• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja pierwsza makieta

OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#51
nastąpiła mała zmiana planów czy jest możliwość zrobienia makiety coś w stylu modułu po rozstawieniu makieta miała by 4metry , jest taka możliwość stworzenia takiego planu
 

Załączniki

Gała

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#52
Jest taka mozliwość. Zrobisz sobie odpowiednie skrzynki i bedziesz mógł je składać i rozkładać
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#56
Najpierw musisz wymyślić co i jak ma działać,potem narysować schemat ,ew kawałki schematu,
a potem trzeba wszystko połączyć zgodnie z tym co narysowane. Jeżeli nie jesteś mocny w
elektryce to masz dwa wyjścia: poprosić o pomoc kogoś kto się zna na prądzie, albo poszukać
"literatury" i to nie tylko w internecie,a potem czytać,czytać i jeszcze raz czytać. Ja do
łączenia modułów między sobą i ze sterowaniem wykombinowałem patenty jak na zdjęciach.
Gniazda przykręcam i oczywiście łączę do jednego modułu a wtyczki za pomocą kabelka łączę
z drugim modułem,lub z pulpitem. Gniazda i wtyki dobieram w zalezności od prądu który ma
przez nie płynąć. Całą kabelkologię należy wykonywać starannie i bez pośpiechu żeby czegoś
nie poknocić, bo najgorsze jest znalezienie ewentualnego byka. I tyle w dużym skrócie.
 

Załączniki

OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#57
te wtyczki to coś w tym stylu jak na zdjęciu .a co do tego schematu nie wiem jak się zabrać ,moze mógł by mi ktoś pomóc i pokazać przykładowy , z tym łączeniem tych elementów wiąże się cięcie torów i lutowanie do nich kabelków ???a i jeszcze skąd lub gdzie mogę takie wtyczki kupić ???i jak się nazywają
 

Załączniki

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#58
No coś w tym stylu ,ale od tego czym ważniejsze jest jak i tu na szczęście może pomóc
książka Tadeusza Dąbrowskiego "Miniaturowe kolejnictwo",w której autor "łopatologicznie"
wyjaśnia między innymi sprawy dotyczące analogowej kabelkologii. Spróbuj znaleźć ją w
bibliotece albo na alledrogo, a jak nie lubisz książek to pozostaje Ci szukanie w internecie. To
też nic trudnego wystarczy chcieć.Tak czy inaczej bez znajomości podstaw chyba nie
poradzisz sobie z "prądem".Poza tym nie wydaje mi się żeby ktokolwiek był w stanie podać Ci
"na tacy" gotowe rozwiązania i to jeszcze w ciemno.Na dobrą sprawę wystarczy poczytać
fora modelarskie żeby zdobyć odpowiednią wiedzę,ale trzeba na to poświęcić trochę czasu,
mam tu oczywiście na myśli dni i tygodnie a nie sekundy i minuty.
 

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#59
Podzielenie makiety na segmenty da Ci możliwość łatwego transportu chociażby jakiś remont w domu czy zmiana lokalizacji oraz da łatwy dostęp i komfort pracy.
A co do „kabelkologii” to cyfrówka zmniejszy ilość kabli, lecz podniesie koszty będą potrzebne dekodery akcesoriów (szczegóły w dziale DCC).
Można zrobić sterowanie w analogu ale tam to dopiero jest kabli i wtyczek.
Tak miałem u siebie na torcie http://forum.modelarstwo.info/viewtopic.php?f=43&t=3908.
Pod makietą i w pulpicie była taka pajęczyna, że po dłuższej przerwie w budowie czasem się gubiłem a najgorzej było coś przerabiać wtedy to najłatwiej można popełnić błąd tak jak pisze stare tory.
Poszczególne segmenty makiety trzeba zakończyć gniazdami i wtyczkami jak na Twoim zdjęciu (elektryka_542.jpg.)
Jakiś schemat bodajże odręczny też warto zrobić.
Musisz określić jakie i ile urządzeń elektrycznych będzie na Twojej makiecie.
Ile napędów zwrotnic, semaforów, oświetlenie, oświetlenie budynków itp.
Na pewno trzeba zrobić więcej niż jeden obwód nie można tego wszystkiego połączyć razem.
No i czytaj to forum tu znajdziesz większość informacji. ;)
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#60
tak się składa ze wczoraj kupiłem książkę o makietach i moze ona tez coś pomoże , postaram się w przeciągu 2 dni zrobić dokładny schemat i określić ile będzie wszystkich urządzeń, i gdzie mogę dostać takie kontakty wraz z kablami ????????????
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 56
Planuję 12
Planuję 15
Planuję 35
Planuję 13

Podobne wątki