• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja pierwsza lokomotywa w H0 - ET22

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#1
Witam,
jak na razie w skali H0 stawiam pierwsze nieśmiałe kroki ale postanowiłem spróbować wykonać jakąś ciekawą lokomotywę.
Na pierwszy ogień poszła ET22, chyba ze względu na to że jest stosunkowo prosta w budowie.
Poszedłem trochę na łatwiznę i blaszki zakupiłem w firmie GMP, reszta to cięta laserem plexi o grugości 1,5 mm.
Postaram się jeszcze dzisiaj wrzucić jakieś fotki.
Liczę na wsparcie z waszej strony i kontruktywną krytykę.
 

Grzeju

Aktywny użytkownik
Reakcje
22 0 0
#2
KamilW napisał(a):
reszta to cięta laserem plexi o grugości 1,5 mm.
:shock: życzę szczęścia....będzie potrzebne. Ja z tego materiału robiłem makietę architektoniczną, i mogę stwierdzić że to baaaardzo trudny materiał...
 
OP
OP
KamilW

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#3
Nie jest tak źle z plexi, kilka lokomotyw i wagonów z niej zrobiłem w TT i nie narzekam.
Wczoraj rozpocząłem budowę ET22.
Tak wygląda dzisiaj po pierwszym malowaniu podkładem (żeby uwidocznić niedoróbki)




Dwa pytania.
Co lepsze jako dawca organów Ludmiła ROCO czy BRAWA?
Skąd pantografy? Widziałem że ROCO ma coś w swojej ofercie.
 

Załączniki

Przemytnik

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#5
Witam
Z tego co mi wiadomo aby móc wyciąć jakiś element w plexi należy mieć opracowaną bryłę w corelu.Czy cała buda była klejona z 5 elementów? Naprawdę ładnie ona wygląda:)
 
OP
OP
KamilW

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#6
Tak, projekt może być w Corelu ale nie musi, może być też AutoCad.
Co do tej konkretnej ET22 to buda składa się z około 30 elementów, nie widac tego może ale na czoło składa się 7 elementów.
Jest trochę zabawy ale da się :D
Zresztą w H0 to bajka, w TT jest zabawa.
 
OP
OP
KamilW

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#7
Stan prac na dzisiaj, niestety udało mi się popsuć kompletnie trawionki na nawiewy dachowe i musze zamówić następne i je wymienić, pozatym jeszcze trochę szpachlowania i korekt przedemną.
 

Załączniki

Przemytnik

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#8
To na pewno sporo kosztowało opracowanie tego projektu... Ile czasu zajęło klejenie?
Jeśli chodzi o dawcę koła powinny mieć średnice 14,36mm.Najlepiej do tego celu nadawał by się Nohab koła mają 14,2mm średnicy :)
Szukałem info na temat Ludmiły niestety prócz fotek i tych danych nic nie udało mi się znaleść :
Lata budowy 1970 - ?
Układ osi Co'Co'
Długość ze zderzakami 20,92 m
Moc znamionowa 3000 KM
Maksymalna siła pociągowa 200 kN
Prędkość konstrukcyjna 120 km/h
Jaka jest średnica kół w Br232 ?
 
OP
OP
KamilW

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#9
To miała być wiadomość prywatna ale pewnie niektórych zainteresuje.
"Projekt był wykonywany wg rysunków złożeniowych lokomotywy.
Najpierw pudło narysowałem w AutoCadzie potem każdy element przeniosłem do Corela.
Ogólnie plan jest taki:
to pudło to matka, na jego podstawie powstanie forma, a z niej odlewy, do tego dojdą dodatkowe odlewy skrzyń akumulatorowych i maskownic wózków, oraz odlew podwozia do dkórego pasowały będą elementy z którejś z Ludmił (ROCO lub BRAWA).
Odlewanie sprawdziło się doskonale podczas budowy lokomotyw w TT, myślę, że tutaj też się sprawdzi.
Dzięki temu będę mógł spokojnie wykonać sobie więcej niż jedną lokomotywę, zachowując dokładnie te same wymiary każdej.
Jeśli będziesz chciał to nie ma problemu, mogę Ci skombinować komplet elementów wycinanych, ale jednak bardzo pracochłonne to jest, żeby z tego zrobić loka.
Co do okien to praktykuję metodę wklejania okien.
Drukuję na drukarce laserowej (na folii do rzutnika) oszklenie i naklejam je z zewnatrz. Dzięki temu okna imitują wklejane, a wydrukować na nich można wszystkie uszczelki, uchwyty, wycieraczki."
Co do dawcy to decyzja jeszcze nie zapadła, ale wolałbym jakąś dopracowaną, nowoczesną konstrukcję. W H0 dopiero raczkuję więc muszę ogarnąć rynek.
 

Przemytnik

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#10
A czy pod względem finansowym opłaca się robić odlewy skrzyń akumulatorowych, odlewy głównego zbiornika sprężonego powietrza? Maskownice wózków to można zrozumieć jest to element trudny w odzwierciedleniu a odlew znacznie ułatwia sprawę.Ile kosztują takie formy na poszczególne detale? Proponujesz komplet elementów wycinanych, jeśli chodzi o projekt to taki posiadam i mam wszystkie elementy.Chyba że proponujesz komplet elementów z plexi?
 
