• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja pierwsza makieta

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#81
wpierw kilka słów do mark1111

postaraj się właściwie budować zdania, bo czasami potok słów jest niezrozumiały.
I tak, podłączenie zasilania w jednym miejscu jest niewłaściwe. Dlaczego? A mniej dwa feralne punkty, gdzie przestanie ci przechodzić prąd i pół makiety jest bez zasilania. Najlepiej jest zastosować kilka punktów podłączeniowych i/lub polutować ze sobą wszystkie szyny, żeby uniknąć takiej sytuacji.

a teraz do Tomka
co rozumiesz pod sformułowaniem jest gotowa? To znaczy nie możesz już rozebrać nawierzchni torowej, aby ewentualnie poprawić połączania? Jak coś napisz do mnie na priva bądź tu, bo już raz zbudowałem instalację analogową wraz z sekcjami do już częściowo gotowego tortu.
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#82
paziu1000000, pierwszy fragment juz jest gotowy aby nogi muszę zrobić i gniazdka kupić za jakieś 2 dni wrzucę foty bo aparatu nie mam
 
Reakcje
0 0 0
#83
do paziu1000000
do szkoly mialem pod gorke i dlatego tak jest :D
jak do tej pory prad mam w calych szynach bez zadnych przerw w zasilaniu.

do Tomka

mozna przewiercic otwoty przez makiete i tam poprowadzic przewody
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#85
to wrzuć foty jak będziesz mógł, to się może wynajdzie jakieś nieniszczące rozwiązanie.

mark1111 napisał(a):
do paziu1000000
do szkoly mialem pod gorke i dlatego tak jest :D
jak do tej pory prad mam w calych szynach bez zadnych przerw w zasilaniu.

do Tomka

mozna przewiercic otwoty przez makiete i tam poprowadzic przewody
dwa lata temu też sądziłem że jedno źródło i wystarczy. Teraz te szyny, gdzie miałem dostęp polutowałem i porobiłem dodatkowe przyłącza prądu do szyn.

Lepiej coś zrobić wcześniej, niż później rwać :D
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#86
jutro wpadnie mi do kieszeni jakieś 150 zł i mam zamiar kupić trochę elektryki do makiety na zdjęciu poniżej jest przedstawiony pierwszy fragment makiety i proszę o rade jakie części do tego muszę kupić np . Napęd zwrotnicy podmakietowy z polaryzacją,Zestaw do instalacji napędu zwrotnicowego pod makietą to na pewno muszę kupić ale co jeszcze proszę o rade
 

Załączniki

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#87
odnośnie napędów, to jakie masz na myśli? Pikowskie? Bywają problematyczne po zamontowaniu wraz z instalacją podmakietową. Moim zdaniem Conrady, pomimo lekkiej komplikacji w montażu, są znacznie tańsze. Co do instalacji elektrycznej, bo rozumiem wybrałeś moduły, to przewody zgodne z Normą (o ile według jakiejś chcesz budować) i złączki również unormowane z powyższego powodu.
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#88
nie wybrałem modułu aby makieta będzie podzielona fragmenty , a i czy jak mam zwrotnice piko to czy będą do nich pasowały Conrady napędy :?:
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#91
Tomek napisał(a):
nie wybrałem modułu aby makieta będzie podzielona fragmenty , a i czy jak mam zwrotnice piko to czy będą do nich pasowały Conrady napędy :?:
tak jak chłopaki mówią, pasować pasują tylko trzeba je zamontować na inny sposób, niż pokazuje piko przy swoich napędach
tutaj masz kilka przydatnych linków
http://www.modelmania.com.pl/product_info.php?manufacturers_id=19&products_id=6373

co do instalacji elektrycznej, nie będzie zbytniego kłopotu, tylko musiałbyś się określić (z tego co pamiętam, wybrałeś analog), czy będziesz chciał porobić sekcje w swoim schemacie. A i dobrze by było wiedzieć, jak całość będzie wyglądać, gdzie będą się dzielić elementy konstrukcyjne, aby można było to dobrze zaplanować.
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#95
z elektroniką ci pomogę, tylko muszę mieć obraz tego co chcesz zrobić, bo tak to będzie ciężko. A odnośnie układu torowego, sorki, tu raczej jestem noga :|
 
Reakcje
1 0 0
#96
Tomek napisał(a):
wybrałem sterowanie analogowe , w sklepie elektrycznym kazali mi sprawdzić napięcie i dopasuję mi gniazdka . tylko jak rozmieścić kable gdy juz pierwsza część makiety będzie gotowa :?:
a nie lepiej w dzisiejszych czasach wejść od razu w dcc? Jest to naprawdę mały procent inwestycji w makietę.
 

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.347 10 0
#97
szyna napisał(a):
Tomek napisał(a):
wybrałem sterowanie analogowe , w sklepie elektrycznym kazali mi sprawdzić napięcie i dopasuję mi gniazdka . tylko jak rozmieścić kable gdy juz pierwsza część makiety będzie gotowa :?:
a nie lepiej w dzisiejszych czasach wejść od razu w dcc? Jest to naprawdę mały procent inwestycji w makietę.

zgadzam się !

mniej problemów z kabelologią
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#98
szyna napisał(a):
Tomek napisał(a):
wybrałem sterowanie analogowe , w sklepie elektrycznym kazali mi sprawdzić napięcie i dopasuję mi gniazdka . tylko jak rozmieścić kable gdy juz pierwsza część makiety będzie gotowa :?:
a nie lepiej w dzisiejszych czasach wejść od razu w dcc? Jest to naprawdę mały procent inwestycji w makietę.
pewnie i można, to na start, z tego co wyczytałem w wątku będzie dekoder do loka i system dcc, ca. 400-450zł.

owszem trochę kablekologi odpadnie (sekcje i inne pierdoły) jednak zostaną zwrotnice (ale to małe piwo.
 
Reakcje
1 0 0
#99
paziu1000000 napisał(a):
szyna napisał(a):
Tomek napisał(a):
wybrałem sterowanie analogowe , w sklepie elektrycznym kazali mi sprawdzić napięcie i dopasuję mi gniazdka . tylko jak rozmieścić kable gdy juz pierwsza część makiety będzie gotowa :?:
a nie lepiej w dzisiejszych czasach wejść od razu w dcc? Jest to naprawdę mały procent inwestycji w makietę.
pewnie i można, to na start, z tego co wyczytałem w wątku będzie dekoder do loka i system dcc, ca. 400-450zł.

owszem trochę kablekologi odpadnie (sekcje i inne pierdoły) jednak zostaną zwrotnice (ale to małe piwo.

jeśli dekoder "mojej produkcji" kosztuje 95pln i steruje 4-ma napędami zwrotnic to chyba nie jest tak żle?! Wykonaj sobie pulpit na przełącznikach chińskich "szemranej jakości" i z tym walcz później.............Sorry ale widziałem kłopoty na makietach nie domowych tylko na pokazach dla publiczności. no niestety była żenada.
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
to, że kosztuje niecałe 100zł to dobra cena, ale chłopak nie ma niczego co jest potrzebne przy cyfrze. Chęć przejścia na dcc jest dość kosztowne, a nie wiem, czy wytrzyma to portfel budującego.

Zawsze istnieje możliwość późniejszej zmiany formy sterowania, tak jak to było u mnie. Dopiero po 1-2 latach od początku budowy przeszedłem na dcc.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 56
Planuję 12
Planuję 15
Planuję 35
Planuję 13

Podobne wątki