• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja pierwsza makieta

OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
mam pytanie odnośnie tego schematu bo to mój pierwszy i czy dużo będzie zabawy z kabelkami przypominam wybrałem sterowanie dcc
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
jeśli chcesz sterować cyfrowo wszystkimi akcesoriami, każde z nich potrzebuje dekodera. Wówczas pulpit sterujący jest nie na miejscu, bo steruje się z kompa lub MM.
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
oczekując na pulpit zaczynam się trochę nudzić więc zabrałem się za budowę niewielkich obiektów kolejowych i teraz rodzą się się 3 pytania , 1 jak ładnie [czym jakie materiały] ubrudzić budynek na przedstawionych zdjęciach ,2 o co chodzi w metodzie wyklepywania farby nigdzie o tym nie mogę znaleźć ,3 jaką farbę wybrać która by najlepiej imitowała beton na płytkach wyciętych z kartonu ??
 

Załączniki

OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
wybacz słaby aparat jutro postaram się wrzucić lepsze :twisted: a i jeszcze takie pytanie czy ciąć szyny ??? zeby potem dobrze działały ?? :?: :?:
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
Widzę, że kolega jest miłośnikiem dawnej kolei w Austrii. Typowa stacja uskokowa. Tyle, że to co wykonane nie odpowiada temu co na wcześniej pokazanym planie!
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
plany się trochę zmieniły . mam trochę pytań do modelarzy odnośnie technik modelarskich jak i pomocy w elektryce , wklejam zdjęcie z pierwszego segmentu stacji proszę [ na focie widać z lewej strony małą szczelinę spokojnie juz jest ładnie załatana ] ,
prosił bym aby ktoś zaznaczył na pierwszym zdjęciu gdzie mam dokładnie przewiercić płytę na otwory do kabli i tam gdzie są te linie biegnie tor i w ilu miejscach mam przylutować kable .
1, czy ktoś na forum zajmuję się wytrawianiem blaszek ??
2.jaką i gdzie mozna kupić lutownicę do naprawdę drobnych części
3.moze ktoś zna sklep gdzie mozna kupić przejazd kolejowy dosyć tanio [ chodzi mi elektryczny]
4. czy opłaca się kupować zestaw do postarzania budynków czy samemu to zrobić [ co kupić ??]
5, jakich przewodów używać do lutowania torów ??

za odpowiedź na te pytania będę wdzięczny
 

Załączniki

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
Tomek napisał(a):
5, jakich przewodów używać do lutowania torów ??
Jak rozumiem chodzi ci o kable zasilające. Ze względu na średnicę polecam przewody miedziane typu drut o przekroju 1,5mm2

Tomek napisał(a):
6.jakim urządzeniem najlepiej rozcinać tory ??
Są dwa rozwiązania:
- dremel z tarczką - prosto i szybko przecinasz, wadą jest szerokość szczeliny.
- piła włosowa i cienki brzeszczot (ok 0,1mm), wolno się piłuje, brzeszczot często pęka przy naprężeniach, ale szczelina jest naprawdę wąska.
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
ok luz dzięki z tym kablami ,a co do cięcia torów dostałam małą zwiną szlifierkę z małymi tarczami do cięcia bardzo małych rzeczy .


czy moze istnieje strona albo temat gdzie jest opisane jak wykonać własną elektrosadzarkę ????

a w jakich proporcjach rozrobić wikol do sypania posypki ???

słyszałem że ktoś na forum zajmuję się sprzedażą cegieł w h0 bardzo bym prosił o kontak ;]
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
przedstawiam 3 fotografię z ostatnich prac nad pierwszym segmentem stacji , pierwsza warstwa gazet zostanie pokryta szpachlą emulsyjną i pomalowana białą farbą emulsyjną , i teraz mała pomoc by się przydał gdzie mam zrobić otwory na kable ???
 

Załączniki

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
Tomek napisał(a):
...gdzie mam zrobić otwory na kable ???
Gdzie rozum podpowiada. Przy budowie klubowej makiety wybraliśmy podejście, że każdy odcinek torowy ma mieć własny punkt zasilający. Przez odcinek mam na myśli tor nigdzie nie przecięty/lutowany. Po prostu nie dowierzamy lutom (i słusznie). Podobnie przy rozjazdach - jeden rozjazd, jeden punkt. Jeśli masz rozjazdy z metalowym dziobem to jeszcze tam gdzieś musisz wywiercić otwór, żeby drut podlutować. Miejsca w odcinkach wybierasz tak, żeby ci było wygodnie. No i w zasadzie powinno się mniej więcej na środku odcinków dawać punkty zasilające.
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
pierwszy segment stacji zaczyna nabierać kształtu i oto parę fotek z moich prac , elektryka sprawdzona na analogu działa , zrobiłem jeden obiekt który umieszczę na pierwszym segmencie , przepraszam za nie ostre fory ale sprzęt mam lipny , a w jakich proporcjach rozrabiać wikol do 2 wikolowania ???







a co trzeba zrobić aby temat został przeniesiony do innego działu bo makieta juz jest w budowie
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 56
Planuję 12
Planuję 15
Planuję 35
Planuję 13

Podobne wątki