• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moja kolekcja 1:72

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#1
Tak mniej więcej od roku, jak nastała koronka, zacząłem wyciągać z szafki, bądź nawet kupować, modele w skali 1:72.
Taką skalę zbierałem mniej więcej od 7 klasy podstawówki, na początku w celach tzw wargamingowych, zanim stało się to modne (modelarna, pracownia istnieje nadal ;-) http://www.pmihw.pl/news2.php)

No w każdym razie wargaming poszedł w odstawkę, ale model czasem dla rozrywki skleić można ;-)
Nie mam aspiracji bycia "miszczem", sklejam sobie na półkę, bez zbędnej waloryzacji, dokupywania elementów trawionych czy żywicznych w cenie samego modelu albo i więcej. I jestem świadom braków modelu (czasem to wkurza, będzie o tym potem) a czasem olewam,. Po roku i tak pewnie zapomnę. Z drugiej strony na czołgach można tez poćwiczyć "warsztat" malowania i kładzenia kalek, zanim zrobię to na kolejkach ;-)

Aha, modele plastikowe "pancerki" kupowałem mniej więcej 20 lat temu, coś tam zacząłem sklejać, ale przeważnie wylądowało w pudłach w piwnicy. Potem zająłem się "kolejkami".
Teraz część z nich wygrzebawszy z szafy od razu poleciała na hasiok, a część spróbuje wreszcie skończyć. Bez strat oczywiście dla czasu poświęconego kolejom amerykańskim w wielkości N ;-)

Na początek model, który urzekł mnie swoją "trubą" na dachu ;-) Kupiony jakiś rok temu.
GAZ-69, MAC Model, model wydaje się łatwy w sklejaniu, ale trochę szpachli się przydało ;-) I jest jeden babol, ale w tej skali nie widać, bo zamaskowałem za pomocą skalpela.
Aha, to wyjątkowo skala 1/87 ;-)
20210512_103757.jpg



Drugi to BTR70 "późna wersja" - model w skali 1/72, producent Trumpeter.
Właściwie to ostatnio skończony, można powiedzieć, ze lakier schnie (nawet zasechł razem z funkcją obracania wieżyczki,)
20210512_103926.jpg

Powiedzmy, że to moje trzecie spotkanie z Trumpeterem, w zapasie jest jeden z pierwszych modeli - jest w kolejce do wykończenia
Drugi w kolejce był amerykański transporter M1117 ASV, ale póki co go przemilczę, bo za to Trumpetera bym oddał pod sąd koleżeński Kim Dzong Una
 
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#2
M1128 Stryker, model Academy. Do wyboru był też Trumpeter, ale po doświadczeniach z poprzednimi dwoma Trumpeterami, wybrałem Academy. Zwłaszcza, że tu już wiedziałem czego się spodziewać (coś tam czeka w kolejce).
20210512_104220.jpg

Aha, ten w tle to "gazetkowy" - przemalowany i okalkowany drugim zestawem kalkomanii z Academy. Co prawda jedne są z Niemiec, a drugie z Korei Płd, ale co z tego.

dla porównania elementy podwozia w obu modelach i w takim jednym w 1/35 (też Trumpeter, ale w tej skali jest jakby lepiej)
20210512_104822.jpg

20210512_120054.jpg


p.s. tak wiem, że kółka są krzywo i być może widać kurz ;-)
 
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#3
Na tym forum chyba jest małe zainteresowanie pancerką ;) Sam mam sporą kolekcję jeszcze mniejszych maluchów tyle, że niemieckich gotowców w 1/144 z Dragona.
Masz racje, to forum samochodowe i kolejowe, ale co szkodzi od czasu do czasu wrzucić jakiś nie pasujący model "dla odmiany".

Tak więc, dla odmiany: Caterpillar Motor Grader Model 12 - jak znalazłem w google. Bo jak kupiłem i skleiłem ten model 20 lat temu to nie miałem o tym pojęcia. Nie wiem nawet jaka to firma, w każdym razie żywica w standardzie sprzed 20 lat. Nie miałem do niego żadnego schematu oznaczenia, kalkomanii itp..
W każdym razie całkiem niedawno na ebay znalazłem pasujący/bardzo podobny obrazek (watermark wskazuje na sprzedawcę - to o prawach autorskich). Pozostało narysować kalki, uśmiechnąć się do formowego kolegi ;-) et voila!

p.s. model w skali 1:72

20210611_121656.jpg


podpis do zdjęcia był mniej więcej taki: Natives Operate US Army Caterpillar Motor Grader Okinawa Post WWII
Mi tam pasuje ;-)

s-l1600 (2).jpg

20210611_115745.jpg

W tzw realu model jest bardziej szary. Przyprószony pyłem wulkanicznym obecnym na wyspach Pacyfiku. Tylko nie pamiętam których, Okinawie, Tarawie, bo na pewno na IwoJimie (wulkan Surabaya). No nie miałem oryginalnego pyłu, więc były "pudry"
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#4
Postaram się bez gąsienic, na kapciach.
Zestaw trzech modeli firmy JB Models, skala 1/76, wydane gdzieś tak w połowie lat 90tych ubiegłego wieku.
Bedford MK (1996r) oraz Landrover (1993r.) skończone jakoś "wtedy", malowane pędzlem i do tego Humbrolami ;-)
Tranporter Saracen (1997r) doczekał się wykończenia jakoś niedawno.
Kalki były badziewne, więc narysowałem sobie nowe na podstawie zdjęć z netu (jakiegoś modelu 1/35) - wydruk kalek przy okazji, w pakiecie z tymi do powyższego Caterpillara.

