• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Moja pierwsza makieta.

Arloden

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Cześć wszystkim. mam na imię Marek.
Zaczynam z modelarstwem z dwóch powodów. Mój syn odkąd pamiętam kazał sobie puszczać na youtube filmy z pociągami. miał wtedy dwa lata. wpatrywał się w przejeżdżające pociągi i mógł tak siedzieć godzinami. Kiedy przechodziliśmy koło przejazdu zamkniętego i akurat jechał pociąg tak się darł ze szczęścia, że jedzie pociąg. Czasem dziwnie się czułem jak się ludzie patrzyli. ale co tam, młodemu się podoba i dobrze. Teraz ma 5 lat i mu nie przeszło, więc zabrałem go na Narodowy na makietę kolejową. Poszliśmy także na makiete stowarzyszenia. Młody był przejęty, ale później szczęśliwy, że mógł prowadzić pociąg. ostatnio nawet powiedział, że chciałby zostać maszynistą... pomyślałem więc, że chyba już czas odstawić kolejkę Tomka i przyjaciół i zrobić coś na poważnie. Drógi powód to trochę przy okazji realizuję swoje marzenia z dzieciństwa :)

aha jest jeszcze jeden powód... takie dłubanie jest odstresowujące... wiem, że nie dla wszystkich ale tych akurat chyba na tym forum na pewno nie ma.

no wiec do rzeczy, znalazłem na serwisie aukcyjnym zestaw jakieś używane tory, trochę wagonów, przejazd jakieś światła, parę rozjazdów. wszystko firmy Kleinbahn. (tylko nie jestem pewien czy te tory będą pasowały do innych w razie czego) forum już przejrzałem dość dokładnie. więc już technikę trochę znam i sobie nawet spróbowałem popełnić mikro dioramę :)




idąc za ciosem zaczęliśmy budować, planować. na początku na dywanie, trochę zabawy z wagonami. ale przecięż nie będzie to stało na dywanie wiecznie.



w tej chwili tory już ustawione na płycie a płyta na kółkach będzie wsuwana pod łóżko :)



pulpit zrobiony.



myślę teraz jak zagospodarować teren. myślałem, żeby zrobić cześć na małej skarpie. lub kawałek góry w roku (młody bardzo chce zrobić tunel:) no i w środku może jeszcze jakiś rozjazd z torem do środka.


liczę na wasze doświadczenie i jakieś porady, czy ide w dobrym kierunku, czy może jakies błędy popełniam?
czy układ torów jest ok? jeździ się fajnie, można trochę wagonów poprzestawiać na bocznice, jeździć w środku lub na zewnętrznym kółku.

czy ta trawka której użyłem w dioramie jest ok na makietę. planowałem jeszcze coś później dosadzić, może jakiąś trawę, kępki, jakieś krzaki, itp. jak coś dokupię to będę próbować na malej dioramce. czy ta trawa może być jako "podkład"?

mam nadzieję, że nie przynudzam.
pozdrawiam.
 

Załączniki

PiotrKuć

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Witaj,co do trawy to jest to posypka trawiasta,miałem taką użyć u siebie ale wolałem kupić elektrosadzarke za 120zł i mieć prawdziwą trawę bo próbowałem z posypką ale efekty marne i nie podobało mi się,według mnie szuter którego używasz jest za gruby,jeszcze jedna uwaga co do wzniesienia torów musisz uważać czy nie za szybko powstaje wzniesienie bo potem dłuższy parowóz Ci nie podjedzie.
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
389 8 0
#3
_C0510488a-1280x960.jpg Zamiast elektrosadzarki można użyć maty trawiastej. Efekt nie najgorszy tylko trzema sadzić ją w małych kawałkach od np 2x3cm do większych np. 4x4 tylko nie wycinananej a roztargiwanej. Mogą te brzegi na siebie nachodzić i miejsca styku trzeba posypać zwykłą trawką elektrostatyczną w podobnym odcieniu. Potem krzaki drzewa. Trawę można pocieniować
 
