• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Moja kolekcja modeli.

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.062 140 0
#1
Postanowiłem zacząć nową powieść w odcinkach pt. "mój tabor, ten co mam". Tzn. to czego już nie mam to zapewne już zdjęć nie mam, jednak jak coś znajdę to o modelu wspomnę ;-)

Prezentacja będzie chronologiczna, zaczyna się w gdzieś w 2004 lub 2005 roku, aczkolwiek niewiele już mi zostało z tych czasów - głównie z powodu zmiany koncepcji z Europy na Amerykę.

Tak więc na początek jedyny cały czas w kolekcji model jest... amerykański ;-)
Lokomotywa SD24, producent Atlas. Wg producenta, model wydany w marcu 2004, więc właśnie się zdziwiłem, że już wtedy kupiłem prawie nowy model.
Teraz te starsze modele Atlasa są praktycznie nie do dostania, wymiotło większość ze sklepów i z ebay

Oryginał "słynny" jest z dwóch rzeczy:
1) po sprzedaży przez macierzystą spółkę, na początku lat 80tych, wylądował w jakiejś małej firmie kolejowej o nazwie "Maryland Midland"
2) wygląda na to, że pod koniec lat 80tych ubiegłego wieku lokomotywę odnaleźli pracownicy Illinois Railroad Museum i... wyremontowali.
Stety/niestety przywrócili jej oryginalny, czerwony kolor (kolor określany jako "chinese red"). W każdym razie lokomotywa jest na chodzie i turla się przy okazji imprez w muzeum.
W tzw międzyczasie zaliczył drobny epizod filmowy, w filmie Dzień Świstaka z Billem Murray'em i Andie MacDowell oczywiście;-),

Czas na "media"
Mój model w parze z drugim numerem, który nabyłem w 2006 roku (wyprodukowany również w marcu 2004, w komplecie jeszcze z trzecim modelem, ale pozbawionym oznaczeń, tzn. bez numerów bocznych - u Atlasa to dość normalna praktyka, tzw model "unnumbered")
IMG_0377.JPG

Model lekko "upaćkany", ale coś mi wtedy nie wyszło. Dobór farby też był problemem (nadal jest), więc zrobiłem taki niby "przesmalony" kolor .

Oryginały w galeriach amerykańskich
https://www.railpictures.net/showphotos.php?road_number=BN 6244
na dole jest zdjęcie tej lokomotywy kiedy już była z nowymi oznaczeniami po fuzji spółek tworzących Burlington Northern, ale jeszcze w starym malowaniu.
tu dla odmiany zaczynają od tych starych - kończą już z zasobów Muzeum, świeżo po zakupie?
http://www.rrpicturearchives.net/LocoPicture.aspx?id=42621

A tu czerwony oryginał i reszta zdjęć po remoncie
http://www.rrpicturearchives.net/LocoPicture.aspx?id=113482

I jej historia na stronie Muzeum, aczkolwiek w języku angielskim
https://www.irm.org/player/cbq504/

Są też filmiki na YT, ale to już google podpowie.
https://www.google.com/search?q=CBQ...TGwBqMQ_AUoAHoECAEQCg&biw=1880&bih=1090&dpr=1
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.524 68 0
#2
Jankeskie diesle to piękny temat, od kilku lat mi chodzi po głowie kupno kilku tych klasyków, celuję właśnie w SD 7/9/24.
Na pudełkach z serii proto 2000 pisze się o nich "cadillac na szynach" czy coś takiego ;), zgadzam się z tym.
Pięknym jest też Alco RSD-15 z wysokim nosem, malowania; PRR, Southern Pacific, a w przypadku U50 oczywiście Union Pacific.
Pasowało by Ci na tej drodze jakiegoś trucka postawić ;)
 

mariuszo

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
90 0 0
#3
Fajnie że zwracasz uwagę na historię oryginałów modeli swoich lokomotyw ja muszę się przyznać patrze tylko na typ, na numery prawie wcale, będe musiał poszukać ich historii.
 