OP
OP
KamilW

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#11
Wszystkie odlewy robię we własnym zakresie więc bardziej opłaca mi się wykonać coś raz, a dobrze i odlewać (szczególnie, że nie mam zbyt wiele cierpliwości).
Planuję odlać co się da.
Dzisiaj wykończę pudło i maskownicę i wrzucę zdjęcia.
Męczy mnie temat dawcy organów, Ludmiła była by bardzo dobra gdyby nie średnica kół... Nohab za to jest sporo droższy i nie mogę nigdzie znaleść informacji nt. odległości osi w wózku, jeśli ktoś ma Nohabka od ROCO to będę wdzięczny za pomiar.
 

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
KamilW napisał(a):
Wszystkie odlewy robię we własnym zakresie więc bardziej opłaca mi się wykonać coś raz, a dobrze i odlewać (szczególnie, że nie mam zbyt wiele cierpliwości).
Planuję odlać co się da.
Dzisiaj wykończę pudło i maskownicę i wrzucę zdjęcia.
Męczy mnie temat dawcy organów, Ludmiła była by bardzo dobra gdyby nie średnica kół... Nohab za to jest sporo droższy i nie mogę nigdzie znaleść informacji nt. odległości osi w wózku, jeśli ktoś ma Nohabka od ROCO to będę wdzięczny za pomiar.
Ja się piszę na efekt Twojej pracy. A może nawet dwa bo kiedyś wykonałem dwa różne zestawy do oznaczania tych lokomotyw.

Mam dane dotyczące rozstawów Nohaba i porównaie z oryginałem. Kłopot w tym że to jest PIKO a nie ROCO. Zainteresowany?
 

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Zatem moje dane wykazują, że różnica na każdej osi jest 3 mm (a właściwie 2,885 mm). Czyli pierwszą i trzecią oś trzaby o tyle przesunąć w lewo i w prawo odpowiednio i zostaje jedna oś napędna w wózku albo dorabianie przekładni.
 

Przemytnik

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#15
Średnica kół w Ludmile Roco wynosi 12,5mm.Nie wiem jaki jest wymiar w modelach Trixa i Brawy - niestety ani jednego ani drugiego nie posiadam.Poza tym z tego co zdążyłem się zorientować najtańsza Ludmiła Roco kosztuje 600zł a Nohab 569zł.Kiedy planujesz ukończyć projekt?
 
OP
OP
KamilW

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#16
Jeśli mie będzie uwag co do matki to jeszcze dzisiaj idzie do zaformowania, jutro druga część formy, po południu odlew, wieczorem malowanie i za jakieś 24h będę mógł pokazać jak się prezentuje gotowa buda.
Potem będzie trzeba poczekać na dawcę organów i blaszki które dzisiaj narysowałem aż się wytrawią.
Jak wszystko będzie w komplecie to skończę budowę prototypu (i wykonam formy na pozostałe detale).
Jeśli po odlaniu wszystkiego, pomalowaniu i złożeniu model będzie się podobał to będziemy mogli myśleć o jakiś kitach lub gotowych lokach dla tych którzy będą zainteresowani.
A co do dawców, to ja widziałem najtańszą Ludmiłę ROCO za 580 zł a Nohaba za bodaj 700.
Podlinkuj sklep gdzie znalazłeś takiego taniego Nohaba.
 
OP
OP
KamilW

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#18
No niestety nie udało mi się skończyć dzisiaj matki, ale jak to mówią pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł...
Tyle udało mi się dzisiaj zrobić.
Czekam na opinie i uwagi.
 

Załączniki

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#19
Nie wiem jaką techniką wykonywania odlewów dysponujesz, ale jak pokazało doświadczenie, wiele osób próbujących wykonywać odlewy z takich bud-matek, nie mogło przy swojej technice przeskoczyć problemu niedokładnego odlewania się żaluzji, jako niezwykle małych detali. Na Allegro jest trochę takich bud ze źle odlanymi żaluzjami. Już lepiej im by było wykonać gołe budy, a później na to naklejać detale fototrawione.
Reflektory przednie masz jakby nieco za nisko, ściana czołowa pod oknami chyba powinna mieć inny profil, okienka na narożach masz za wielkie.
To moje spostrzeżenia, tak na szybko i bez macania budy.
 
OP
OP
KamilW

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#20
W TT wykonałem kilka odlewów i było OK, zobaczymy jak wyjdą odlewy w H0.
Nie przewiduję problemów ale życie pokaże co wyjdzie.
Co do reflektorów to zweryfikuję czy coś jest nie tak, jak coś to się poprawi.
Nad okienkami bocznymi (tymi na narożach) będę pracował dzisiaj, po wprawieniu ramek w okna boczne na czole będę mógł wykończyć czoła.
Wymienię też dzisiaj żaluzje na dachu.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 8
Tabor 22
Tabor 43
Tabor 107
Tabor 19

Podobne wątki