• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 (1:87) Moja pierwsza makieta H0

tomekosw

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam serdecznie forumowiczów,
w końcu zabrałem się za projekt i wkrótce wykonanie mojej pierwsze makiety.
Będę tworzyć ją we własnym pokoju, a że makieta ma mieć wymiary 200x120 cm to aby móc później wynieść ją z pokoju jestem zmuszony zrobić ją w czterech prostokątach(modułach 100x60 cm). Chyba innego rozwiązania nie ma prawda?
Wrzucam projekt torowiska. Tory Piko. Będą jeździć dwa pociągi - jeden osobowy a drugi towarowy. Dodam też, że jest to makieta analogowa.
Proszę o opinię i ewentualnie ciekaw pomysły.
Pozdrawiam!
 

Załączniki

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#2
Nie wiem, co na ten temat sądzą koledzy, ale na twoim miejscu zamieniłbym kierunkiem rozjazdy po prawej (w sensie - odwrotnie, coby pociągi z zewnętrznego okręgu mogły wjeżdżać na bocznicę bez objeżdżania składu na dworcu), no i dołożył analogiczne przejście po lewej stronie. W chwili obecnej pociągi będą miały problem z przejeżdżaniem z jednego toru na drugi.. :p
 
OP
OP
T

tomekosw

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Dziękuje za radę.
Postanowiłem się do części z niej przychylić.
Jako rezultat wklejam poprawioną wersję projektu.
Dodałem do na dolę bocznicę gdzie będzie oczekiwać drugi skład osobowy.
Po wewnętrznym torze jeździć będzie towarowy, a po zewnętrznym osobowy. Tor zew. jak i wew. będą miały osobne zasilania. Mam jeszcze trzeci zasilacz, ale chyba nie mam gdzie go umieścić.
Za bardzo nie znam się na semaforach więc pomijam ich działalność.
 

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#4
Przepraszam, że wtrącę swoje parę groszy.
Przy projekcie dwutorowym zaprzyjaźniłbym się raczej ze sterowaniem DCC.
Projekt dwutorowy wymaga miejsca, aby nie wyglądał ...co tu dużo mówić - śmiesznie. 2metry to na taki projekt trochę mało (krótko).
Proponuję zmienić projekt na jednotorowy lub go rozszerzyć conajmniej do 2,5 metra.
Paweł pisał, żeby dołożyć przejście zwrotnicowe (na łuku) z drugiej strony, żeby była przejezdność w obie strony z pętli wewn. na zewn.

Inna sprawa to jakie pociągi mają tam jeździć - z jakimi wagonami - krótkimi, czy długimi. Pasażerskie pociągi będą tu maksymalnie 3 wagonowe (przy długich wagonach)+lokomotywa. I przy takich łukach raczej nie upierałbym się przy parowozach.
Przy terminalu kontenerowym zmieszczą się 2 platformy, przy składzie węgla max 3 eaosy. Tak na oko.

To tak na szybko. Tworzenie makiety zaczyna się w głowie, później na papierze, a dopiero później w programie do projektowania. Następny krok to konsultacja na forum (ten punkt można realizować w każdej fazie budowy, czy planowania). A potem jest wybór materiałów, sterowania i powoli budowa....

Ale cieszy, że jest szansa na powstanie następnej makiety :)
 
OP
OP
T

tomekosw

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Co do długości wagonów to zakładałem max 3 wagony. Pasażerskich będą dwa składy i analogicznie przy towarowych. Stąd też widoczne bocznice.
Wydaję mi się, że ten układ jest dobrym układem. Niestety nie mam więcej miejsca. Jak wspominałem wyżej makietę będę budować w pokoju a co najgorsze muszę ją podzielić na 4 równe moduły by móc później wynieść z niego, a szerokość ramy od drzwi ma 80 cm. Makieta po prostu ma spełnić moje wieloletnie marzenia o posiadaniu jej. Myślę, że wyjdzie ciekawie.
 

Tomasz Wojczyk

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
5 0 0
#6
makieta ma mieć wymiary 200x120 cm
To ja po raz kolejny napiszę to, co już napisałem w jednym z wątków. Przy tych wymiarach planowanie miasta to utopia...
Najpierw trzeba poznać ofertę producentów modeli budynków i wymiary tych modeli - już po tym sam stwierdzisz, że wiele tam nie zmieścisz - po odjęciu torów z wymiaru makiety łatwo policzyć, że zostanie Ci maksymalnie 50cm na wysokość i 100cm na szerokość. Jak odejmiesz jeszcze drogi dojazdowe do dworca i bocznic towarowych (zakładam, że być powinny) to będzie jeszcze mniej...
Ja na takiej powierzchni mieszczę ledwo chałupę, stodołę i kawałek ogródka...

Panowie... Przede wszystkim więcej wyobraźni...

Pozdrawiam.
Tomasz Wójczyk.
 
Reakcje
1.731 13 0
#7
Co do długości wagonów to zakładałem max 3 wagony. Pasażerskich będą dwa składy i analogicznie przy towarowych. Stąd też widoczne bocznice.
Wydaję mi się, że ten układ jest dobrym układem. Niestety nie mam więcej miejsca. Jak wspominałem wyżej makietę będę budować w pokoju a co najgorsze muszę ją podzielić na 4 równe moduły by móc później wynieść z niego, a szerokość ramy od drzwi ma 80 cm. Makieta po prostu ma spełnić moje wieloletnie marzenia o posiadaniu jej. Myślę, że wyjdzie ciekawie.
Zawsze pomożemy w kolejnych etapach budowy.....:)
 
OP
OP
T

tomekosw

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Od czegoś trzeba zacząć :) Niestety nie mam góry pieniędzy i dużego wolnego pokoju. Napis MIASTO nie świadczy o tym, że to będą kamienice wokół dużego rynku. To raczej wioska z kilkoma domami, ulicami i przejazdem kolejowym. Zamierzam każdy dom oświetlić, wszystkie ulice, peron (fasadę z zewnątrz również). Jest to moja pierwsza makieta więc będę tworzyć ją powoli bazując na ciekawych propozycjach z działu "RELACJE". Oby wyszło coś ciekawego :)
 

Torki

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Witam
Jestem nowy na forum i jestem w posiadaniu zestawu analogowego Piko Expert z lokiem BR 89(bardzo starego bo z lat 68/69:D)
+ 2 wagony osobowe, osobnego loka z węglarką i dwa osobne wagony, jak na tyle lat stan prawie jak nowe:D i mam parę pytań, mianowicie działam w programie SCARM ale niewiem jakiego typu torów użyć ponieważ tzn wiem jak się wybiera rodzaje tylko chodzi o zakręty a dokładnie o wymiary które są te same co ja mam w zestawie?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 56
Planuję 15
Planuję 35
Planuję 13
Planuję 181

Podobne wątki