• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Moduły w H0

OP
OP
P
Reakcje
75 0 0
#2
Witam
mam 3 moduły treningowe .
teraz pokusiło mnie na kawałek stacji .
Założenia do stacji:
* szlak dwutorowy
* długość modułów 5 razy 920mm = 4600mm
* szerokość modułu stacyjnego ?
* sterowanie zwrotnicami - mam zakupione na makietę 26 sztuk napędów PIKO i zestawów pod makietowych - chciałbym je wykorzystać o ile to ma sens i racje funkcjonowania?
* sterowanie stacja analogowe
* tory piko
chyba to tyle na początek z mojej strony .

Teraz moja inwencja się powoli kończy , cuda jakie sobie porobiłem w SCARM widzę , że nie maja racji bytu.
Są na forum dobre ludziki , które ma nadzieje doradza ja nie zbudować dużej stacji z jeszcze większa ilością błędów na niej.
Dziękuję z góry za poświęcony czas na czytanie tych wypocin i jeszcze bardziej za uwagi oraz cenne rady odnośnie moich planów .
Pozdrawiam z góry Piotr
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#3
Wydaje mi się, że słupy telegraficzne powinny być bliżej torów, mniej więcej tak w połowie odległości między torem a krawędzią rowu.
Załączam przykład. To jest foto fragmentu linii Trzebiatów-Kołobrzeg, znalezione w internecie.
Trzebiatów_-_Linia_kolejowa_nr_402,_kier__Kołobrzeg.jpg
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#5
Wykończ najpierw te Twoje moduły treningowe tak, żeby były do czegoś podobne, Pojedź z nimi na jakąś imprezę modułową, zobacz czym to się je i o co chodzi, poczytaj normy.
A dopiero potem bierz się za stację.
 
OP
OP
P
Reakcje
75 0 0
#6
Wiam
profile fremo 2E96 od kotebi,
tory PIKO FLEX G940 i tu pytanie jak nie PIKO to teraz jakiej firny i jaki model bo totalnie zgłupiałem ?
Pozdrawiam Piotr mam nadzieję, że nie będę teraz musiał zrywać całości....
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#8
Tory Piko na modułową się raczej nie sprawdzą, ze względu na wysokość szyny.
Bez przesady, nie ma obowiązku stosowania szyn o małym profilu, jest to zalecenie, bo wyglądają bardziej realistycznie. Ważne, żeby wysokość powierzchni tocznej główki szyny była na określonej wysokości, żeby na połączeniu modułów nie było uskoku. A Peco 75 to niezły wybór, w grę wchodzą też Roco Line i ew. Tillig Elite, chociaż te ostatnie mają nienajlepszą opinię co do jakości i trwałości rozjazdów (chociaż wyglądają bardzo dobrze).
 
OP
OP
P
Reakcje
75 0 0
#9
Witam
te dobre słowo podniosło upadającego ducha.
Poprzednia makieta , taki wytwór wyobraźni i braku doświadczenia, jest cała do demontażu, mam tam z 20 flexów większąść w całości i świadomość, że coś z nich jeszcze będzie.
Obecnie kończę - chyba kończę - moduł ze strumykiem .
Nabieram odwagi na wlanie do strumyka imitacji wody .

Jak pisałem korci mnie budowa stacji i tu powstaje zgrzyt - robić odtworzenie stacji istniejącej czy stacji z własnej wyobraźni.
Ten pierwszy pozwoli uniknąć mnóstwa błędów.
Drugi, no właśnie pozwoli spełnić marzenia o dużej stacji , tylko to nie będzie stacja, lecz twór bajki.
Pierwszy i niestety chyba lepszy projekt to stacja na trasie Łuków - Dęblin. Stacja Okrzeja. Tu link

Stacja Okrzeja

Nie jest rozbudowana i daje możliwości realizacji we własnym zakresie.
Chcąc ją odwzorować wychodzi mi 9 modułów .
Ze skrzynkami bym ruszył, tylko temat rozjazdów mnie męczy, na starej /2 lata ma /makiecie porobiłem rozjazdy PIKO z napędami też PIKO - pod makietowymi , po 2 latach okazjonalnego użytkowania dwa się zjarały, na zainstalowa 23 napędy. Wkładanie do nowych modułów, PIKO pod makietowych wydaje mi się strzałem w kolano, późniejsza wymiana czy serwis będzie rozpoczynał sie od podłożenia laski dynamitu. Myślałem na napędem MTB , jedni chwalą inni mówią żeby omijać .