OP
OP
A

Arloden

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Witaj,co do trawy to jest to posypka trawiasta,miałem taką użyć u siebie ale wolałem kupić elektrosadzarke za 120zł i mieć prawdziwą trawę bo próbowałem z posypką ale efekty marne i nie podobało mi się,według mnie szuter którego używasz jest za gruby,jeszcze jedna uwaga co do wzniesienia torów musisz uważać czy nie za szybko powstaje wzniesienie bo potem dłuższy parowóz Ci nie podjedzie.
chciałem spróbować na tą posypkę jeszcze posadzić trawę gdzieniegdzie. ale jak mówisz, że słabo to wygląda, to nie będe ryzykował. na małej powierzchni wychodzi znośnie. popróbuję jeszcze z matą i trawą elektrostatyczną. co do elektrosadzarki, to chyba zrobię swoją, na forum widziałem instrukcję.
Wiem, że szuter za duży, ale robiłem to pierwszy raz w życiu :) widzę w składnicy torebkę z napisem szuter H0 więc kupiłem. widać nie H0 albo gdzieś takie kładą pod tory :) szukam czegoś innego.

Zobacz załącznik 389486 Zamiast elektrosadzarki można użyć maty trawiastej. Efekt nie najgorszy tylko trzema sadzić ją w małych kawałkach od np 2x3cm do większych np. 4x4 tylko nie wycinananej a roztargiwanej. Mogą te brzegi na siebie nachodzić i miejsca styku trzeba posypać zwykłą trawką elektrostatyczną w podobnym odcieniu. Potem krzaki drzewa. Trawę można pocieniować
Spróbuję. dzięki.
 
OP
OP
A

Arloden

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
tymczasem robię panel sterowania wczoraj wieczorem zrobiłem... narazie światła i rogatki - syn ma wielką frajdę. wstał dziś o 6:30 i się bawił :)

20160523_002427.jpg
 

kolejowy Marwin

Znany użytkownik
Reakcje
70 0 0
#6
Szuter H0 jest zdecydowanie przeskalowany. Do H0 najlepiej używać szutru TT lub N. Ewentualnie może pisać na opakowaniu TT + N. Polecam szutry POLAKA. :)
 
OP
OP
A

Arloden

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Szuter H0 jest zdecydowanie przeskalowany. Do H0 najlepiej używać szutru TT lub N. Ewentualnie może pisać na opakowaniu TT + N. Polecam szutry POLAKA. :)
Dzięki sprobuję może małą paczkę kupić. narazie jestem w okresie poszukiwania odpowiedniego. Póki co przechodząc koło akwarystycznego nabyłem kwarc biały, podłoże akwarystyczne. worek chyba 1kg za 9zł. tak, żeby spróbować czegoś innego. został mi tylko ten żwirek którego używałem w poprzedniej próbie i okazał się za duży. ale dotarła do mnie też trawka statyczna. nie wiem czemu ale każdy się dziwnie na mnie patrzył jak mówiłem, że zamówiłem w klepie internetowym dwa woreczki trawki 20 i 30 gram. Że niby tanio mówią. i chcieli się wprosić do mnie... nie wiem o co chodziło.. ;)

Zrobiłem także elektrosadzarkę... (promocja w Jula na elektryczne łapki 9,99 :) )

w załącznikach efekty
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#9
Ten tłuczeń w torze od biedy ujdzie (chociaż jest trochę za gruby), ale te białe głazy na zewnątrz toru trzeba wywalić jak najszybciej.
 
OP
OP
A

Arloden

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Proszę szanownych kolegów o opinię. Tory ułożone, plan jak w załączniku. Jako, że wagony mam z epoki III-IV chcę zrobić na środku wioskę, ma wzgórzu kapliczkę, albo mały kościół. Dworzec jeden juz mam. Tartak na dole przy bocznicach.
projekt makiety.jpg

20160601_010745.jpg
 
OP
OP
A

Arloden

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Choć w tt modeluję ale się wypowiem; jest ok. Nakrętka mocująca szynę to 42. Pasuje jak ulał. Pozdrawiam
Dzięki, w takim razie będę się tego trzymał.