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.062 140 0
#4
Część druga jest europejska.
Model lokomotywy BR86 w mojej kolekcji od 2005 roku. Kupiliśmy wspólnie z Maćkiem "Zwolakiem" dwie sztuki tuż przed edycją targów Trako w październiku 2005 roku (ówczesna eNka wystawiała się tam z makietą, krótką i analogowa, ale pierwszy raz szerokiej publiczności).

Metryczka modelu: Fleischmann 967086, edycja specjalna (Sondermodell) z 1996 roku - cokolwiek by to miało znaczyć. Albo unikatowy numer modelu albo/oraz pełne koła toczne.
Tu jest kolekcja pozostałych modeli tej lokomotywy.
http://www.modellbau-wiki.de/wiki/DR-Baureihe_86#Nenngr.C3.B6.C3.9Fe_N
Uwaga na Kato/Hobbytrain - porażka, miałem przez chwile, nie umywa się do Fleischmanna

Metryczka oryginału, w języku obcym, ale cyferki dat zrozumiałe.
Manufacturer: Lokomotivfabrik Krupp, Essen
Year of manufacturing: 1942
Works number: 2719
Wheel arrangement: 1'D 1' h2t
Gauge: 1435 mm
Life of the locomotive:
DRB 86 534
→'45 DRw/DB
→'68 DB 086 534-5
+24.08.73

Oczywiście w czasach europejskiej eNki miałem zamiar przerobić ją na jakąś polską Tkt3, ze szczególnym nastawieniem na Nowy Sącz, gdzie kilka stacjonowało, ale z dostępnej dokumentacji nie pasowały ani koła toczne, ani zapewne rodzaj skrzyni wodnej. Po szczegóły odsyłam do monografii - ja ten model zostawię już taki jaki jest.

Po jakimś czasie model doczekał się zcyfrowania, przy czym pierwsza próba skończyła ucieczką dymu i ognia (serio, błysnęło i zadymiło). Siedzący tam dekoder DCX w innym modelu też pokazał dym. Tfu, tfu, w dwóch pozostałych modelach chyba działa, sprawdzę niedługo, bo będą w następnych odcinkach :)

No to kilka zdjęć, po kilkudniowej walce z aparatem typu kompakt, oświetleniem "psuedo studio", balansem bieli, itd. Wolałbym wyciągać zdjęcia z RAWów a nie trzaskać ze 100 prób, żeby w końcu wybrać jakie-takie :confused:
IMG_0458.JPG

IMG_0460.JPG

IMG_0464.JPG

IMG_0469.JPG






I jeszcze dwa pamiątkowe zdjęcia z Trako 2005
71065798.n424mFzm.trako321_2171.jpg

71065800.ohw13FS9.trako321_2175.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.062 140 0
#5
Jankeskie diesle to piękny temat, od kilku lat mi chodzi po głowie kupno kilku tych klasyków, celuję właśnie w SD 7/9/24.
Na pudełkach z serii proto 2000 pisze się o nich "cadillac na szynach" czy coś takiego ;), zgadzam się z tym.
Pięknym jest też Alco RSD-15 z wysokim nosem, malowania; PRR, Southern Pacific, a w przypadku U50 oczywiście Union Pacific.
Pasowało by Ci na tej drodze jakiegoś trucka postawić ;)
Mam w H0 jednego SD7 Proto ale jakiś taki dla mnie za duży ;),

Cadillac - często spotkałem w kontekście lokomotyw ze spółki Southern Pacific. Może dlatego, że niektóre dotrwały do lat 90tych ;)
A i kojarzę przynajmniej jednego w starym malowaniu "Black Widow" - turystycznie jeździ ;)
Mam jednego w jeszcze innym malowaniu, ale to za parę lat opowieści się pokaże, jeden byłby trochę wcześniej, ale sprzedałem. Mam chyba zdjęcie, gdzieś go wścibię :)

No i masz samochodzik :cool:
 
Ostatnio edytowane:

womo

Aktywny użytkownik
Reakcje
1.124 33 1
#7
Piękne.

