• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja pierwsza makieta FAQ --- Elektryka

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#1
Tak sobie dziś siedzę, w telewizji Taniec z Gwiazdorami, mówię sobie napisze FAQ o elektryce może kogoś coś oświeci.

Początkujący modelarzu, przed zadaniem pytania zastanów sie czy wiesz o co chodzi w poniższym faq. Nikt nie będzie poświęcał ci czasu na wyjaśnianie co jest czym na schemacie, co to jest stan NO, NC w elektryce, jak oznacza sie podstawowe elementy, jak sie lutuje itd....

1) Nie oszukujmy sie nawet żeby wykonać prosty odcinek izolowany musisz biegle posługiwać sie lutownicą, musisz wiedzieć jak używać kalafonii, jak cynować przewody oraz miejsce styku kabla z szyną, tor łatwo jest przegrzać i podtopic podkłady nie mówiąc juz o lutowaniu do przełącznika, który na nieszczęście może mieć 6 nóżek.


2)musisz umieć odczytywać schematy nawet najprostsze !!!!

3)umieć na ich podstawie zmontować najprostszy układ.

4)musisz umieć obsługiwać miernik, multimetr wiedzieć co to zwarciówka, voltomierz itd.

5)jeżeli chcesz podłączyć zwrotnice semafory musisz widzieć czym są przełączniki wielopozycyjne, czy rozjazdy które stosujesz do przerzucenia potrzebują jedynie chwilowego podania napięcia czy stałego zwarcia jaka jest wielkość napięcia.

6)sterowanie prędkością to nie jedno pokrętło a układ elektroniczny (oporowy lub wykorzystujący jakiś reg napięcia np. LM317 ewentualnie z tranzystorem w stopniu końcowym-----> nie wiesz o czym pisze nie bierz sie za robotę)

7)Pamiętaj, każde element kosztuje, cala elektryka na makietę wcale nie wychodzi tak tanio uwierz mi!!


Nie wrzucę żadnych linków, odpowiedzi na uwagi zawarte w tym temacie znajdziesz w większości książek do elektrotechniki, elektroniki, elektryki
Jeżeli masz możliwość poproś kolegę znającego sie na rzeczy lub wybierz DCC tu są prawie zawsze dwa kabelki;)


no dobra jeden link
Gbb elektryka analogowa

wykorzystałem wypowiedź kolegi cyruss, i linka do wiki Gbb



Jeżeli mogę prosić nie toczmy tu sporów natury egzystencjonalnej, i jeżeli moderator uzna ze warto to proszę o podklejenie
 

kolejarz28

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Chciałbym zbudować pulpit sterowniczy do przelączania semaforów i zwrotnic- z klawiaturą trochę kłopot- jak się za to zabrać - schemat układu torów to bym na sklejce narysowal - ale jakich użyć przełączników?
proszę o radę i pozdrawiam majsterkowiczów :)
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#4
W http://www.tme.pl jest duży wybór przełączników, przycisków.
Do semaforów sugerował bym http://www.tme.eu/pl/katalog/artyku...cleanParameters=1&search=tsm202a2&bf_szukaj=+, do zwrotnic http://www.tme.eu/pl/katalog/artyku...#cleanParameters=1&search=ps10brd&bf_szukaj=+. W sklepie AVT też maja spory wybór.

Domyślam się, że sterowanie jest analogowe. Nie lepiej pomyśleć o DCC? W AVT )http://sklep.avt.pl/go/_search/full_search.php?SEARCH_FORM=&search_query_words=dcc&x=0&y=0&type=all) jest spory wybór urządzeń do DCC. Dość tanio zrobisz centralkę (z wejsciem na kompa - RS232C i USB), sterowanie semaforami itp. Jak manipulator Ci się nie podoba, możesz podłączyć mausa od ROCO (działa na 100%).
Sterowniki semaforów są o tyle fajne, że po odjechaniu lokomotywy automatycznie włączają sygnał stój.
 

Vedoctor

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
ja mam najzwyklejsze 2-pozycyjne przełączniki przykręcone na planie makiety, który wyrysowałem na sklejce. Sprawdza się to bardzo dobrze. no chyba że masz nie 2-świetlne semafory tylko np. 4-świetlne. No to wtedy najlepiej sprawdzi się klawiatura z kilkoma kolumnami po np. 4 przyciski. :)
[DOUBLEPOST=1462082526][/DOUBLEPOST]
Chciałbym zbudować pulpit sterowniczy do przelączania semaforów i zwrotnic- z klawiaturą trochę kłopot- jak się za to zabrać - schemat układu torów to bym na sklejce narysowal - ale jakich użyć przełączników?
proszę o radę i pozdrawiam majsterkowiczów :)
ja mam najzwyklejsze 2-pozycyjne przełączniki przykręcone na planie makiety, który wyrysowałem na sklejce. Sprawdza się to bardzo dobrze. no chyba że masz nie 2-świetlne semafory tylko np. 4-świetlne. No to wtedy najlepiej sprawdzi się klawiatura z kilkoma kolumnami po np. 4 przyciski. :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 4

Podobne wątki