• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Moduły] Moduł Darka

OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
Prace posuwają się po woli, zostały w większości zainstalowane elementy wyposażenia technicznego. Udało się wpasować pomiędzy istniejącą już trakcję elektryczną na brzegowych modułach, nową na modułach środkowych. W związku z koniecznością połączenia ze sobą 4 modułów wykorzystałem polecany przez Ciekmę pomysł z Fremo, czyli haczyki na łączeniach skrzynek.
zapięcie.JPG

Udało się też podłączyć oświetlenie i zamocować podesty wytrawione przez Władzia, by miała gdzie ściekać benzynka.
Poniżej kilka zdjęć stanu prac. Pozostało teraz zrobić pulpit sterowniczy i można będzie zabierać się za przeładunek paliw. Dodatkowo zostały też zamontowane rozsprzęgacze elektromagnetyczne, także bazę będą mogły obsługiwać wszystkie lokomotywy manewrowe.
b4 (800x444).jpg b5 (800x337).jpg b6 (800x600).jpg
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
Udało się też podłączyć oświetlenie i zamocować podesty wytrawione przez Władzia, by miała gdzie ściekać benzynka.
Znaczy się, że Władzio obiecał, wytrawił i dostarczył??? A ile lat czekałeś na dostawę? Tak pytam bo też czekam na kilka rzeczy od Władzia - na niektóre już ponad 8 lat...

Sorry za offtop ale dla mnie każda informacja o tym, że Władek coś dostarczył to nadzieja, że ja też dostanę.:niepewny:
 
OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
Na razie trzeba ją przetrzeć na spokojnie na klubowej imprezie, jak będzie wszystko dobrze działać to czemu nie. Jest jeszcze wiele do zrobienia i poprawienia.
 

krszc

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
Przejrzałem Internet w poszukiwaniu informacji dotyczących szczegółowych rozwiązań terminali przeładunkowych i niestety nic konkretnego nie znalazłem. U kolegi na makiecie widzę stanowiska przeładunku cystern kolejowych. Kto jest producentem elementów zastosowanych w terminalu do przeładunku paliw i jaki jest ich numer katalogowy?
W dostępnych mi katalogach producentów takich jak Kibri, Faller, Auhagen, Noch, Busch nie widzę w ofercie takich elementów.
 

krszc

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
Dzięki! o_O
Terminal nalewowy - Piko 61105, zbiorniki - Auhagen 12216
No tak, nie przyszło mi do głowy żeby szukać w ofercie PIKO. Coś podobnego widziałem w ofercie KIBRI n 39834 H0 MIRO Abfullstation mit SCANIA Tankwagen ale różni się na pierwszy rzut oka łamanym daszkiem z tym, że KIBRI jest 2 x tańsze (24,50 Euro do 44 Euro). Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie?
 
OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
Kibri to model terminalu do tankowania samochodów, z Piko nie jest to tak jednoznaczne. Podstawa terminalu w Piko jest typowa do umieszczenia pomiędzy torami i to mnie do niej przekonało.
 
OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
Bazę będzie można niedługo wpiąć w szlak, zostało uzupełnić elektrykę, z zielenią wyjść ponad trawę, no i powalczyć z pulpitem.
W czasie jazd wyszły niestety mankamenty rozsprzęgaczy Uhlenbrocka, pomimo zasilania 15 V często mają za mało siły, by podnieść ucha sprzęgów, także nie polecam. Po spięciu z przejściówkami na szlak jednotorowy wyszło 5,4 metra pod drutem.
z1.JPG z2.JPG
W czasie jazd sprawdził się sprzęg rozsprzęgający Roco, trochę brzęczy ale widocznie taki jego urok.

 
OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
Baza włączyła dziś dyskotekę, czyli sterowanie semaforami świetlnym, na których można odpalić wszystkie przewidziane dla bazy sygnały. Sterowanie czterema semaforami odbywa się przy pomocy 3 dekoderów funkcyjnych wykonanych przez TomkaZ, w sumie można na nich wyświetlić 32 sygnały.
3.JPG 2.JPG 5.JPG 7.JPG
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
:eek: najpierw wybałuszam oczy na widok z pierwszego zdjęcia!!! Jakim cudem udało się uzyskać taki kolejowy turkusowo-zielony kolor światła??? Jest fantastyczny! Wbudowane w semafory diody smd zawsze dawaly taki trawiasty kolor, a tu.... no rewelacja!!
A po drugie: Widzę, że w Twojej bazie nic sobie nie robią z raportu NIK ("nadużywanie sygnału zastępczego") ;). Wiesz, że masz tylko miesiąc na usunięcie awarii odpowiedzialnej za niemożność podania prawidłowego sygnału? Inaczej możesz "polecieć" jako naczelnik stacji ;).
PS Oczywiście żartuję, fajnie, że możesz wyświetlić tyle sygnałów. Wspaniała robota (y)
 
P

Paweł Piotr

Gość
Zastanawiam się, jak to jest możliwe, że semafor podaje sygnał zezwalający na jazdę, a droga przebiegu jest ustawiona zupełnie z innego toru... (patrz ustawienie zwrotnic na zdjęciu)...
 

