• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Moja pierwsza makieta

Bastek82

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich na forum. Mam na imię Sebastian.
Zacznę od tego, że obserwuję to forum od niedawna ale moja przygoda z H0 sięga dziecinstwa (dawno temu) pamiętam jak rozkładałem na dywanie kolejki, które mój ojciec jakimś sposobem zdobył, były też tory kilka obiektów ale to już tylko wspomnienia ponieważ wszystko wydałem czego teraz bardzo żałuję szczególnie taboru bo było tam kilka "perełek".
Ale do rzeczy... Jakieś dwa lata temu wpadłem na pomysł - ROBIĘ MAKIETĘ i chyba porwałem się z motyką na słocnce bo z racji tego, że miałem dość dużo miejsca do dyspozycji zdobyłem cztery płyty (dość grube), które po złożeniu dały prostokątne pole do popisu o wymiarach 3,7 m x 2,8 m. Właściwie przez te dwa lata udało mi się coś osiągnąć tyle, że zabrałem się za to trochę z niewłaściwej strony ale chyba jeszcze nie wszystko stracone. Teraz już wiem, że popełniłem kilka błędów no ale rzeczy które już postanowiłem, ze pozostawię są następujące:
- Wielkość i kształt makiety. Wiem ze te około 11 m2 to na początek o wiele za dużo i powinno się zaczynać od jakiejś dioramy ale trudno już poszło. Co do kształtu to napisze, że owe płyty mało tego, że są ze sobą połączone to jeszcze stoją na wysokości 70 cm i całość jest na tyle stabilna, że po prostu można po niej chodzić. (za pomoc dziękuje znajomemu stolarzowi :) )
- Układ torów, który prezentuję poniżej to po prostu połączenie dwóch projektów zaczerpniętych z książeczki PIKO "Tak powstają makiety kolejowe" Polegało to na tym, że wybrałem dwa wg mnie najciekawsze układy, które w połączeniu ze sobą dały jakiś fajny efekt. Dodam, że połączenie to po prostu kilka wygiętych torów FLEX A-Gleis bo takich torów używam i co ważne posiadam na dzien dzisiejszy wspomniane flexy i tory do tego układu u góry projektu (jestem w tej chwili na etapie szutrowania co mi idzie mozolnie i planuje zakup reszty torów na później bo to też jest jakiś koszt).
Projekt.jpg
- Podkłady pod tory - I tu mój ewidentny błąd, owszem użyłem korka i to jest na plus tyle, że korek ma 7mm grubości i jest niewiele ale po prostu za wysoki i tu mam pytanie czy można by to jakoś zniwelować chociaż ze 2 mm wiem że dla niektórych to niedużo i po prostu jakoś mogło by to "ujść" ale mi to nie daje spać po nocach ;). Tylko proszę bez pomysłów żeby korek zeskrobać,zeszlifować itp.
- Budownictwo. Jako, że wcześniej sklejałem plastikowe modele a nie miałem jeszcze torów ani nawet projektu tylko wiedziałem, że mam dużo miejsca postanowiłem że zacznę sklejać a potem ewentualnie jakoś gdzieś się to rozłoży - kolejny błąd ponieważ nazbierało się obiektów kilkadziesiąt i na niektóre albo nie będzie miejsca albo nie będą pasowały do całości owszem przy sklejaniu było trochę zabawy ale mnie poniosło. Poniżej zamieszczam foto kilku ciekawszych...
20150822_144352.jpg 20150822_171256.jpg
20150822_171758.jpg 20150822_172037.jpg 20150822_172234.jpg 20150822_172417.jpg 20150822_172623.jpg 20150822_172820.jpg 20150822_172946.jpg 20150822_173124.jpg 20150822_173337.jpg 20150822_173603.jpg 20150822_173756.jpg 20150822_173935.jpg 20150822_174119.jpg
Na razie to tyle ponieważ dopadła mnie dość późna pora posiadam też trochę taboru, różne maty trawiaste, żwirowe i inne takie ale napiszę o tym w następnych postach, niedługo planuje urlop wiec będę miał więcej czasu żeby przysiąść nad całością. Czekam na jakieś pomysły i sugestie, jeżeli będą potrzebne jakieś dodatkowe fotki czy informacje z mojej strony proszę piszcie.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
#2
Witaj na forum :)
Noo, masz rozmach :)
Przede wszystkim, zapodaj zdjęcie owego stołu pod makietę. Musisz mieć dostęp do makiety z każdej strony - dla wygody.
Następnie, Twój projekt nie jest dobry. Na takiej powierzchni można zrobić coś o wiele ciekawszego.
Jeśli nie zaglądałeś jeszcze do mojego wątku, to zapraszam: http://forum.modelarstwo.info/threads/makiety-dla-średnio-leniwych-początkujących.14063/
Może coś Cię natchnie :)