Swego czasu miałem sąsiada który robił super rzeczy w tej skali ale chyba przez brytyjski tabor mnie nie zaraził N-ką ( mi też nie udało się go zarazić TT :) )
Chociaż jak widzę zestawy Shinkansen N w sklepach to trzymam się ostatkiem sił aby nie kupić :)
 
Ostatnio edytowane:

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.045 18 0
#8
Tak w nawiązaniu do powyższo-poniższego:

Chociaż jak widzę zestawy Shinkansen N w sklepach to trzymam się ostatkiem sił aby nie kupić :)
Mi się przypomniał inny wątek...

Rozumiem, że mamy Tobie nie pokazywać pięknych modeli japońskich pociągów dużych prędkości? Żebyś przypadkiem się nie zaraził i nie zaczął wydawać pieniędzy na fajne modele w skali N? ;)
 

womo

Aktywny użytkownik
Reakcje
1.124 33 1
#9
Znam ten wątek bardzo dobrze :)

Zaraziłem się nimi w nieistniejącym już dziś sklepie modelarskim w małej mieścinie pod Oslo.
Jak wszedłem tam pierwszy raz to mnie zaczarował ich ogromny zbiór właściciela. Gabloty z nimi poustawiał między gablotami z modelami do sprzedaży. Gdzie byś nie spojrzał i jak byś się nie obrócił to patrzyłeś na Shinkanseny. Super miejsce to było :)
(A teraz jest tam warzywniak. I chyba sąsiedzi są bardziej zadowoleni z takiego sklepu ...)

Ja bym się chętnie zaraził tylko miejsca brak. A taboru w pudełkach i szafkach mam dosyć. Szkoda aby leżały w ciemnościach ...
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.062 140 0
#10
Zapewniam Was, że w moim wątku kolei japońskich nie będzie. Pozostawiam ten temat Marcinowi Kempie ;-)
Nie jestem fanem japońskiej (i innej też) kolei szybkich prędkości, nie mam nic takiego w swojej kolekcji.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#17
Zapewniam Was, że w moim wątku kolei japońskich nie będzie. Pozostawiam ten temat Marcinowi Kempie ;-)
Nie jestem fanem japońskiej (i innej też) kolei szybkich prędkości, nie mam nic takiego w swojej kolekcji.
Ale koleje japońskie top nie tylko koleje dużych prędkości. A nawiasem mówiąc, prędkość nie może być szybka, podobnie, jak cena nie może być droga... ;)
 
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.062 140 0
#18
Przerwa na rozrywkę - typowe "półkowniki" - czyli modele statyczne, z gazetki,
Przy czym o ile pamiętam to było wydawnictwo DelPrado, swego czasu dość popularna seria modeli statycznych, dostępnych na zachodnim rynku, Potem jakoś zniknęły, tak samo jak kilka innych ciekawostek (z mojego punktu widzenia) w skali 1:144. Do nas, do Polski te modele dotarły po kilku latach z wydawnictw deAgostni i/lub Amercom bodajże, ale nie wiem, czy są takiej samej jakości jak te 15-letnie.

IMG_0492.JPG

IMG_0491.JPG


Mam tylko dwa modele: BR218 oraz V200 (tego kupiłem dwa lata po BR218, ale miejmy go już z głowy ;) ), miałem jeszcze naszą "petuchę" Pt47, ale ta już była "glutem" i mój zmysł estetyczny ;) jej nie zdzierżył.
Modele zasadniczo "toczą się" choć z oporami; kiedyś przy okazji porównałem BR218 z modelem Fleischmana i ten gazetkowy okazał się o kilka milimetrów mniejszy.