Jak patrzę na tego Landrovera to chyba kiedyś chciało mi się z drutu wyginać pałąki.
IMG_02118.JPG



Mam jeszcze z tej firmy inny model, ale będzie kiedyś - później.
W sumie katalog objął raptem kilkanaście modeli, potem się zwinęli.
Ukraińska firma ACE też ma w ofercie Saracena, Saladina, Stalwarta. nooo. te 6 osiowe uniwersalne podwozie firmy Alvis, na którym powstało kilka pojazdów ;-)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#5
tu był post ale go zniknałem, bo mi nie pasował ;-)

kiedyś wstawie to samo po poprawce, albo co innego ;-)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#6
Jakiś czas temu skończyłem (po iluś tam latach) takiego Urala-375 w wersji "sztabowej" (Командно-штабная машина).
Sądząc po latach kiedy go kupiłem i "wstępnie" skleiłem, to model z wczesnego ICM albo jeszcze z Omega-K
W każdym razie nadal dostępny z firmy ICM. Ciekawe czy formy poprawione, czy od 15 lat takie same ;-)
IMG_0369.JPG

IMG_0368.JPG


Model ma nadal kilkunastoletnie kalki ale to, że z tyłu lekko błyszczą to pewnie mój błąd w kładzeniu ;-)
IMG_0370.JPG


Trochę się bawiłem w cieniowanie, czy jak się ta technika nazywa, skorzystałem z takiego zestawu Vallejo
vallejo-afv-painting-modern-russian-green.jpg



A teraz innej beczki, a właściwie z gazetki.
Metalowa-plasticzany z grubą warstwa farby, Kamaz

O- krzywe zawieszenie ;-)
IMG_0371.JPG

IMG_0372.JPG


A może by go rozłożyć, zmyć farbę i zrobić "jak model"?

Na koniec oba modele razem.
IMG_0373.JPG
 
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#8
Tzw WIP, jak mawiają w internecie, czyli "work in progress"; w moim przypadku to będzie - zacząłem i nie wiem kiedy skończę.

M26 Dragon Wagon, Academy, z tej "dostawy"
http://forum.modelarstwo.info/threa...hwalmy-się-zakupami.51199/page-54#post-954774
IMG_02126.JPG

W komplecie z "gazetkowym" Stuartem, bo nie mam co innego na to postawić.
IMG_02127.JPG

A nie, wróć, plan był inny, ale się okazało, że buldożer nie wlezie ;/ Tak samo jak plan zakupu M26 Pershing (symbol ten sam, ale to czołg ;) dla niewtajemniczonych)

Tego drugiego z dostawy to nie wiem kiedy zacznę :D
 
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#9
Coś dla odmiany i to dla mnie sporej.
IBG Ford Maultier z działkiem 20mm (Flak 38)
Skala 1:72

Odmiany to:
1) mój pierwszy model niemieckiego pojazdu z czasów 2 wojny, jaki złożyłem od jakiś 30 lat? :) Potem były Amerykany, potem konflikty współczesne, potem przerwa od modelarstwa ;) O pardon, pierwszy Niemiec, jaki pokazałem, bo w pudelku czeka jeszcze 5 sztuk.
No i te blaszki w modelu? fiu..fiu... Co prawda "w tych innych" też jest jakiś blaszek, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu niż tutaj. Lutowałem osłonę działka, kurczę, a potem szlifowałem - mam nadzieje, że podkład i farba to zamaskują ;)
2) mój pierwszy model z IBG jaki zdecydowałem się nabyć - oferta tej firmy w przypadku kilku innych modeli jest dla mnie ciekawa. No w końcu się zdecydowałem nabyć coś na próbę.
Co podczas składania modelu trochę qrw... przeklinałem. Ale z efektu końcowego jestem bardzo zadowolony - oraz dumny z siebie ;)

Model świeżo po złożeniu, jeszcze bez podkładu, który może zamaskuje kilka błędów. Swoją drogą widziałem zdjęcia innej ciężarówki tej firmy i szpachlowania kabiny były w podobnych miejscach. Oszklenie później.
20220227_150219.JPG

20220227_150202.JPG


p.s. jedno koło przednie wisi - to ze względu na podłożone i wypukłe "tło do zdjęć", no może ma z 0,5mm w modelu, teraz się przypatrzyłem.
 
OP
OP
Misiek

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#10
Czwartkowa dostawa już prawie gotowa

Całkiem miło się skleja tego ICM. Może trochę nadlewek, ale zdecydowanie lepiej zrobiony niż poprzednie Urale.
Generalnie sylwetka Ziła jakaś przyjemniejsza też mi się wydaje.
Kunga-nadbudowa sztabowa jest co prawda taka sobie, w 1/35 jest fajniejsza, ale trudno -zostanie taka ;)
Kusi mnie jeszcze cysterna do uzupełnienia konwoju "afgańskiego".
20220306_155930.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:72 20
Skala 1:72 16

Podobne wątki