• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Moduły] Moduł Darka

OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 16 0
Nie będzie dziś o modułach lecz o domowym torcie do szybkiego wietrzenia taboru.
Wzięło się to wszystko przez remont pokoju, w którym stała stara makieta i awarii elektro-sadzarki. Stara makieta się nie zmieściła, więc trzeba było zrobić nową i mniejszą.
Zacząłem od kupienia w Leroju sklejki (9mm) i prostokątnych kształtowników w celu jej usztywnienia. Potem nawierciłem 3 otwory by osadzić kołki centrujące złączone dwie dechy.
001.JPG

Potem przyszedł czas na ułożenie torowiska i zamocowanie słupów trakcji elektrycznej. Wybór jej był prosty, ma pod nią jeździć każdy tabor, czyli Viessmann.
002.JPG

Kolejnym etapem było zmajstrowanie połączeń elektrycznych do szyn i rozjazdów.
003.JPG

Po zrealizowaniu połączeń okazało się, że prąd zaczął przebywać na całej długości torowiska.
004.JPG

Przyszedł więc czas na zmajstrowanie jakiegoś terenu. Na makiecie od początku nie było przewidziane żadne budownictwo. Styropian pomógł zaaranżować teren.
005.JPG

Z racji iż wysiadła mi jak już wspomniałem sadzarka, biały styropian okleiłem papierem pakowym, który miał być namiastką piasku i podkładem pod okleiny maty trawiastej firmy MBR-model https://mbrmodel.eu/kategoria-produktu/mbr-maty/maty-xl/
007.JPG

Po obklejeniu trawą terenu można było zaszutrować i pomalować szyny, ponownie założyć trakcję oraz powsadzać trochę krzaków i drzewek z MBR-model https://mbrmodel.eu/kategoria-produktu/krzewy-duze/
008.JPG

Po wyschnięciu farby i przeszlifowaniu szyn można było zacząć przewietrzać tabor.
009.JPG 010.JPG d1.JPG
 

Pawelvw

Znany użytkownik
Reakcje
452 1 0
Piękny torcik.
Kolego, jeśli mogę zapytać to skąd u Ciebie taki piękny Traxx w malowaniu Orlen Koltransu? Chętnie byśmy z synem zakupili taką perełkę.
 
OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 16 0
Dwie małe deski dające powierzchnię 2x1m, a ile rozbudziły pozytywnych emocji. To dobrze bo przecież nasze hobby po to nas zajmuje, by czerpać z niego radość. W sumie jak koszt jest nie wielki to tym bardziej bez dokładnego liczenia makieta kosztowała około 2000 zł.
Makieta była budowana w sumie około 5 dni ale było wszystko do jej budowy przygotowane dużo wcześniej. Torowisko na łukach (R2) i rozjazdach to Piko, reszta to pozostałości po innych budowach czyli flexy Roco i trafiały się nawet kawałki innych szyn. Sterowanie rozjazdami udało zrobić się z zasilania dcc, dzięki zastosowaniu prostownika i przełącznika chwilowego dwustronnego. Dzięki wykorzystaniu mat dużo szybciej można było osiągnąć efekt terenu zielonego, także polecam szczególnie tym, którzy nie posiadają elektro-sadzarki i nie mają do tego zdolności.
 

Podobne wątki