Załączniki

  • 144 KB Wyświetleń: 172

zytom

Użytkownik
Reakcje
3 0 0
To była tylko symulacja zadziałania semaforów.
Docelowo jak będzie puplpit będą w nim zaszyte zależności, które uniemożliwą podanie takich sygnałów.
Tak że cierpliwości. Baza jest w trakcie budowy.
 

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
:eek: najpierw wybałuszam oczy na widok z pierwszego zdjęcia!!! Jakim cudem udało się uzyskać taki kolejowy turkusowo-zielony kolor światła??? Jest fantastyczny! Wbudowane w semafory diody smd zawsze dawaly taki trawiasty kolor, a tu.... no rewelacja!!
Postaram się pomóc - szukaj diod o barwie true green - długość fali 515 do 525 nm, standardowo montowane są diody o barwie żółto-zielonej, długość fali około 565 nm. Produkowane są też diody o barwie morskiej, 505 nm, ale wydawały mi się odrobinę za niebieskie, są również trudne do kupienia.

Tak poza tematem, opracowałem też prosty układ symulujący zachowanie żarówki, przeznaczony do diod LED. Układ jest całkowicie analogowy, więc nie ma problemu z współpracą z układami opartymi na przekaźnikach i przełącznikach, ale działa też z układami cyfrowymi ;) Aktualnie jeszcze w trakcie testów:

 

zytom

Użytkownik
Reakcje
3 0 0
Tak działają dekodery które są zainstalowane u Darka.
Przykładowe (jedna niepoprawna) działanie kombinacji świateł na filmie.


Wszystko ustawiane za pomocą CV z MM.
Opracowanie na bazie UniSemaf PACO.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Ta niepoprawna kombinacja to oczywiście jednocześnie świecące się światło górne (zielone?) i drugie od góry, pomarańczowe. Ale także migowe światło białe (sygnał zastępczy), wyświetlony bez żadnego innego światła, jest nie tyle niepoprawne, ile raczej niespotykane. Sygnał zastępczy wyświetla się w sytuacji, gdy z jakiegokolwiek powodu nie da się podać normalnego sygnału zezwalającego - w takiej sytuacji świeci się światło czerwone. Teoretycznie może się zdarzyć, że wygaśnie także sygnał 'stój" i wtedy ew. podanie sygnału zastępczego mogłoby nastąpić przy wszystkich innych światłach wygaszonych, ale taka sytuacja zdarza się niesłychanie rzadko i jest praktycznie niespotykana.
 
P

Paweł Piotr

Gość
Przy okazji sygnału zastępczego Sz warto zacytować przepis par. 3 pkt. 18 instrukcji Ie-1 (E-1):
18) Sygnał zastępczy Sz "Można przejechać obok semafora wskazującego sygnał Sr 1 lub S 1 "Stój" albo sygnał wątpliwy, albo też semafora nieoświetlonego lub przejechać obok sygnalizatora sygnału zastępczego, mającego wyłącznie latarnię ze światłem białym - bez rozkazu pisemnego"
Jedno światło matowobiałe migające na semaforze lub maszcie semafora, albo na maszcie semafora nieoświetlonego, albo umieszczone na osobnej podstawie.

Najczęściej światło białe migające sygnału Sz pojawia się na semaforze przy świecącym się świetle czerwonym (sygnał ten jest podawany w sytuacji niemożności podania prawidłowego sygnału zezwalającego spowodowanej różnymi przeszkodami w poprawnym funkcjonowaniu urządzeń srk), o wiele rzadziej pojawia się w sytuacji, gdy semafor podaje sygnał wątpliwy (tu możliwości jest wiele - najczęściej w wyniku zwarcia żył kabla świecą się światła, które nie są żadnym sygnałem - tzw. choinka), może też pojawić się w sytuacji, gdy na semaforze wygaśnie światło czerwone i semafor jest ciemny (sytuacja również rzadka, bo nawet w wynika spalenia się żarówki głównej w komorze światła czerwonego, powinna świecić się żarówka pomocnicza). Natomiast nie jest rzadkością świecenie się wyłącznie światła białego migającego na sygnalizatorze sygnału zastępczego, umieszczanego przy torze niewłaściwym na wysokości semafora wjazdowego na posterunek ruchu, na którym nie ma zorganizowanych wjazdów z toru niewłaściwego (nie ma banalizacji torów szlakowych).
 

Podobne wątki