• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja stajnia i kuźnia pojazdów PRL

MAnTonI

Aktywny użytkownik
Reakcje
172 1 0
Fadroma coraz bliżej(y)Już ustawiam się w kolejkę;)
W kwestii formalnej, to nie jest fadroma, to jest Ł34 ze Stalowej Woli (Ł- oznacza ładowarkę, później wprowadzono oznaczenia SŁ34 - spycharko-ładowarka). Fadroma Wrocław produkowała mniejsze ładowarki, choć w mowie potocznej też i w Żninie gdzie się wychowywałem w Cukrowni mówiono na wszelkie tego typu maszyny fadroma.

Ja też, oczywiście Mateusz popowe zapisuję się na jedną żółtą Ł34 ze Stalowej Woli.
 

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Przepraszam Mateusz za zaśmiecanie, ale mam taki malutki rys historyczno- wspominkowy.
W Stalowej Woli na Ł-34 i późniejsze modele zawsze mówiliśmy "mrówka". Ta potoczna nazwa na pewno została z lat siedemdziesiątych kiedy to pierwsza polska ładowarka przegubowa Ł-3P dostała właśnie oficjalnie nazwana "Mrówką".
Dzieciaki ze Stalówki były nieziemsko dumne z tych naszych maszyn.
Żeby w owym czasie nazywać w mieście Ł-34 Fadromą, wózek akumulatorowy Melexem albo każdą inną maszynę z Huty Bumarem to trzeba było być samobójcą albo mieć bardzo dużych kolegów ;).
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 36

Podobne wątki