• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja pierwsza makieta

OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#61
pogłówkowałem i pomyślałem i stworzyłem taki nie doskonały plan w którym i tak będą poprawki . literą A oznaczyłem lokomotywę literą B stanowiska typu kanały remontowe itp litera c oznacza dworzec i budynki kolejowe litera d magazyn , te przecinające się kreski to w tych miejscach będzie łączona i rozłączana , jak najszybciej postaram się przedstawić dokładny plan reszty makiety :D
 

Załączniki

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#62
no to pierwszy krok zrobiony,teraz spokojnie bez pośpiechu poczytaj,a jak już dojdziesz do wniosku że wiesz o co chodzi narysuj schemat i to jak najbardziej szczegółowy (numery końcowek lutowniczych ,kolory kabli itd.) bo to ułatwia nie tylko budowanie elektryki ale i ewentualne naprawy czy przeróbki. Mimo że wiem o co w kabelkach chodzi zapisałem już schematami pół dużego zeszytu i dzięki temu nie gubię się w kabelkach mimo przerw w pracy nad makietą. I nawet jeśli to zabrzmi jak trucie d..y pamiętaj pośpiech jest dobry ale do łapania pcheł ,naprawdę lepiej robić powoli a dokładnie niż szybko i po parę razy. Gniazdka,wtyczki możesz kupić w sklepach z częściami elektronicznymi lub komputerowymi, kabelki w elektrycznych, albo poszukaj wszystkiego na alledrogo.Podpowiem Ci tylko że na moim torcie do łączenia szyn używam kabelków typu linka o przekroju 0,5 mm2 a do łączenia urządzeń też linki ale o przekroju 0,2-0,3 mm2. No to życze przyjemnego czytania i rysowania. A i niepotrzebnie rysujesz te grube linie,zaznaczyłem je na czerwono, chyba granice tortu ,bo to zaciemnia cały widok.
 

Załączniki

OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#63
jest taka sprawa ostatni przeglądając filmy modelarzy znalazłem dziwną obrotnicę na module co do tego obracaną na korbie więc pomyślałem ze za oszczędzę nie wydając 1000zł na obrotnicę elektryczną . ale teraz rodzi się pytanie czy ktoś ma taki plan jak wykonać taką obrotnicę będę bardzo wdzięczny jak podzieli się nim :D
 

Załączniki

Gała

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#64
Wydaje mi sie, że pod obrotnicą była zębatka a na wałku korby slimaczyna, ruch korba powodował obrót pomostu
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#65
witam ponownie dziś mi doszła moja książka i po wstępnym przeczytani doszedłem do wniosku że na każdym z fragmentów makiety lewa szyna będzie spawana w 2 miejscach [lewa szyna] i oznakowana niebieskim kablem podobnie jak szyna prawa tak samo ale ze czerwonym kablem , każdy z kabli będzie przeciągnięty do gniazdka po jednym końcu jaki i drugim końcu elementu . Niestety będę zmuszony wybrać zabawę w formie analogowej . jak by był jakieś błędy w mojej wypowiedzi proszę śmiało mówić .
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#66
witam ponownie dokonałem dokładnego planu jak i co ma wyglądać w tą sobotę przystępuję do realizacji .
 

Załączniki

A

Adam-H0

Gość
#67
Tomek !! wyro modelarzowi jest nie potrzebne - mam kumpla spi pod makieta :roll:
a "SAFY" to wyrzuc z pokoju zajmuja tylko miejsce ;)
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#68
z tym safami to mały błąd robiłem ten plan pół nocy , przestawiałem i dopasowywałem mam nadzieję ze plan się podoba :D
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#69
na tym kawałku będę próbował umieścić wąskotorówkę jakiś szlak który będzie mógł służyć głównie transportowi materiałów . :D
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#71
witam po tak długiej przerwie nie pisania powracam z nowym planem stacji Tomaszowo , miałem wiele czasu na przeczytanie poradników dotyczących modelarstwa i dochodzę do wniosku że pierwsza rzecz jaką powinienem zrobić jest właśnie stacja .

A.Lokomotywownia
B.Rampa
C.Nawęglanie
D.Magazyn
E.Dworzec
F.Strażnica
G.biuro kolejowe

Stacja będzie się składała z 4 elementów 3 po 125cm i jeden z 50cm w szerokości wyniesie 50 cm .

Prosił bym o radę modelarzy którzy mogli by mi polecić jak najlepsze materiały budowlane typu , tektura modelarska , fornir , narzędzia modelarskie jakie najlepsze i dwie ważne rzeczy takie jak ciąć i czym ciąć szyny dobrze i jak ukształtować typową drogę czy też teren piaszczysty .
I co jeszcze ważne jak wykonać okna do własnych budynków [ największą zabawę daje własnoręcznie wykonany obiekt więc potrzebuję porad] . Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich modelarzy :D
 

Załączniki

OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#74
mark1111 dzięki wielkie na pewno się przyda , a teraz pytanie odnośnie małego nie skomplikowanego budynku na obrazku poniżej , z czego wykonać takie ściany chodzi mi o kształt pofałdowanej blachy i jak uzyskać taki kolor jaki to numer farny i z czego wykonać ten budynek
 

Załączniki

Reakcje
0 0 0
#75
ksztalt blachy to mozna zrobic np z pudelka kartonowego.tylko musisz rozdzielic czesc papieru od pofalowanej tektury w srodku lub opakowanie od ciastek tez jest tektura falista lub jakies plastiko pochodne a farba to wg uznania.ja stosuje zwykle testery farby emulsyjnej do scian.koszt takiego malego opakowania u mnie to 87pi.w Polsce np sniezka ma testery kolorow.sa dostepne rowniez farby typowo modelarskie.koledzy na forum stosuja np farby bodajze firmy humbra.masz do wyboru do koloru
 
OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#78
wiesz bardzo by się przydała twoja pomoc a w szczególności przy sterowaniu jak juz wspomniałem makieta będzie podzielona na części i jak zasilić tą makietę w jaki sposób połączyć tak aby wszystko grało i jak i czym dobrze obciąć szyny aby po ich łączeniu wszystko grało :D
 
Reakcje
0 0 0
#79
ja ciolem szyny cazkami do kabli i potem podszlifowalem pilnikiem zeby nie bylo zadziorow na glowce szyny oraz zeby zlaczki dobrze wchodzily.jak bedzie sterowana twoja makieta w analogu czy dcc?
jak w dcc to laczysz szyne z szyna i wszystko gra.
moduly najlepiej laczyc z soba gniazdami i wtyczkami komputerowymi lub nawet gniazda i wtyczki AV jakie masz przy DVD i TV tzw. euro.
w mojej makiecie sterowanie pociagami mam cyfrowe i zasilanie podgaczone w jednym punkcie (zaznaczone na fotografii kolkiem)zwrotnice bede mial sterowane w analogu tzn przelaczniki i uklady z diodami swiecacymi na pulpicie pokazujace kierunek jazdy.
 

Załączniki

OP
OP
T

Tomek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#80
wybrałem sterowanie analogowe , w sklepie elektrycznym kazali mi sprawdzić napięcie i dopasuję mi gniazdka . tylko jak rozmieścić kable gdy juz pierwsza część makiety będzie gotowa :?:
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 56
Planuję 12
Planuję 15
Planuję 35
Planuję 13

Podobne wątki