• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja pierwsza praca

dominik-goc

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich. Nie napiszę że zacząłem realizować swoje marzenia z dzieciństwa. Mam 21 lat (nie nazywam się dzieckiem :) ) i lubię cały coś dłubać:)

Jakiś miesiąc temu przypadkowo natrafiłem na jakąś stronę modelarską co mi się bardzo spodobało. Postanowiłem spróbować coś "zmajstrować". Zauważyłem że jest to bardzo pracochłonne co dodatkowo było plusem dla tego pomysłu:) Zainwestowałem trochę w tory, lokomotywę i dodatki.
I tak co popołudnie, co długi jesienno-zimowy wieczór próbowałem coś ułożyć.

Zamieszczam kilka zdjęć nie od samego początku budowy bo nie dokumentowałem dokładnie mojej pracy. Proszę Was o jakieś opinie i porady, jestem otwarty na krytykę :) ale bez wulgaryzmów ;) Szczególnie proszę o porady o sypaniu, klejeniu szutru (nierówności) oraz nakładaniu mat trawiastych (widoczne, choć słabo ale jednak widoczne składania).

Jak zauważycie stosuję tory PIKO typ U (to początki, nie chcę przeinwestować jeśli coś)
























Tak jak pisałem wyżej, proszę o porady i opinie. Z góry wszystkim serdecznie dziękuję.
 

Załączniki

KPEV1884

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#2
no jak na poczatek to nieźle.widze ze masz amerykańskiego loka,czy będziesz szedł w tym kierunku?postaraj sie o rozjazdy z napędami schowanymi pod płyte strasznie szpecą.ja przykurzyl bym torowisko i pomalował szyne viewtopic.php?f=11&t=5539
jesli chodzi o trawke...hm teraz masz angielski trawnik jak taki ci sie podoba to spoko ale obejrzyj prace tego pana :shock: viewtopic.php?f=43&t=1487
 
OP
OP
dominik-goc

dominik-goc

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Dzięki kpev1884

Poszedłem za twoja radę i trochę starałem się postarzyc torowisko. W tym wypadku moja opinia jest najmniej obiektywna (bo sam robiłem :) ) ale uważam ze wyszlo to dosc ladnie i realistycznie (i nawet mi sie podoba :) )

Co do rozjazdów wiem ze troche moze nie za bardzo takie ale jest to stacja testowa, pierwsza styczność z modelarstwem kolejowym, poza tym te są tansze, a nie chce duzo wkladac forsy.

Trawa wg. mnie jest ładna, tylko proszę o poradę jak stworzyć jakieś krzaczki i kępki, nie mam zamiaru poki co inwestowac w elektrosadzarke

Załączam fotki:







Pozdrawiam
 

Załączniki

KPEV1884

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#5
no lepiej choc do doskonałosci jeszcze nam brakuje,pisze nam bo ja tez mam z tym małe problemy.stacja testowa dobre podejscie.ja zaczałem jakis czas temu robic moduł,myslałem że na gotowo,że to ostateczna wersja po roku okazało się ze to poligon doswiadczalny i w sumie sie ciesze bo zdobyłem troche doswiadczenia.teraz zaczynam od nowa wlaśnie skręcam druga skrzynke :LOL:
 
OP
OP
dominik-goc

dominik-goc

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
mackku, da się sadzić trawe elektro bez sadzarki? może krótki opis procesu i co mi potrzeba do tego? jesli wiesz to się podziel wiedzą z początkującymi :)

kpev1884 jak zaczynałem prace to nie chciałem snuc wielkich planow bo pozniej moglbym sie ewentualnie zalamac. dlatego tu jesli wychodzi to brne dalej a jak nie to rwe co nie wyszlo:) wg mnie stosunek -cena/to co teraz widac- jest bardzo dobry, PIKO U taniocha, troche bylo w domu, szuter i trawa tez tanie. Wiec bede pracował dalej.

aha, jakiej wysokosci sa figurki ludzi do H0? bo mam kilka figurek od wujka ale nie wiem czy ta skala
 