Jeszcze temat łuków , jaka średnica dla dwu torowego szlaku?

Rozważam modułu o kącie 15 albo 22,5 stopnia, długość modułu 900mm.

Starczy tych myśli , mam nadzieję , że za tydzień pojadę obfotografować Okrzeję i podejmę decyzję.

Pozdrawiam wszystkich entuzjastów.

Piotr
 
OP
OP
P
Reakcje
75 0 0
#11
Witam
wracam z tematem dwutorowego łuku , moduły w kącie 15 stopni tylko, wychodzi mi średnica po zewnątrz modułów 7 metrów , tylko czy to nie za szeroko?
Chcę na początek osiągnąć 90 stopni w takim podziale : 3 x 15, 2 x 15 , 1 x 15. Moduły przejściowe chcę aby były symetryczne aby pozwalały ułożyć inny, jakiegoś "węża".
Jak są jakieś rady dla marzyciela to czekam na nie bo głupot na makiecie to już naprodukowałem i starczy , nie obiecuję że wszystkie rozważę....
Pozdrawiam wszystkich małych kolejarzy.......
Pozdrawiam Piotr
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
540 115 2
#12
OP
OP
P

piotrgalazka

Użytkownik
Reakcje
75 0 0
#13
Nie.

O tym zapomnij. Chyba, że sam będziesz organizatorem spotkania.

Nie wiem co masz na myśli. Robisz komplety 45, 30 i 15 stopni.
witam dziękuję za zainteresowanie, chodzi mo i modułu które po obróceniu o 180 stopni pozwolą na układ np 45 w lewo , 30 w prawo i 55 w lewo, dzięki temu daje mi to większa uniwersalność .
Pozdrawiam Piotr
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#16
Zbuduj najpierw jeden set, dowolnie 30 lub 45 stopni. Jak go skończysz weź się za następne. Zrobienie porządnej makiety to sporo pracy.
 
OP
OP
P

piotrgalazka

Użytkownik
Reakcje
75 0 0
#17
Zbuduj najpierw jeden set, dowolnie 30 lub 45 stopni. Jak go skończysz weź się za następne. Zrobienie porządnej makiety to sporo pracy.
Witam cały czas gryzie mnie problem jaki promień?
rozrzut mam promień 2000mm w kącie 22,5 na moduł lub promień 3000mm i 15 stopni na moduł.
Jaka jest praktyka i zapotrzebowanie?
Piotr
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#18
Jeżeli dobrze rozumiem założenia, to ma to być "dzieło" a nie "szlak na metry". W tym przypadku zdecydowanie optowałbym za wersją r=3000mm
 
OP
OP
P
Reakcje
75 0 0
#19
Witam
ruszam ze stacją i mam pytanie co do zamontowania zwrotnicy od razu na początku modułu.
1. Czy jest to dopuszczalne?
2. Jak nie to jest jakaś minimalna odległość?


IMG_20181120_182102_resized_20181120_062911317.jpg



3. Czy lutowanie przewodów od spodu zwrotnicy musi być na samym końcu, czy w dowolnych miejscach?
/zdjęcie nr 2 i dwa czerwone okręgi/

Dziękuję za podpowiedź.
Piotr
 

Załączniki

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#20
Zanim zrobisz tak jak na zdjęciu, pomyśl jak tam wstawisz "napęd" rozjazdu i czy nie będzie Ci przeszkadzał przy przenoszeniu oraz skręcaniu modułu. Cięcie laserem jakby znajome, wiec zakładam, że "od frontu" jest dziura transportowo-kablowa).

Ad 3. Przewody możesz przylutowac gdziekolwiek chcesz.

Np. tu.
IMG_20181120_182102_resized_20181120_062911317.jpg


Albo i tam niżej, na tych samych szynach

A miedzy nimi jeszcze kabelek do polaryzacji.
 

Podobne wątki