• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Moja pierwsza makieta H0

OP
OP
M

Maciek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#21
OK. Raczej zrobię prosty moduł, a potem zobaczymy. Postaram się dać w ciągu najbliższych kilku dni plan, i wtedy go ocenicie.

Dzięki.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#22
Młody mój imienniku, nie kalaj tego imienia tylko zbuduj cokolwiek i potem o tym napisz.
W dziale makieta można z grubsza podzielić watki na:
relacjonujących budowę swoich makiet, oto kilka cytatów z początku losowo wybranych wątków:

Zapodaje Wam kilka świeżych fotek z mojego torta
prezentuję Wam mojego torcika, w miarę wolnego czasu umieszczę więcej zdjęć
Małe co nieco" już jest do pokazania więc powoli pokazuję zdjęcia z tego co mi się udało zmajstrować
Przedstawiam zdjęcia układu torowego części głowicy.
Witam. Od jakiegoś czasu buduję moduły stacji...
oraz na relacjonujących stany swej duszy, oto kilka cytatów z początku losowo wybranych wątków:
Chcę zbudować tort H0 1x2m
jestem cały czas na etapie szukania projektu
Pytam się o to bo chciałem wykonać kameralną stacyjkę
Postanowiłem zbudować swoją makietę
Mam zamiar zbudować makietę w skali HO.
chciałbym zrobic kilka modułów i tu nasuwa sie moje pytanie.
Obawiam się że uplasujesz się w tej drugiej grupie, bo to są raczej rozłączne grupy, rzadko sie spotyka aby ktoś opowiadał o swoich planach a potem ich realizacji.
Miłego planowania :)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#23
Witam cie serdecznie młody kolego. Odpowiem od siebie w skrócie i szybko co by nie zaśmiecać wątku. Polecam zrobić moduł bowiem to łatwiejsze jak cała makieta. Dodatkowo makieta 85x85 cm to niemakieta niestety. CHYBA ZE W SKALI N. Na module się możesz poznać i sie nauczyć wielu technik które dodatkowo cie mogą zniechęcić do dalszej pracy i zabawy. Na początek mówie o stolarstwie, ale mam też na myśli elektrykę i architekturę krajobrazu itp. Bez dobrego zrobienia segmentu nie ma sie co zabierać za dalszą pracę przy makiecie. Od tego z czego poskręcasz skrzynkę i jak ją poskręcasz będzie zależała jej przyszłość. Nie ma jej co robić na łapu capu i z byle czego tylko dokładnie i precyzyjnie. SZCZEGÓLNIE ODRADZAM WSZLEKIEGORODZAJU PŁYTY WIÓROWE. Jesli robisz moduł to polecam ci odrazu zrobić go tak aby był kompatybilny z naszymi. Dlaczego. PONIEWAŻ raz na jakiś czas spotykamy się w Krakowie i się bawimy wspólnie. Po trzecie polecam Ci robić szlak 2 torowy ponieważ to większa radosć z jazdy pociągiem który sie mija z drugim na szlaku. Kosztowo to wychodzi drożej tylko o jednego flexa i troszke więcej szutru ale za to sie oszczędza na zieleni. Ogólnie zapraszam cie do swoich wątków abyś mógł zobaczyć jak wyglądają prace makietowe.
Zapraszam do mojego wątku http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic.php?t=1400
Tam widać co nieco jak powinna wyglądać konstrukcja skrzynki. Dodam iż całość mej makiety ma być robiona na powierzchni ok 1x1,5 m. Czasem posiłkuję sie piwnicą gdzie ewentualnie wykożystuje korytarze itp ;)
 
OP
OP
M

Maciek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#24
OK przekonaliście mnie. Robię moduł. Pywanie tylko, czy mam sobie wymyślić co prezentuję na module, czy zrobić sobie foty i robić jakiś odcinek z rzeczywistości :?:

Jeśli to drugie to mógłbym się postarać, aby zrobić mały przystanek kolejowy: Kraków - Bieżanów - Drożdżownia, gdyż mieszkam blisko niego.
 

M.Smoczkiewicz

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#29
Maćku - mieszkam również w bloku i cudem zdołałem zorganizować sobie "torcika-ujeżdżalnię" w piwnicy o wymiarach 3.00 x 2.40 - chłopie - to jest piekielnie mało - stale chcesz więcej - marzysz o połączeniu sąsiednich piwnic, tylko jak to zrobić!!. Posłuchaj mądrych rad kolegi pado czy teź ciekmy - to doskonali modelarze i naprawdę szczerze Ci radzą. Poza tym koszty - to też ważne. Udaj się na spotkanie klubowe, tam też wiele się dowiesz - i buduj śmiało!!!
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#31
Ale dziwicie sie ze ludzie maja zapał a z czasem ten zapał mija?

