• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja pierwasza makieta...

Michal15

Nowy użytkownik
Witam
Mam parę pytań co do makiety ponieważ chciałbym ją złożyć :roll: .A była by to makieta w skali HO(najlepiej jak najbardziej realistyczna) :cool: . A więc chciałbym sie zapytać co jest bardziej wygodniejsze do zrobienia albo co byście poradzili na początek makieta modułowa czy niemodułowa???Jakie tory były by najlepsze? (posiadam troche/ok.30/ torów PIKO HO).

14D40

Znany użytkownik
Michal15 napisał(a):
Chyba jednak wybiorę modułową
Myślę, że to będzie najlepsze rozwiązanie ku realistycznej makiecie ;)

Michal15 napisał(a):
.A teraz czy radzicie mi żebym kupił flexa na moduł???
Oczywiście, że tak.

A wiesz już wogóle co chcesz zrobić? Fragment szlaku kolejowego, jakąś małą stacyjkę, bocznicę....? Jaką powierzchnią dysponujesz?

OP
OP
M

Michal15

Nowy użytkownik
Hmm powierzchnia nie ma znaczenia(bo mam dużo miejsca).No ale za to z kasą cicho jest...Narazię zbieram materiały na makietę a potem się zobaczy co i jak

14D40

Znany użytkownik
Michal15 napisał(a):
Narazię zbieram materiały na makietę
Narazie to bym proponował się zastanowić co chcesz zrobić....jak to ma wyglądać etc.

Michal15 napisał(a):
a potem się zobaczy co i jak
potem to będziesz musiał posprzedawać np. budynki, elementy infrastruktury, których wogóle jak się później okaże nie będziesz potrzebował :idea: skoro mówisz, że z kasą cicho....to w jakim celu kupować naprzód??

OP
OP
M

Michal15

Nowy użytkownik
No masz racje nie dokonca to chciałem powiedziec.Bo chciałem powiedziec o materiałach typu sklejka,szutr,trawka,krzaczki...itp.A co do budowy to zdecydowałem sie na moduł ze stacją(mysle nad odwzorowaniu sie na stacji w Międzyzdrojach ale ona nie jest zbyt piekna i cudowna).Co prawda jest fajna zabytkowa wieza cisnien i tandetne przejscie kolejowe . No a tak to nic ciekawego.Wiem tez ze moduł bedzie miał ok. 1,5m na 50cm.A co do wymiarów to jakie preferujecie???

chf

Nowy użytkownik
A ile ma w rzeczywistości długości stacja licząc od semafora wjazdowego do semafora wjazdowego z drugiej strony stacji ?? Jeżeli będziesz miał ten wymiar podziel go przez 87 i wyjdzie ci ile będzie miała długości w modelu patrząc realistycznie. Ze względów jednak powierzchniowych w mieszkaniach skraca się wymiar stacji do w miarę realistycznych ( jednak niekiedy w dosyć dużym stopniu zostawiając jednak możliwość wydłużenia ( głównie w peronach)) wymiarów. 1,5 m na makietę stacyjki jest zbyt małą długością na odwzorowanie realistyczne ( to ci mogę już powiedzieć ). Stacja to nie tylko same perony ale również głowica wjazdowa i wyjazdowa a także cała infrastruktura jaka występuje na tej stacji ( budynki magazynowe i administracyjne , place ładunkowe itp ). Mam nadzieję że ta porcja informacji pomoże Ci w dokonaniu prawidłowego wyboru.

Tempest

Aktywny użytkownik
Z braku miejsca można przecież zrobić sobie makietę jedynie CZĘŚCI stacji, na przykład sam peron i budynek stacyjny albo jakiś boczny tor i magazyn a głowice pominąć. Można tak to wykombinować żeby dało się w przyszłości przedłużać modułami jak napisał chf. Nie od razu trzeba budować całą stację od A do Z.

OP
OP
M

Michal15

Nowy użytkownik
No własnie stwierdziłem ze zrobie stacje ale w kilku modułach.A teraz pytanie jaka odległośc powinna byc od jednego do drugiego toru???I czy nasyp powinien być wspólny???

xendx

Nowy użytkownik
chf napisał(a):
ale również głowica wjazdowa i wyjazdowa
Jedna głowica z rozdzieleniem na 4 tory to już jest około 1 metra do tego przydało by się przynajmniej 2 metry peronu (zmieści się wtedy w miarę przyzwoity składzik 6-8 wagonów)(z możliwością przedłużenia kolejnym modułem) także całość to przynajmniej 4 metry.
Michal15 napisał(a):
jaka odległośc powinna byc od jednego do drugiego toru?
Zalecane 5 metrów pomiędzy osiami torów co w skali daje ~5,7mm ale to wszystko zależy od przeznaczenia sąsiednich torów:
- semafory,tarcze,latarnie w międzytorzu 4,75m (zalecane 5m)
-słupy trakcyjne 4,90m (zalecane 5m)
- przy uwzględnieniu ciągów drenarskich w międzytorzu 5,10m(zalecane 5,30m)
- obrządzanie i naprawa taboru 5,50m( zalecane 6m)
- droga (szerokość drogi + 2x3m)
-tory do bezpośredniego przeładunku (zalecane 3,5m)
Międzytorza peronowe
-jednokrawędziowe 6m (zalecane 9m)
-dwukrawędziowe z dojściem w poziomie 9m (zalecane 10-13m)
-dwukrawędziowe z dojściem kładką lub tunelem 10,70m (zalecane 12,5-16m)

Dane te pochodzą z artykułu Zakładu Inżynierii Komunikacyjnej
Wydział Inżynierii Lądowej
Politechnika Warszawska
pt: "Drogi szynowe"
W-wa 2002r

xendx

Nowy użytkownik
chf napisał(a):
W ramach sprostowania 5m w skali 1:87 wynosi ~ 57,5 mm anie jak napisał xendx powyżej.
Faktycznie napisałem "mm" zamiast "cm" ale chyba każdy wie że trzeba rozmiar oryginalny podzielić przez skalę a nawet jakby nie wiedział to by wpadł na to jakby miał umieścić tory w tej odległości od ich osi :razz:

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 5
Planuję 10
Planuję 19
Planuję 31
Planuję 4