• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Moduły] Moja Makieta Modułowa

OP
OP
SAPER

SAPER

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
H0e
Reakcje
157 0 0
#41
Ja osobiście lutuje przewody do przerw które są torach roco line. I lutuje je od spodu także nie widać ich za bardzo.

Co do instalacji to jeśli będziesz używał sterowania cyfrowego to proponuje zrobić osobną wiązkę przewodów zasilających tory ( ze względu duży prąd i przekrój przewodów ), a resztę przewodów do obsługi makiety na złączu wielopinowym.
( np D-sub taka komputerowa)

Jeśli chodzi o napędy to ja bym stosował napęd z polaryzacją bo zawsze pod niego możesz podłączyć np sterowanie semaforem (czyli jazda na krzywo) Moje napędy będą sterowały przekaźnikami, które dopiero potem będą sterowały krzyżownicami, semaforami. A wydaje mi sie ze dużo więcej nie kosztują te z polaryzacją.
 

Załączniki

OP
OP
SAPER

SAPER

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
H0e
Reakcje
157 0 0
#42
pado napisał(a):
No ładnie Ci to wychodzi kolego. Oby tak dalej ;) Ciekawe jak będziesz malował szyny ;) To jest k******o małe;) Najważniejsze aby doprowadzić stacyjkę do przejezdności. Potem można sie bawić w detale :D
Dzięki:) Próbuję Cię gonić, ale chyba jednak nie zdążę. Szymku ja chcę na razie zamknąć układ żeby można było przejechać, a detale tak jak mówisz mogą poczekać.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#43
arch_przemo napisał(a):
A co do instalacji elektrycznej - co byście mi poradzili do połączeń torta, który składa się z trzech części. Jakie najlepiej zrobić połączenie - myślałem już nawet o jakiejś złączce iluś tam pinowej (np. 15, czy 21), żeby od razu móc podpiąć tory i oświetlenie, a w przyszłości także sygnalizację.
A ja sobie taki patent zrobiłem... :grin:
http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-view_blo ... &postId=21

http://wiki.gbbkolejka.pl/show_image.php?id=650
http://wiki.gbbkolejka.pl/show_image.php?id=651
 
OP
OP
SAPER

SAPER

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
H0e
Reakcje
157 0 0
#47
Ja uważam ze nawet jak jest na kablach skręcone to nikomu sie kręgosłup nie złamie jak sobie przykręci przewody. A nawet trochę ruchu nie zaszkodzi :D Dla mnie to frajda leżeć pod makietą.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#49
SAPER napisał(a):
P1010325.1.JPG
Trochę deskologii. Nie jest to może mistrzostwo świata ale mnie sie podoba.
No ładnie....nie dość, że P.D. syndrom, to jeszcze ewidentnie niezgodnie z wytycznymi!!!
Gdzie blaty z płyty wiórowej??? :twisted:
 
OP
OP
SAPER

SAPER

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
H0e
Reakcje
157 0 0
#50
Blaty z płyty wiórowej odpadają ze względu na masę własną płyty, która w połączeniu z konstrukcją staje sie po prostu ciężka.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#51
SAPER napisał(a):
Blaty z płyty wiórowej odpadają ze względu na masę własną płyty, która w połączeniu z konstrukcją staje sie po prostu ciężka.
To był oczywiście sarkazm z mojej strony w odpowiedzi na artykuł w periodyku.
Dobra robota :!: Moje skrzynki są jeszcze w elementach, ale polecam Ci taki patent.
Na ''przegrodach'' daj więcej otworów. Niby nic, a traci na wadze, mechanicznie wytrzymałość bez zarzutów. Płyta makiety też jak najcieńsza, gdy są podpory sklejka 8-10 mm w zupełności wystarczy. Im bardziej light, tym lepiej.
Ja odchudzam moje skrzynki maksymalnie, wystarczy, że boki mam 15 mm.
 

Załączniki

OP
OP
SAPER

SAPER

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
H0e
Reakcje
157 0 0
#52
Sorki czasem jeszcze nie wyczaje czy ktoś żartuje czy chce dogryźć. Dzięki za rady, ale już zostawię tą liczbę otworów czyli jeden.
 
