbym zrobić klimat "industrialny". Na tyłach tunel i małe wzniesienie, ew z jakaś budowla i zielenią, Po środku zaplanowana jest stacja z budynkiem dworca, ale chciałbym w tych okolicach wprowadzić jeszcze trochę "życia", budowli i zieleni. Po prawej stronie mały mostek na łuku torowiska i pod nim kawałek rzeczki / jeziorka i krzaczki, drzewka. moja makieta nie będzie odzwierciedlać jakiegoś konkretnego miejsca, ale chciałbym żeby oprócz torowiska było tam odpowiednie otoczenie i klimat (chętnie sielski-anielski):)
 

Railways

Znany użytkownik
Reakcje
957 15 0
#47
Przyznam, że kolego ładnie to sobie wykombinował. Moja makieta była wysoka na 120cm (była ponieważ z racji tego, że wiele zmieniło się musiałem ją rozebrać), nie wiem czy kolega planuję urzyć gotowców jeżeli chodzi o drzewka czy raczej będzie sam robił. Ja miałem gotowce z takiej firmy woodland scenics oraz gaugemaster ale nie mam pojecia czy są dostępne w Polsce, bardzo dobre produkty jakościowo. Odradzałbym fallera- kupiłem kiedyś kwitnącą wiśnię, która była dość nieudolnie zrobiona z gąbki. W Polsce jest dostępne wiele siatek i innych produktów do robienia drzewek realistycznych, różniego rodzaju roślinności, sadzarek traw i innych takich. Góry robiłem z papieru, głównie z gazet, na to tasma zaś na koniec mata trawiasta, wychodziły fajne pagórki, pożniej te górki odpowiednio obrabiałem różnymi dodatkami. Ale wiadomo każby ma inny patent:) Proponuję skontaktować się z Danielem Loko albo Arti 55 Ci goście napewno Ci pomogą, robią świetne rzeczy.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#48
Dzieki Kris - fajna relacja, ale zazdroszcze autorowi makiety takiej ilosci miejsca. Mi niestety zabraklo ok 1,5m i musialem poskracac niektore odcinki torowiska do tego co jest widoczne na moim projekcie. Niezaleznie od wszystkiego, relacja z budowy jest bardzo fajna. Zwrocilem uwage, ze miedzy sklejke i torowisko wkladane sa podklady wyciszajace? Widzialem cos podobnego w Leroy Merlin. Czy uwazacie, ze powinienem to tez zastosowac?
Od dluzszego czaso ogladam sobie rozne makiety i mam nadzieje, ze ta moja tez pewnego dnia bedzia ladna. Teraz jestem caly czas na etapie ukladania torowiska stacji dolnej i przygotowywaniem podjazdow. Za kilka dni dodam kolejne zdjecia jako relacje z budowy mojej makiety. Jezeli chodzi o trawe, to chcialbym uzywac materialow Nocha, kupilem juz sadzarke, ale na jej uzycie mam jeszcze bardzo duzo czasu. Co do drzewek i innej roslinnosci, to z pewnoscia chialbym zeby byly ladne i nie z gabki. Widzialem kiedys na targach w Poznaniu bardzo ladne drzewka polskiej firmy, ktorej nazwy niestety nie pamietam. Ogladalem tez produkty kilku duzych niemieckich producentow, aLe na to wszystko mam jeszcze duuuzo czasu:)
 
Reakcje
421 3 0
#50
Zwrocilem uwage, ze miedzy sklejke i torowisko wkladane sa podklady wyciszajace? Widzialem cos podobnego w Leroy Merlin. Czy uwazacie, ze powinienem to tez zastosowac?
To jest imitacja podtorza. Wręcz musisz to zrobić. Różne są metody wykonania. Ja właśnie kupiłem płaty korka w Castoramie i wycinałem je. Są różne grubości, ja mam grubości 4mm.
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#51
Jak jesteś z wawy to idź na spotkanie msmk , może będzie Daniel to uzyskasz wyczerpującą porade. Zaczeli robić makietę więc możesz sie czegos nauczyć.
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#53
To jest imitacja podtorza. Wręcz musisz to zrobić. Różne są metody wykonania.

Jeszcze raz chciałem dopytać żeby być pewnym. Rozumiem, ze niezależnie od tego ze tory "cgleise', których używam sa na dość wysokim podkładzie powinienem podłożyć korek?
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
157 1 0
#56
Nie dawaj korka! Tory których używasz mają plastikową podsypkę imitującą podtorze i szuter. Jeżeli dasz korek to szyny będą wysoko względem otoczenia. Jak już chcesz coś dawać do wyciszania to raczej na całą a nie tylko pod tory.
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#58
Nie dawaj korka! Tory których używasz mają plastikową podsypkę imitującą podtorze i szuter. Jeżeli dasz korek to szyny będą wysoko względem otoczenia. Jak już chcesz coś dawać do wyciszania to raczej na całą a nie tylko pod tory.
Wlasnie sie nad tym zastanawialem i dlatego na wszelki wypadek zadalem to pytanie. Jezeli wskazane jest zebym wyciszyl to torowisko, to wtedy pokryje korkiem calosc, ale bez stacji "podziemnych", bo zakladam ze tam to nie jest konieczne? Chyba, ze sie mylę?
 
Reakcje
0 0 0
#59
Głowy bym nie dał ale wydaje mi się, że tory które masz z racji swojej budowy powinny tłumić hałas
Korek stosuje się przy torach bez podsypki gdzie plastikowe podkłady leżące na sklejce przenoszą drgania i w konstrukcji podbudowy tworzy się pudło rezonansowe (jak w gitarze).
 

Podobne wątki