Działa to tak

Siedzimy sobie przed telewizorem
Nagle widzimy slyszymy jakies zdjecie artykulik program i uderzeniem w glowe
Wpada pomysł: zrobie sobie makiete
Pedzimy na strych i wyciagamy stary zestaw kolejki
Szukamy w sieci podnieceni naszym niesamowitym pociagiem i pomyslem
Wpadamy na forum gdzie spotykaja sie zapalency i co ?
Nasz pociag wyglada licho, na sama lokomotywe jaka chcemy musimy wydac 130 zł i wagony po 40 boszzz
Ale spokojnie pociag mozna wymienic
Szukamy dalej okazuje sie ze pod makieta musi cos byc a nie płyta z tyłu szafki
Nasz zapał opada
Dotego dochodzi elektryka bo nasz zasilacz Junior nie daje rady
Koszty wzrastaja dowiadujemy sie coraz wiecej, elektrosadzarka co to cos ala wibrator?

Wkoncu przerazeni skala tego konczymy na planach lub na ulozonych torach na podlodze.

To tak niestety dziala nieważne by zrobic cos dobrze od razu ale by cokolwiek zrobic cokolwiek.
 

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
631 6 1
#32
Proponuje ci przyjacielu, zapomnij na razie o przystanku.... zbuduj po prostu moduł o wymiarach 50x100 zakończony profilami LL prostego szlaku jednotorowego. A jak skończysz to będziesz już wiedział co dalej ... ;)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#33
Sello napisał(a):
Proponuje ci przyjacielu, zapomnij na razie o przystanku.... zbuduj po prostu moduł o wymiarach 50x100 zakończony profilami LL prostego szlaku jednotorowego. A jak skończysz to będziesz już wiedział co dalej ... ;)

Żeby chociaż tyle sie udało :!: Weź pod uwagę że na początku segment jeden kosztuje ok
deski- do 40 zł
nogi też jakieś powinny być- z 30 zl
flex ok 15 zł Roco Line
szuterek - ok 10 zl za opakowanko (staczy na jeden segment do dwóch)
kabelki - parę złotych
wtyczki - ok 10 zł
klej - polecam 1 kg za ok 10 zł
NARZĘDZIA KTÓRYMI SIE TO ZROBI :!: tu już większe koszty chyba że masz zaplecze techniczne w domu.

Na końcu ZIELEŃ tutaj pieniędzy idzie dużo więcej bo aby miec kawałem fajnej łąki albo pola trzebakupić cały arkusz niestety ;/

Przystanku niepolecam. Napoczątku spróbuj zrobić szlak 1 tor. Wierz mi wielu chętnych rozbija sobie głowę już na etapie sklecenia skrzynki drewnianej... bo nie ma czym tego zrobić i nieumie ;/
 
OP
OP
M

Maciek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#34
Disiaj siedząc w szkole dużo myślałem na temat mojego modułu. Doszedłem do wniosku, że muszę najpierw pójść na jakieś spotkanie, bo wierzcie mi mam setki pytań dot. temtów modelarstwa. Powiedzcie mi, czy szykuje się jakieś spotkanie w najbliższym czasie? Nie koniecznie musi być w Krakowie.
 

pukash

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#35
Przepraszam że wejdę w wątek ale mam pytanie (a myślę że nowemu koledze też to się przyda) co polecacie (jakie drewno) na skrzynkę. Jedni mówią że sklejka najlepsza inni że sosna a jeszcze inni że płyta MDF. Więc jestem trochę rozdarty gdyż z własnego doświadczenia wiem że sklejka bez stelarza która leżała w piwnicy parę lat wygląda jak łuk triumfalny natomiast decha sosnowa również bez stelarza natomiast polakierowana jest płaska nawet po paru latach leżakowania w piwnicy w skrajnych warunkach. Moim zdaniem dobra decha sosnowa jak narazie wygrywa po całości. Ale chciałbym usłyszeć wasze opinie, czego wy używacie na skrzynki bądź pod torty ale modułowe?????
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#36
Maciek napisał(a):
Disiaj siedząc w szkole dużo myślałem na temat mojego modułu. Doszedłem do wniosku, że muszę najpierw pójść na jakieś spotkanie, bo wierzcie mi mam setki pytań dot. temtów modelarstwa. Powiedzcie mi, czy szykuje się jakieś spotkanie w najbliższym czasie? Nie koniecznie musi być w Krakowie.
Zapraszamy do nas http://www.kkmk.org.pl/ Tam podpowiemy i wytłumaczymy. Spotkania są cotydzień w poniedziałki od 18 do 20 wieczorem. Wczoraj było jedno i można było pooglądać łądniusie loki ;)


