• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Moduły] Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#1
Jakiś czas temu podjąłem się budowy wąskotorówki w podziałce H0e. Po wielu rozmyślaniach padło na jakże urokliwy przystanek Annopole na Średzkiej KD, który umiejscowiony jest na łuku o promieniu 340 m (w tym miejscu dziękuję użytkownikowi mk1756 za tę informację). Ja na moich skrzyneczkach zastosowałem jednak łuk o promieniu 150 m, co daje nam w skali 1:87 1724 mm. Uznałem, że takowy całkowicie wystarczy jak na wąski szlak, nie widziałem sensu robienia większego. Łuk posiada również krzywe przejściowe. Segmenty mają wymiary 850 x 450 mm. Tory są spod szyldu Tilliga. Muszę jeszcze tylko wyprodukować łubki łączące szyny. Wysokość szyny nie razi mnie wcale, przyjąłem, że na linii przewidywane będą przewozy wagonów normalnotorowych na transporterach, więc szyny winny być masywniejszymi. Poza tym tory wg. rzeczywistego założenia zostały ułożone z odpowiednich odcinków szyn starych użytecznych dla kolei normalnotorowych.

Przystanek Annopole na łuku R=340m: http://www.srodawlkp.org/pliki/swpm_h3b ... i/ZZZ7.JPG
Annopole 1:1: http://www.srodawlkp.org/pliki/swpm_h3b ... i/ZZZ8.JPG

Postanowiłem zmieścić przystanek na 3 skrzynkach (nr. 2, 3 i 4), segment nr. 1 będzie odzwierciedleniem już całkiem innego miejsca, tj. fragmentu szlaku Śmigielskiej KD w miejscowości Robaczyn. Takie małe widzi mi się. Prace rozpocząłem właśnie od tej skrzynki. Znajdować się tam będzie fragment drogi powiatowej, przejazd przez drogę polną oraz budynek mieszkalny, podobny do tego w oryginale, tyle że tynkowany. Zaawansowanie prac (które ostatnio bardzo mozolnie toczy się na przód) będę starał się w miarę postępu dokumentować zdjęciami, jednocześnie motywując innych do budowy miniaturowej kolei wąskotorowej.


Z grubsza to tyle,

pozdrawiam,
Kamil K
 

Załączniki

OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#2

Załączniki

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
631 6 1
#3
Re: Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

No widzę, że prace ładnie postępują :). Czy kolega skusi się dołączyć ze swoimi skrzynkami do Młodego i Kpt.Nemo na Salon Hobby w październiku ? ;)
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#4
Re: Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

Sello napisał(a):
No widzę, że prace ładnie postępują :). Czy kolega skusi się dołączyć ze swoimi skrzynkami do Młodego i Kpt.Nemo na Salon Hobby w październiku ? ;)
Powolutku, aby do przodu :) Co do Salon Hobby to obawiam się, że z transportem może być mały problem, poza tym nie mam jeszcze nic pod DCC :( na chwilę obecną elektryka jest po prostu w analogu, co było by problemem przy połączeniu
 

Twardy

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Re: Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

Sello napisał(a):
Czy kolega skusi się dołączyć ze swoimi skrzynkami do Młodego i Kpt.Nemo
To może być trudne bo skrzynka 1 i 4 nie jest zakończona profilem zgodnym z Normą H0e a szkoda :|
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#6
Re: Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

Twardy napisał(a):
nie jest zakończona profilem zgodnym z Normą H0e
szczerze to nie myślę przynajmniej na razie nad spotkaniami, ponieważ jak już gdzieś pisałem nie mam możliwości transportu i zabrania się z makietą gdziekolwiek. Poza tym makieta pozostaje "otwartą", nie jest jeszcze ograniczona profilami przejściowymi.

c.d. dziś zasypywanie toru
 

Załączniki

OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#9
Re: Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

Powolutku, ale do przodu. Po eksperymentach z zielenią wyszło to co na zdjęciach. Przejazd zrobiony, droga polna również, zostało wylać w rowie odrobinę wody z lakieru, dołożyć gdzieniegdzie kępki Naturexu, część toru spatynowana, nie jest źle. Coś mi się widzi, że muszę dokupić wyższej trawy, aby bardziej zarośnięte to wszystko było.
 

