• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Moduly by Arti55

OP
OP
Arti55

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#86
Wszystkie budynki beda spatynowane w swoim czasie. Gospodarstwo stoi w odpowiedniej odleglosci. W realu widzialem blizej stojace budynki.
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#87
Jedna z ładniejszych zieleni jakie widziałem. Dałoby się pewnie jeszcze podrasować, ale i tak wygląda bardzo fajnie w porównaniu do większości trawików ;)
 
OP
OP
Arti55

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#88
Panowie od elektroniki. Prosze o pomoc. Doszedlem do momentu gdzie bede na dniach kleil tory. W kazdym fleksie przylutuje kabelki do zasilania. Czydo zwrotnic tez mam cos przylutowac? Przypomina ze tory i zwrotnice beda firmy tylig elite. Te trzy moduly stacji sa czescia mojej makiety 8 metroweja zarazem bede chcial je trzymac dla dekoracji w gablocie za szklem. Chcialbym w tej gablocie zastosowac ruch wachadlowy i zaprogramowac lokomotywe aby jezdzila z jednego konca na drugi z malym postojem na kazdym koncu makiety. Jakie urzadzenia mam zastosowac i czy potrzeba jakies dodatkowe kable wypuscic? Prosze o pomoc w tej sprawie.
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#89
Tillig Elite nie ma izolowanej krzyżownicy. Każdy rozjazd (o ile pamiętam) posiada trzy "łapy" na przylutowanie trzech przewodów (do dwóch szyn i krzyżownicy) w celu dalszego polaryzowania w zależności od położenia rozjazdu. Jeśli nie chcesz później ciąć szyn możesz wykorzystać zawarte w pudełku (na 99%) złączki izolowane do odizolowania krzyżownicy.
 
Ostatnio edytowane:

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#93
Tylko jest pewien myk z tym modułem, ponieważ na stronie MM jest napisane, że nadaje się do DCC, zaś na stronie Viessmanna, że tylko DC. Zaraz się zobaczy w instrukcji...

Edit:
strona numer 4
http://www.viessmann-modell.com/shop/media/pdf/german/5214-02-DE-GB.pdf

A w DCC to możesz to rozwiązać Viessmann Comanderem i informacją zwrotną. Czyli też odcinki izolowane.

Podsumowując, mając już skrzynki masz swego rodzaju odcinki izolowane. Tylko skrajne skrzynki połączyć do systemu jak podano w instrukcji i powinno być ok.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Arti55

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#94
29092013763.jpg
Na zdjęciu widać urządzenie Viesmman 5214. Jest to moduł ruchu wahadłowego. W sumie wszystko rozumiem, są tam odcinki izolowane. Proszę mi powiedzieć. Na rysunku zaznaczyłem dwa punkty. A i B. Czy wystarczy 30 cm odległości tych odcinków A i B ? Rozumiem, że lokomotywa tam się zatrzyma i zmieni kierunek jazdy. A co mam zrobić, jak zaprojektować i obejść ten ruch wahadłowy jak makietę wyjmę z gablotki i podepnę do reszty modułów na imprezie?
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#95
Ja na twoim miejscu nie robiłbym odcinków izolowanych na skrzynkach. Separacje zrobiłbym między skrzynką, np. 1 i 2. Wówczas unikniesz kombinowania z kablami. Zamiast połączyć ze sobą dwa bananki, łączysz je z modułem Viessmanna. W związku z tym odpadają Ci jakieś problemy z późniejszym wypięciem tego modułu. Robiąc skrajne skrzynki separowane masz odcinki izolowane ~90cm.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Arti55

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#96
Ja na twoim miejscu nie robiłbym odcinków izolowanych na skrzynkach. Separacje zrobiłbym między skrzynką, np. 1 i 2. Wówczas unikniesz kombinowania z kablami. Zamiast połączyć ze sobą dwa bananki, łączysz je z modułem Viessmanna. W związku z tym odpadają Ci jakieś problemy z późniejszym wypięciem tego modułu. Robiąc skrajne skrzynki separowane masz odcinki izolowane ~90cm.
Jeśli tak zrobię to stracę na długości toru do manewru lokomotywy a podłączenie to nie problem. Generalnie mi chodzi o odcinki A i B na rysunku. Czy w tym miejscu zatrzymuje się lokomotywa i tam zmienia kierunek jazdy? i czy wystarczy 30 cm?
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#97
Odcinek A i B zaczyna swoją długość w miejscu separacji. Czy wystarczy 30cm?? Nie wiem, to pewnie zależy od lokomotywy jaki ma wybieg. Mam na myśli ile potrzebuje miejsca do zatrzymania w trybie analogowym od momentu wyłączenia zasilania przy maksymalnej prędkości. W instrukcji masz podane, że długość odcinka A/B ma wynosić ok. jednej długości pociągu. Jeśli nie wiesz, jakę będziesz miał długość hamowania a jesteś zdecydowany na ten moduł, nic prostszego kupić go i sprawdzić organoleptyczne.
 
OP
OP
Arti55

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#99
24102013798.jpg
23102013791.jpg
23102013792.jpg
Witam serdecznie. I nadeszła chwila kiedy to trzeba przymocować do przygotowanego podłoża tory. Na jednym ze zdjęć widać zwrotnice Tyliga. Przylutowałem jeden kabelek do przygotowanego miejsca przez firmę Tyllig. Czy prucz tego kabelka muszę coś jeszcze z tą zwrotnicą zrobić? Czy muszę coś dolutować?