• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja pierwsza makieta

milosz216

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Wreszcie zdecydowałem się na zrobienie mojej pierwszej makiety, niestety z braku miejsca deska na makietę ma wymiary 200x20cm w załączniku daje plan makiety i pytam się czy dobrze ustawiłem semafory. Makieta ma przedstawiać mała stacje osobowa z peronami. Oczekuje jakiś podpowiedzi.
 

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.279 41 5
#2
Wreszcie jeden młodziak czyta forum ze zrozumieniem. Na początek w sam raz.
Jak dla mnie to brakowałoby tej stacyjce jedna bocznica pod magazyn (może być opuszczony, nieczynny) i żeberko ochronne po drugiej stronie. Brawo.

Co do semaforów, niech się wypowiedzą fachowcy :)
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Proponowałbym jednak zrezygnować z kawałka szlaku zwiększając tym samym długość użyteczną torów stacyjnych. Semafory wyjazdowe ustawia się przed wyjazdem na inny tor więc muszą być umieszczone przed ukresem. W przepisach jest to chyba 100m od ukresu ( miejscem przecinania się skrajni taboru) ale ze względu na ograniczone miejsce na makietę można pójść na kompromis i postawić je trochę bliżej. Pomyśl o pozyskaniu przynajmniej 10cm szerokości jeżeli chcesz zmieścić jakąś skromną zabudowę stacyjną.
 

Załączniki

Azrael

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Dlaczego tylko 20 cm? Podejrzewam, że jest to czymś ograniczone, więc pytanie:

Jak zmieścisz na skraju peron i budynek stacji? Nawet "na styk" będzie to prawie niemożliwe moim zdaniem.
 
OP
OP
milosz216

milosz216

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Zrobiłem coś takiego na górze będzie bocznica ale mogę tylko 50 torów ułożyć. Gdzie postawić tu semafory?
 

Załączniki

OP
OP
milosz216

milosz216

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
dobra, a wiesz może gdzie tu ustawić semafory?
Próbowałem w WinTrack ale jest tylko w H0, a ja zapomniałem powiedzieć że robię makietę w TT.
PS. Dołączam zdjęcia mojej przyszłej makiety tory są tylko tak sobie poukładane, nie ma to żadnego związku z planem.
 

Załączniki

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
299 1 0
#8
A nie lepiej calkowicie wykorzystąć powierzchnię płyty? Jej szerokość pozwala tylko na manewry, więc najlepiej będzie ułożyćtory na całej długości.

Rys. 1
Tory biegną od krawędzi do krawędzi. Trzeba tylko przesunąć stację na środek płyty

Rys. 2
Z twojego zdjęcia wynika, że z jednej strony płyta kończy się przy regale (szafie?), a z drugiej bodajże oknem - warto poszerzyc płytą przynajmniej od strony mebla, którego ścianka ma szerokość 40-45cm?
 

Załączniki

OP
OP
milosz216

milosz216

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
ta makieta wisi na łóżkiem, była by większa (30cm) ale mama powiedziała że za bardzo wystaje.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.279 41 5
#10
Są tu na forum conajmniej 2 panowie, którzy mają w pokojach H0 i im wystaje więcej. No, mamy trzeba słuchać, ale można też negocjować ;)

40cm zajmie niewiele więcej miejsca, a może Ci dać dużo większe pole do popisu i, przynajmniej ja, przychylałbym się do planu zaproponowanego przez JohnyTRS.
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
299 1 0
#12
Jeżeli zamierzasz zrobienie (TYLKO) kawałka szlaku, to pomyśl o szerokości 30 cm i modułami zgodnymi ze sTTandardem - pozwoli ci się to wynieść z zabawą makietką poza dom.
 
OP
OP
milosz216

milosz216

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
mam kupioną sklejkę 250x30cm ale mama mówiła ze wystaje i że jest brzydka. ale jednak chyba zrobię miejsce manewrowania loko i wagonów. I mam dylemat, tata który funduje całe przedsięwzięcie kupił na allegro stale u-rurki BTTB i mówi ze na nich zrobimy makietę, mówi że nowe są strasznie drogie, da się na tym coś zrobić sensownego?
 

KubaX_112

Użytkownik
Reakcje
4 0 0
#14
ehh u-rurki przy budowaniu "nowej" makiety już się nie sprawdzają, ja proponował bym jednak sprzedać gdzieś te u-rurki i trochę niech tata pozbiera i fundnie już te "dzisiejsze" modelowe tory. Z tymi starymi to będzie ciągły problem i pewnie za Jakiś czas Sami doszlibyście do Wniosku że lepiej było Kupic te modelowe. A co Do sklejki to hmm :) Przecież jeśli ładnie się Ją obklei z pod spodu czymś i boki to wcale nie będzie brzydko wyglądać.
 
OP
OP
milosz216

milosz216

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
mam sosnową półkę, i wynegocjowałem poszerzenie deski o trójkąt o szerokości 20 cm (jak deska) od strony szafy. A tak poza tym wszystkie moje modele są BTTB także idealnie jeżdżą po u-rurkach. ale może na wakacjach kupie w Czechach (specjalnie na ten wyjazd zbieram pieniądze :D )
 

Załączniki

OP
OP
milosz216

milosz216

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Już wiem wszystko co do kształtu makiety. Do tego co mam zostanie dodany trójkąt prostokątny. W tym miejscu makiety odejdzie tor który rozgałęzi się na dwa tory i na końcu będzie tam lokomotywownia.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 56
Planuję 12
Planuję 35
Planuję 13
Planuję 181

Podobne wątki