Załączniki

mk1756

Użytkownik
H0e
Reakcje
0 0 0
#10
Re: Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

To tak w formie żartu: Jeśli robisz moduły odwzorowując lata obecne pamiętaj o metrowych chwastach i innej wybujałej roślinności. ;)
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#13
Re: Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

FENIX napisał(a):
Co z kolorem zieleni ,widzę mocno spłowiałą ,tak ma zostać?
Zdjęcia przekłamują kolory, w rzeczywistości nie są one aż tak wypłowiałe, dosadzę jeszcze trochę wyższej trawy innego odcienia i będzie ok. Poza tym nie cierpię pstrokatych kolorów a do tego makieta odwzorowuje późne lato, więc i trawa nie będzie przeważnie w tak soczystych barwach jak np. wiosną.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#14
Re: Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

Trawka kolorystycznie jest OK, ale jej sterczenie już mniej. :|
Na jaki klejik kleiłeś? Trawa Polak, czy inna?
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#15
Re: Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

Zbyszek napisał(a):
Trawka kolorystycznie jest OK, ale jej sterczenie już mniej. :|
Na jaki klejik kleiłeś? Trawa Polak, czy inna?
dlatego pisałem, że muszę dokupić dłuższej (6 mm) bo na chwilę obecną najdłuższą mam 4,5. Wszystkie to Polak, myślę, że ta firma robi trawy w odpowiednich odcieniach, gorzej z kupnem, jedynie można coś upolować na modelarski.sold.pl
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#16
Re: Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

Na wstępie gratuluję, że wreszcie zająłeś się czymś konkretnym, bo myślałem że już nigdy nie wyjdziesz poza etap "zbierania dokumentacji" :)

Co do koloru trawy, to nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym spłowieniem, może zrobisz zdjęcie modułu na tle prawdziwej trawy, późne lato jest już blisko?
Z moich obserwacji wynika że niska trawa jest zawsze zielona (po skoszeniu łąki to widać),
wysoka jest szaro-żółta, więc w takiej kolejności powinna być sypana.

Szkoda że nie zrobiłeś znormalizowanych profili, segment 4 chyba dałby radę mieć?
Przy okazji mam pytanie o DSC05319.JPG - czy torowisko to tylko karton wsparty na klocku czy coś sensowniejszego jest pod spodem?
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#17
Re: Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

Witaj ciekma,

jeśli chodzi o trawę to wyszła tak ponieważ jest to "sucha trawa", być może stąd taki efekt. Gdzieniegdzie jest domieszka igiełek brązowych oraz o kolorze ciemnej zieleni. Niestety Polakowska trawa o kolorze zielono-żółtym, oraz słomkowym jest niedostępna, przynajmniej we wspomnianym w moim poprzednim poście sklepie. Jak sądzicie, jakiego koloru dokupić? Myślę, że obu wymienionych powyżej, oraz średnio zielonego? Trawsko robiłem metodą użytkownika bujager z forumTT bodajże (polecam gorąco tę metodę przy okazji) czyli sypanie krótszych odcieni traw pod spód (1 i 2 mm) jako stelaż dla całości i na to dosypywanie dłuższych (4,5 oraz 6 mm).

Co do profili to owszem, mogłem takowe wykonać, jednak na początku budowy po prostu o tym nie pomyślałem, dobuduje się ewentualnie po skrzynce z każdej strony, ale to w późniejszym czasie. Szerokość skrzynek to 45 cm.

Torowisko kładzione jest na styropianie, na najtwardszym jego rodzaju, takim jaki kładzie się na podłogi, także jeśli ktoś twierdzi, że tor będzie się uginał jest w poważnym błędzie, ponieważ całość jest BARDZO utwardzona. Te klocki na zdjęciach były tylko tymczasowo.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#18
Re: Miniaturowy szlak wąskotorowy w podziałce H0e

Wg. mnie to duży błąd. Ja zaczynam sypanie od najdłuższych traw, a następnie wypełnianie/cieniowanie króciutkimi 2 i 1 mm, oraz piaskiem, ew. pyłem/purexem z gąbki.
Ale ja jadę z sita i trawa stoi idealnie.
 

Podobne wątki