Modele tego typu są dla mnie "denerwujące" na aukcjach ebay.
W USA, kilka takich modeli (jedna lokomotywa i kilka wagonów) wydał swego czasu Readers Digest - zalewają kategorie modeli kilkudolarowymi aukcjami takich glutów. Natomiast jak sobie w europejskim ebay chcę poszukać czegoś w H0 z Atlasa, to wysypują się podobne aukcje z tramwajami statycznymi.
 
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.062 140 0
#19
Czas na prusakolep. Czyli koleje pruskie (KPEV lub K.P.E.V). Podoba mi się kolorystyka i eNkowa "filigranowość" taboru. Trochę sobie zostawiłem z dawnych zakupów.
Taki fajny zakup kiedyś zrobiliśmy wspólnie z Maćkiem "Zwolakiem" (znowu) - ktoś się wyprzedawał sporej kolekcji, w tym było kilka zestawów Fleischmana. Ja sobie zostawiłem zestaw 7882 i 7884 (ten miał jeszcze w komplecie "rechnung" z eReFeNowskiego sklepu - zestaw został wydany w 1988 roku - tuz przed upadkiem muru. Gdzieś mi się permanentnie zapodział ten świstek, a szkoda, bo ma już wartość historyczno-sentymentalną.

Zestaw 7882 wygląda tak.(zdjęcie z netu, nie moje)
7882.jpg

No i go nie mam, sprzedałem - trochę dawał po oczach ten zielony kolor parowozu.
Choć był z naszą polską makietą eNkową w Lipsku, stąd pamiątkowe zdjęcie.
68005657.jBLqNTaS.IMG_3683.jpg


Odzyskałem zestaw w formie oddzielnych modeli, parowóz został nawet wyposażony w dekoder ;)
Zobacz załącznik 845748


Drugi zestaw - 7884 (zdjęcia moje, z dzisiaj)
Coś kojarzę, że wapniarka nie jest z zestawu - sądząc po numerze bocznym, ma inny numer inwentarzowy niż powinna mieć w zestawie.
IMG_0520.JPG

Zobacz załącznik 845747


Lokomotywa też ma dekoder, ale od czasu ucyfrowienia nie brała udziału w żadnej poważnej "akcji" - musiałem ją zcyfrowac chyba po ostatniej wystawie z udziałem pruskich (i bawarskich) modeli. Taka sztuka dla sztuki.
Dekoder DCX, wymiarach 6x6mm wlazł w "palenisko" - tam tylko było miejsce. W kotle jest silnik, ciągnąć kabelków z tendra nie chciałem.

Parowóz G12 Minitrixa, sfotografowany bardzo ładnie tutaj: http://forum.modelarstwo.info/threa...oczepnym-i-napędem-w-kotle.36366/#post-956995
To ja dodam tylko zdjęcie z krajobrazem ;) i kilkoma wagonami.
Zobacz załącznik 845749


Te węglarki na końcu to zestaw Fleischmana z trzema różnymi kolejami I epokowymi - pruskim, bawarski i meklemburskim.
Dwa pierwsze to pruski zestaw Trixa 15061, do kompletu mam jeszcze 15060 i 15062. A na inne pruskie też bym się połasił ;)


Inne zdjęcia historyczne z naszych małych imprez z makietą, gdzie pokazywaliśmy mniej lub bardziej licznej widowni nasze pruskie (i bawarskie) modele
Czosnowska Biblioteka Publiczna, w 2013 roku - mała sala jakieś 7,5x6,5 metra https://pbase.com/misiek_m/czosnow2013
Tradycyjny wiosenny Zlot Modularzy w Radomiu (2010 rok): https://pbase.com/misiek_m/radom2010&page=all (na drugi dzień Zlotu przewidzieliśmy tabor amerykański, ale makieta ta sama ;) )
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Kolekcje 11
Kolekcje 9

Podobne wątki