Póki co trochę wakacji było trochę mało czasu, dzieci, trochę praca. Jak to ktoś napisał to jest bardziej hobby dla emerytów ;)

Poza tym doszedłem do wniosku, że nie zabiorę się odrazu za moja makietę. im dłużej czytam, podglądam i szukam różnych rozwiązań. to trawa, drzewa, skały, góry, różne rodzaje powierzchni i różne materiały itp itd. Widziałem też, nawet na tym forum osoby które odrazu zabierały się za tak dużą makietę bez pojęcia i użwali materiałów które mieli pod ręką a czasem nawet pod nogami... i później słabo to wyglądało, trzeba zrywać albo oszukiwac samego siebie, że jest nieźle... :) Doszedłem do wniosku, że muszę zrobić najpierw kilka prób, spróbować różne materiały i dopiero bogaty w doświadczenia zabiorę się za coś większego.

Tak więc zrobiłem.
jako że bawiłem się kiedyś elektroniką, wpadłem na pomysł, żeby zrobić światła drogowe, i semafory. zrobiłem z modeliny płaskie prostokąty, wierłem 3 wyciąłem otwory mieszczą się tam idealnie diody. wszystko polutowałem wsadziłem w koszulkę termokurczliwą.
DSC_0002.JPG
DSC_0003.JPG
DSC_0004.JPG
DSC_0006.JPG

muszę jeszcze dopracować szczegóły samego semafora i świateł, jakoś dorobić daszki na światłami, żeby bardziej realistycznie wyglądały.

zabrałem się także za drzewka.
po wielu godzinach poszukiwań zdecydowałem się na drzewka z drutu. zapewne wielu z was wie jak się to robi. znalazłem z Leroy kabel pięciożyłowy gruby z miedzianej linki. (gość się dziwnie na mnie popatrzył jak chciałem metr takiego kabla) pozwijałem, później pomalowałem to lekko rozcieńczoną szpachlą, jak wyschło to farbą brązową. później klejem w sprayu i najpierw trawką dłuższą, później pozypką. kolor trochę wyszedł za jasny, bede próbował jeszcze inny kolor posypki. poza tym jeszcze musze popracować nad rodzajami drzew. narazie wyszło coś takiego.

20160924_123016.jpg
20160926_220725.jpg
20160926_220744.jpg
20160926_220812.jpg
 
OP
OP
A

Arloden

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Modelarstwo... na to potrzeba czasu... no więc minęło trochę czasu. Zacząłem robić mały kawałek makiety, żeby popróbować różne techniki. chciałbym żeby główna makieta była dobrze zrobiona.
no więc... zrobiłem kilka pagórków, wyrzeźbiłem skały, trochę zieleni się pojawiło. poniżej zdjęcia.
 

Załączniki

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.548 386 20
#16
Nie wiem jaką krainę, lub kraj chcesz odwzorować na swojej makiecie, ale powiem tak: skały wyszły całkiem ciekawe, ale kojarzą mi się z Arizoną i tamtym krajobrazem.
 
OP
OP
A

Arloden

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Nie wiem jaką krainę, lub kraj chcesz odwzorować na swojej makiecie, ale powiem tak: skały wyszły całkiem ciekawe, ale kojarzą mi się z Arizoną i tamtym krajobrazem.
dzięki, wyszły ciekawie, ale masz rację to nie polski krajobraz. więc szukałem innych technik, i spróbowałem znalezionej gdzieś na youtube techniki z folii aluminiowej odciśniętej w gipsie. poniżej fotki. wyszło trochę chyba sztucznie. czegoś brakuje, ale jeszcze nie wiem czego.

Mostek widoczny na zdjęciach jest zrobiony własnoręcznie ze sturoduru.
 

Załączniki

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#18
Mostek fajny choć kamienie wydają się być przeskalowane. Skały nienaturalnie plastykowe.Może pokryj je nasączonym roztworem wikolu papierem toaletowym i pomalować metodą suchego pędzla .Na przejeździe natomiast pojazdy będą się na bank zawieszać. Ale grunt to próbować tworzyć we własnym zakresie i eksperymentować do osiągnięcia zadowalającego efektu:)
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
6 0 0
#19
A ja mam pytanko czy powstał już tartak (był przynajmniej na planie), jeśli tak to można fotki prosić. Jestem zainteresowany, gdyż na mojej makiecie też planuję tartak.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 12
Planuję 15
Planuję 35
Planuję 13
Planuję 181

Podobne wątki