Budynki: Sam sklejałeś? Bardzo dobrze sklejone i czyste. Trochę patynki tam i ówdzie i będzie miodzio :)

Pokaż zdjęcie stołu i jeśli masz już coś na nim rozłożone, też pokaż. Będzie łatwiej coś podpowiedzieć :)
 
OP
OP
Bastek82

Bastek82

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Witam ponownie
Wstawiam zdjęcia stołu tak jak napisał Kris. Jak widać mam w tej chwili ograniczone dojście bo tylko z dwóch stron ale myślę, że wystarczy jeden chłop do pomocy i stół da się po prostu przesunąć bardziej na środek, w koncu to nie porcelana. Docelowo myślałem o fototapecie albo znajdę chociaż trochę uzdolnionego artystę, który potrafiłby namalować jakiś fajny krajobraz w każdym razie chcę mieć po prostu tło na dwóch brzegach makiety. 20161019_213141.jpg 20161019_213224.jpg 20161019_213430.jpg
Co do projektu to faktycznie musiałbym coś zmienić tak na szybko to mam pomysł, żeby zostawić ten fragment, do którego mam już tory i który zacząłem rozkładać co widać na zdjęciach a nad resztą jeszcze pomyśleć, może nawet samemu coś stworzyć ale projektowanie to nie jest moja najlepsza strona. Dodam tylko, że używam programu AnyRail 6 ale to tylko dla informacji nie będę się rozwodził nad tym który program jest lepszy bo pewnie większość ma swoje zdanie na ten temat.
Co do budynków to dziękuję Kris miło czytać takie opinie, zwłaszcza kogoś kto jest dłużej na forum. Tak wszystkie obiekty to w 100 % moja robota. Pewnie, że można większość upiększyć ale to już trochę osobny temat. Wrzucam też fotkę rzeczy, które na razie stoją obok stołu i dlatego m.in. nie mogę na razie go przesunąć... 20161019_213258.jpg
Jeszcze na koniec tego postu wspomniane podkłady i tory 20161019_213620.jpg i tu spodziewam się fali krytyki więc napiszę tylko, że na razie to co widać szutrowałem tylko od góry na skosy (nie wiem czy dobrego słowa użyłem) jeszcze daje sobie czas, może w tym miejscu znajdę sposób na zbyt gruby podkład korkowy do malowania użyłem farbki Revella 83 i aerografu.
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#4
Za wiele na zdjęciach nie widać, ale z tego co widzę to za dużo szutru Ci się przykleja do podkładów musisz to wyeliminować. Korek o grubości 3-4 mm w zupełności wystarczy. Uważam, że lepiej jest szutrować, gdy korek jest przyklejony do makiety, następnie tory, do szyn przylutowane są przewody na zasilanie, a elektryka jest sprawdzona, potem jest bez sensu rwać i szukać martwych punktów
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
#5
Bastek, widzę, że masz na czym budować (chodzi o stół). Co to za płyta, dlaczego tak błyszczy?
Co do układu torowego, to ponawiam zaproszenie do mojego wątku dla średnio-leniwych początkujących :)
Mając taki stół naprawdę można zbudować coś fajnego....dookoła. Jeśli jest możliwość, to środkowy panel zrobiłbym wyjmowalny. Dla lepszego dostępu....
 
Reakcje
2 0 0
#6
Moim zdaniem zrób z tej płyty Lkę...będzie łatwiejszy dostęp i układ na L ciekawy możesz zrobic. Tory się brudzą pociągi czasami się zatrzymują itp...
Będzie Ci bardzo trudno coś tworzyć na środku takiej makiety.
 

Podobne wątki