• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja makieta modułowa

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#1
Witam Was bardzo serdecznie :)
Rozpoczynam relację z budowy mojej makiety modułowej.
Jest to moja pierwsza relacja, więc liczę na wszelkie porady i krytykę. Dążę do jak największego realizmu, proszę mnie nie oszczędzać :podstepny:
Na razie pierwszy segment :D słońca w Krakowie nie ma, więc foty takie sobie...
DSC_0016.JPG

DSC_0018.JPG

DSC_0017.JPG


Tymczasowo włożony most :D Taki się tutaj znajdzie, ale muszę jeszcze nad nim popracować,

DSC_0021.JPG


Semafor, na moim module znajdzie się posterunek odstępowy oraz bocznica :)

DSC_0020.JPG


Wszystko przygotowane pod montaż elektryki :podstepny: te krzywizny to złudzenie optyczne .

DSC_0019.JPG


Dla zainteresowanych specyfikacja mojego łuku
Mój łuk ma 11 stopni, promień całego segmentu to coś 4,5m a sam łuk przez krótkie wstawki proste na końcach ma koło 3,6m, to dokładnie 318,2m w realu, co daje nam prędkość maksymalną na tym łuku 52km/h
Z racji położenia na linii drugorzędnej konieczne będzie zastosowanie ograniczenia prędkości do 50km/h Oczywiście można podnieść prędkość maksymalną przez dodanie przechyłki, ale maksymalnie do wartości 55km/h, przechyłka miałaby wtedy 112mm (max to 150) natomiast długość rampy przechyłowej to 50m.
Długość krzywych przejściowych również powinna wynosić te 50m co jednak w porównaniu do długości łuku 63,6m ....
Więc przechyłka będzie bardzo malutka prawie niewidoczna przechyłka lekko równoważąca siłę odśrodkową ;) Krzywa przejściowa się pojawi, ale w nieco okrojonej formie. Taki kompromis :gwizd:

Chciałbym z tego miejsca podziękować przede wszystkim koledze pado za nieocenioną pomoc przy budowie modułu. Chcę również podziękować wszystkim innym którzy poniękąd się przyczynili do tej relacji, olek1368, ManMania, daniel loko, patryk_96, Kris, popowe, PadreP, dzięki chłopaki (y)
 
OP
OP
Mateusz B

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#4
Cóż powiedzieć, koledzy rację macie :podstepny: wypatrzyli od razu to, czego się obawiałem :D
Na etapie projektowania wszystko wyglądało cacy, po zbudowaniu trochę napakowane jest wszystkiego.
Mam nadzieję, że docelowa zieleń nieco przytłumi moduł i nie będzie taki napakowany :)
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#5
Od razu to dupsko z rowkiem na stringi potraktuj wyrzynarką tak z 6 cm i zrób bardziej łagodnie-płasko.
 

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#11
Tyl makiety przekombinowany. Popracuj troszke nad ksztaltowaniu terenu. Ten kolor stolarki paskudny tak jak i u mnie na modulach. Proponuje ci po robocie boki przemalowac na bialo. Pod torowisko koniecznie wstaw wiecej podporek. Pozatym zycze powodzenia..
 

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#13
Czy mógłbyś załączyć jakiś nawet odręcznie narysowany schemat co ma być na tym module?
Na razie wygląda to na przekombinowane ale zieleń zamaskuje to po części.
Powiedz mi czy się mylę - planujesz jeszcze jeden tor nad tym zasadniczym na jakimś moście biegnącym w poprzek modułu?
 
OP
OP
Mateusz B

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#14
Zbyszek - no racja ;)
Arti55 - to zdjęcie jest paskudne ;) W rzeczywistości kolor jest naprawdę bardzo ładny, sam się zdziwiłem jak pomalowałem :D Poza tym, zauważyłem ostatnio, że wiele modułów maluje się na szaro. Podpórki dodam, dziękuję za radę (y)
marekw111 - owszem niby najważniejszy jest efekt końcowy, ale stolarka była dla mnie wyzwaniem i nie chciałbym jej sknocić. Zieleń zawsze można wymienić, stolarki już nie :p
KamilW - Już spieszę z wyjaśnieniami, schemacik może wrzucę później. Tor główny biegnie po łuku, przecinając zbocze. Jest most, a pod nim będzie płynąć rzeczka. To wcięcie z boku i w profilu czołowym jest przygotowane pod drogę która będzie tamtędy biec. :ROFL:
 

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#15
Jeśli to wycięcia pod drogę to chyba będziesz musiał robić serpentyny bo pod taki podjazd to chyba tylko Rosomak da radę ;)
Ale ogólnie trzymam kciuki bo pomysł fajny.
P.S. odkryłem, że fajną metodą jest (o ile ktoś ma zdolności rysunkowe) projektowanie skrzynek w 3D - od razu widać jeszcze na etapie projektowania co dobrze wyglada, a co trzeba zmienić. Można też kontrolować wymiary i bez kosztowo aranżować makietę/moduł zanim zacznie się ciąć i kleić fizycznie.
 
OP
OP
Mateusz B

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#17
Owszem, taki był zamysł z tą drogą :)
Zauważyłem, i mam zamiar jak znajdę trochę czasu to poprojektuję w jakimś programie, choć cały plan mam w głowie bardzo dokładny :D Chciałbym po prostu zabrać się do realizacji, bo projektuję już bardzo długo, i więcej raczej nie mogę się nauczyć. Trzeba poćwiczyć w praktyce i wyciągnąć wnioski :)

Przy okazji co polecicie na teren? Próbowałem ze styropianem, ale więcej do bałaganu narobiło niż efektu. Dość ciężko się z tym pracowało. Zastanawiałem się nad styrordurem i pianką montażową ;)
 

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#18
Wyobraźnię trzeba mieć - wiadomo, ale dobra wizualizacja pozwala wychwycić wiele błędów.
Sam się przekonałem przy okazji mojego projektu.
Poza tym można potem taką skrzynkę rozłożyć w programie i bardzo prosto zrobić zestawienie niezbędnych elementów do wycięcia.
To tylko luźna propozycja i każdy zrobi jak chce.
Rzuć sobie okiem jak to wygląda jeśli chcesz:
http://forum.modelarstwo.info/threads/bielsko-biała-główna.15563/
 
Reakcje
1.731 13 0
#20
W kształcie terenu nie widzę żadnych błędów - wszystko da się bardzo ładnie wyprowadzić....
Pianka montażowa i kawałki styroduru jak najbardziej się przydadzą pod kształtowanie plastyczne terenu......
 

Podobne wątki