• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja stajnia i kuźnia PKP w skali 0

darekgol

Aktywny użytkownik
Donator forum
Reakcje
400 4 1
#41
To rozumiem, ale przecież cyfra samokontroli wynika z wcześniej nadanego numeru i jest zależna od wcześniej ustalonych cyferek nadanego numeru. Czyli najpierw nadajemy numer, a potem wyliczamy cyfrę samokontroli. Więc nadany numer jest prawidłowy nawet bez cyfry samokontroli, bo jak przemnożymy zgodnie z algorytmem cyferki i wpiszemy cyfrę samokontroli to i tak wcześniejsza część numeru nie ulega zmianie. To po co ta cyfra samokontroli? Nadal nie rozumiem idei...
A jeżeli zatrze sie jedna cyfra z numeru?
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#42
A jeżeli zatrze sie jedna cyfra z numeru?
A jak zatrze się cyfra samokontroli?
[DOUBLEPOST=1506715779][/DOUBLEPOST]Przecież nadany numer jest nie tylko napisany na boku wagonu. Jest też i w innych dokumentach.
[DOUBLEPOST=1506716091,1506715735][/DOUBLEPOST]Teraz tak myślę, że Ty masz jednak rację. O niewyraźnej lub zatartej cyfrze nie pomyślałem. Nie każdy ma dostęp do wszystkich dokumentów i analizując sobie numer może sprawdzić, czy jest poprawny dzięki cyfrze samokontroli. I to nie tylko w numeracji wagonu, ale wszędzie, gdzie są jakieś ustalone zasady nadawania numerów (np cytowany wcześniej PESEL). Dzięki za wyjaśnienia. :)
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#43
Dokładnie tak. Przy sporządzaniu dokumentów pociągu spisuje się numery na papierze i czasami jak ktoś nagryzmoli to można odczytać błędny numer wagonu i wtedy można sprawdzić poprawność zapisu przy pomocy cyfry samokontroli.
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#46
Nie mam na to innego dowodu oprócz stron takich jaką pokazał Kolega Marqus. Sądziłem, że jest to wiedza powszechna dlatego mój wpis był w formie małego żartu.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#47
Sądziłem, że jest to wiedza powszechna dlatego mój wpis był w formie małego żartu.
Zadzwoniłem dziś do dwudziestu moich znajomych, żaden nie wiedział że istnieje coś takiego jak cyfra kontroli w numerze pesel, według tego co Twierdzisz dwudziestu jeden ludzi ( w tym ja) jest ignorantami, ponieważ nie posiadają wiedzy na ten temat, czyli jak twierdził Platon są chorzy umysłowo, bo za takie schorzenie uważał ignorancję.
No to się narobiło, to by nawet pasowało, czubek przyciąga czubka.
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#49
Zadzwoniłem dziś do dwudziestu moich znajomych, żaden nie wiedział że istnieje coś takiego jak cyfra kontroli w numerze pesel, według tego co Twierdzisz dwudziestu jeden ludzi ( w tym ja) jest ignorantami, ponieważ nie posiadają wiedzy na ten temat, czyli jak twierdził Platon są chorzy umysłowo, bo za takie schorzenie uważał ignorancję.
No to się narobiło, to by nawet pasowało, czubek przyciąga czubka.
Nie ja nie osądzam nikogo a tym bardziej mianem "czubek" nie określam, tylko myślałem, że to jest znane większemu gronu użytkowników Pesel. Ja nikogo nie chcę ani nie obrażam, zawsze można czegoś nie wiedzieć. Nie uznaję nikogo za ignoranta. Ja jestem człowiekiem nastawionym pokojowo do wszystkiego co mnie otacza i nie lubię wywoływania sporów. Pewnie o w/w fakcie nie wie kilka milionów obywateli RP, nie ma problemu. Zamiast traktować mój wpis jako dowód ignorancji uznajmy to za ciekawostkę. Ja zapytałem kiedyś moich znajomych i wiedzieli być może z racji wykonywanego zawodu/służby ale to bez znaczenia.
Przepraszam za ten wpis bo tak jak napisał popowe zbaczamy. W przyszłości postaram się nie odzywać/wpisywać .
 
Ostatnio edytowane:

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#50
Przyznam że sam nie wiedziałem o magicznych właściwościach numeru Pesel, tak że dziękuję za tą informację....ale zachodzę w głowę jak to temat modelu platformy potrafi zejść na bok i dotrzeć do takiego tematu jak Pesel. To jest niesamowite :)
 
J

Jurek ST44

Gość
#52
Moja cyfra samokontroli wynosi 3. Zazwyczaj przy cyfrze 2 przeciwnik nie żyje, więc mam więcej czasu na trenowanie samokontroli.:LOL::LOL::LOL::ROFL::ROFL::ROFL::ROFL:;) Troche się szwendam już po tym świecie, ale większej bzdury nie słyszałem.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#53
Można by pomyśleć, że w mojej kuźni panewki się zatarły gdyż nic się nie dzieje. A tymczasem dotarł nowy sprzęt.
moja własna Drukarka 3D
Nauka obsługi długo potrwa; dobieranie optymalnych pozycji, grubości warstw i czasu naświetlania.
Ale już powstają pierwsze części pod skalę 0
monolityczna obudowa przekładni napędowej dla LS40/Ls60.
Wydrukowana na najgrubszej możliwej warstwie 0,1mm.
z powodzeniem można zejść do 0,025mm
A wpisując wartości ręcznie nawet niżej.
Ale tego trzeba się nauczyć metodą prób i błędów gdyż nigdzie nie jest to napisane czarno na białym.
Wydruki powstają z naświetlanej światłem żywicy.

20171102_092706.jpg