Reakcje
0 0 0
#53
Zbyszek napisał(a):
Ja odchudzam moje skrzynki maksymalnie, wystarczy, że boki mam 15 mm.
Przy takiej konstrukcji wystarczy ≠10mm. W przegrodzie możesz spokojnie dokręcić jeszcze 4 otwory.
W swoich konstrukcjach doszedłem do skrzynki (moduł szlakowy 50x120 cm) ważącej około 2,5 kg. :D
 

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#54
SAPER napisał(a):
Ja osobiście lutuje przewody do przerw które są torach roco line. I lutuje je od spodu także nie widać ich za bardzo.

Co do instalacji to jeśli będziesz używał sterowania cyfrowego to proponuje zrobić osobną wiązkę przewodów zasilających tory ( ze względu duży prąd i przekrój przewodów ), a resztę przewodów do obsługi makiety na złączu wielopinowym.
( np D-sub taka komputerowa)
Sterowanie lokami - cyfrowe, ale zwrotnicami i pozostałymi - raczej analogowe. Trochę inaczej niz w normie, bo zakładam przewody (linki) 1,0mm, a nie 1,5mm. Z tymi napędami, to może rzeczywiście zpartoliłem, bo kilka mam bez polaryzacji, ale w przyszłości - jak będę miał więcej czasu na główkowanie, to pomyślę, żeby dorabiając sygnalizację chodziło wszystko tak, jak przy przekaźnikach. Na razie chciałbym tylko "uruchomić" tory - tak, by były przejezdne. A na tych połączeniach z przekaźnikami, to u mnie trochę na bakier... tak, jak z całą wyższą elektryką... :oops:

Gbbsoft napisał(a):
A ja sobie taki patent zrobiłem...
Super - prosta sprawa - być może skorzystam! A czy ze wszystkich wejść Piotrze korzystasz? Co one obsługują?

Aha - jak tylko będę miał, to umieszczę kilka fotek z frontu budowy...
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#55
Zbyszek napisał(a):
To był oczywiście sarkazm z mojej strony w odpowiedzi na artykuł w periodyku.
Dobra robota :!: Moje skrzynki są jeszcze w elementach, ale polecam Ci taki patent.
Na ''przegrodach'' daj więcej otworów. Niby nic, a traci na wadze, mechanicznie wytrzymałość bez zarzutów. Płyta makiety też jak najcieńsza, gdy są podpory sklejka 8-10 mm w zupełności wystarczy. Im bardziej light, tym lepiej.
Ja odchudzam moje skrzynki maksymalnie, wystarczy, że boki mam 15 mm.

Heh widzę że i Tobie nie podoba sie XIX w sposób robienia segmentu. O wadze już nie wspomnę ;) Ja u siebie na wręgi daje sklejkę 12 i to bez otworów. Raz że wręg jest niski bo ma ok 7,5 cm wysokośći, a do tego czasem w niego muszę wkręcić nogi bo z racji syndromu PŁASKIEJ DESKI brakuje mi miejsca na sćiankach bocznych, aby zrobic gniazda.

Saper dobrze rozumujesz. Najpierw przejezdność makiety potem dodatki.


Kilkujadku możesz zapodac zdjecie swojego segmentu i opisać z czego jest zrobiony :!:
 
OP
OP
SAPER

SAPER

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
H0e
Reakcje
157 0 0
#57
Po dość długiej nieobecności znów wróciłem na forum. Przedstawiam stan robót przy mojej makiecie. Nie jest może imponujący, ale zawsze coś. Pewnie byłoby więcej, gdyby nie zaginęła paczka na poczcie z napędami i rozjazdami.
 

Załączniki

OP
OP
SAPER

SAPER

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
H0e
Reakcje
157 0 0
#60
Budowa rusza powoli do przodu. Trochę długi przestój spowodowany został remoncikiem samochodu i poniesionymi z tego tytułu kosztami. Ale już projektuje kolejne moduły. Mam plan, ze w przerwie świątecznej podciągnę trochę. :)
 

Podobne wątki