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.347 10 0
#7
proszę bardzo
musisz kupić sobie trawkę elektrostatyczna
ja robię top tak miejsce na które będę siał trawę maluje wikolem z barwnikiem
wtedy biorę metalowe sitko nasypuje tam trawy i stukając o nie trawa się wysypuje na wyznaczone miejsce
później uderzam młotkiem od spodu makiety i trawka staje
resztki odciągam odkurzaczem żeby się nic nie zmarnowało
i wychodzi według mnie dobrze
jak czegoś nie rozumiesz to pisz
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#8
Z tym sadzeniem trawy to w sumie prosta sprawa :D Wykonalem dzisiaj cala polac o wymiarach 1020x200. Ale moze od poczatku..na plyte pilsniowa o podanychm rozmiarze nanioslem wikol...posypalem przesiana,sucha ziemia. Wyschlo. Potem trawa...przygotowalem kilka pudelek z roznymi odcieniami i dlugoscia.Klej w spray'u i jazda....kawalek za kawalkiem pryskac i posypywac...wazne: uderzasz od spodu plyty w miejscu posianym czyms twardym...ja urzywam tluczka do miesa :LOL: ot i cala filozofia....sprytnie wymyslone !!! Moze jutro jakas fotke wrzuce ...niedawno kleilem na modul...jeszcze mokre. Pamietac nalezy o naddatku min. 1.5cm....potem juz na module scinasz .
 

KPEV1884

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#9
chłopu trawa sie podoba a my nalegamy aby walił młotem w płyte :roll:
krzaki mozesz zrobić z heki floru faler też ma taka gabke to sie nazywaa jakos rogatek albo coś w tym stylu.
 
OP
OP
dominik-goc

dominik-goc

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
to sie musze chyba wyposazyc w takie cos :) niestety nawet jutro gdzies zamawiajac to wątpie zeby mi listonosz przyniósł przed swietami :| , chyba ze kurier poratuje ale z tym sie jeszcze przespie.
a to w takim razie na co moznaby wykorzystac maty trawiaste? zamowilem ich 8 sztuk, zuzylem niecala jedna, maty fallera.

a z tej suchej ziemi mozna usypac jakaś drogę? i co polecacie na stacje towarową połozyc, w miejscu intensywnego ruchu jak zaladunki i rozladunki? bo nie bede wszedzie takiej trawki dawal. taka sucha ziemia tez sie nada?
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#11
uzbieraj troche ziemi z roznych miejsc....kazda ma przeciez troszke inny odcien.Wytyczysz sobie sciezke czy tez droge....posmaruj wikolem i przez drobniutkie sitko posypuj uprzednio juz oczyszczona i odkamieniona ziemie. :D
 

KPEV1884

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#12
ja zamiast ziemi stosuje startą sucha pastele,rozrabiam troche z wodą jak zrobi sie błotko to zwykła posypke smaruje tym błotkiem.po wyschnięciu daje całkiem niezły efekt.zanim zrobisz to na makiecie popróbuj gdzieś na boku.na stacji towarowej podłoże uzaleznione jest od tego jakiego rodzaju towary tam będą wyładowywane,lub załadowywane.jesli węgiel to wiadomoże podłoże będzie czarne,jesli inne które po wyładowywaniu ni pozostawiają po sobie śladu to okolice torowiska mogą byc porosniete trawką i małymi krzakami.
Pozwole sobie dołączyć fotke makiety ŁKMK.
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#13
Prosze obiecane fotki...na 1...plaster zasianej trawki na podkladzie wikolowo -ziemnym...jak widac material jest bardzo elastyczny i mozna nim bardzo ladnie uksztaltowac teren ! W tym wypadku, jest to niewielki kawalek, ale mozna zasiewac dosc duze polacie...nastepnie w/g potrzeby wyciac lub utargac odpowiednio potrzebny fragment.
Druga fotka pokazuje ,,mate,, juz polozona na pagorkowatym module..jak pisalem wczesniej...nie bylo problemu z polozeniem calosci jak i jego uksztaltowaniem.
 

Załączniki

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#15
Jezeli chodzi o trawy...to powiedzmy ze juz umiem sobie z tym poradzic :D przy nastepnych modulach postaram sie poprawic ta technike...zawsze jest co poprawiac :LOL: Natomiast drzewa...tu musze sie jeszcze wiele nauczyc..podziwiam Mistrza Zbyszka i na jego pracach chce sie wzorowac!!
 
OP
OP
dominik-goc

dominik-goc

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
ładna ta trawka nie powiem:) wyprobuje ta metode ale juz po swietach, narazie jeszcze jak zaczalem matami to i nimi skoncze.

czym najlepiej uformowac takie pagorki jak na zdjeciu nr 3 u Bipa1966? styropian, pianka czy jest cos latwiejszego?
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#20
dominik-goc...daj se spokoj z tymi matami....szkoda roboty...lacza zawsze widac bedzie :D zerwij to...nie zaluj....jak polozysz pierwsza siana....wtedy bedziesz zadowolony..pomysl ! :D A co do podloza....STEROPIAN ! Solidnie przyklej i potem....ostry...dlugi noz kuchenny ....najlepsza metoda ! A o te troche bajzlu sie nie przejmuj...przezyjesz :D Poloz na to pozniej papierowe reczniki kuchenne...sa solidne i daja niezly efekt.... uzyskasz twarde podloze !
 

Podobne wątki