pukash napisał(a):
Przepraszam że wejdę w wątek ale mam pytanie (a myślę że nowemu koledze też to się przyda) co polecacie (jakie drewno) na skrzynkę. Jedni mówią że sklejka najlepsza inni że sosna a jeszcze inni że płyta MDF. Więc jestem trochę rozdarty gdyż z własnego doświadczenia wiem że sklejka bez stelarza która leżała w piwnicy parę lat wygląda jak łuk triumfalny natomiast decha sosnowa również bez stelarza natomiast polakierowana jest płaska nawet po paru latach leżakowania w piwnicy w skrajnych warunkach. Moim zdaniem dobra decha sosnowa jak narazie wygrywa po całości. Ale chciałbym usłyszeć wasze opinie, czego wy używacie na skrzynki bądź pod torty ale modułowe?????
Ja polecam SKLEJKĘ. DROŻSZA, ale za to WYTRZYMALSZA i mocniejsza. Drzewo sosnowe jest miękkie i nie nadaja sie wg mnie do takich konstrukcji. Zwłaszcza na PROFILE. Śruby zrobią swoje z czasem. Co do gięcie się desek to problem leży w ich zalakierowaniu i ewentualnym oddzieleniu materiału drewnianego od warunków atmosferycznych. Nieważne bowiem jest czy makieta stoi w pokoju gdzie sie grzeje na 20 stopni Celsjusza, czy leżakuje w pownicy czy jedzie w środku lata w samochodzie. WILGOĆ JEST WSZĘDZIE i drzewo (niestety nie ma właściwości styropianu lub też PCV) chłonie ją odkształcając się powoli i wypaczając. Siły grawitacyjne oczywiśćie w tym pomagają, dlatego często się łukuje w różnych kierunkach. DLATEGO POWTARZAM i zawsze to będę robił DRZEWO NALEŻY NAJLEPIEJ PO SKRĘCENIU SEGMENTU ZAMALOWAĆ (lakier, farba olejna czy inny płyn) Ja to robie np WIKOLEM Z PIGMENTEM (potem pójdzie farba olejna) Fakt iż skrzynka jest skręcona i sklejona powoduje że ona sie trzyma w jednej kupie. Jednak z czasem to sie może zmienić.

Teraz zakupiłem materiał na kolejne 2 segmenty. Rama i wręgi będą ze SKLEJKI 12 mm. Niewiem natomiast czy dobrze zrobiłem kupując płytę MDF jako ławę torową o wymiarach 45x88 cm. Być może zmienie ten materiał na sklejkę. Choć to przemyślę. MDF jest cięższy jednakże gładki i płaski jak należy. Zauważyłem jednak że czasem w obi zdaża sie USTERKOWA SKLEJKA. Sprasowana z włukiem o różnej grubości co powoduje lokalne wypocenia lub jej pofalowania.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#40
pukash napisał(a):
czy gdzieś w Warszawie są organizowane takie spotkania
1. Duże/otwarte spotkania miały by tak duże zainteresowanie, że nikt nie ma takich funduszy, aby to zorganizować (a może się mylę... przewidywana ilość widowni: kilka tysięcy). A ew. przychód z tego jest mizerny.
2. Małe spotkania były swego czasu organizowane (m.in. przeze mnie), ale (a) tematyka DCC jakoś się już wypaliła, bo wszyscy wszystko wiedzą ;) (b) FunH0, który użyczał salę, się z tego wycofał.
3. Ostatnie spotkanie organizowane przez jedyny istniejący "klub modelarski" zostało odwołane (w sumie z niewiadomych przyczyn - chyba z braku wystawców).
4. W Warszawie to jest co miesiąc giełda w Muzeum Techniki. Ale mnie osobiście tam nie ciągnie...

Jak by się komuś chciało zorganizować spotkanie, to ja chętnie przyjdę i coś powiem/pokaże.

W Warszawie to takie spotkania powinni chyba organizować sklepy (2 duże), we własnym interesie... :LOL:
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 12
Planuję 15
Planuję 35
Planuję 13
Planuję 181

Podobne wątki