• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Moduły] Makieta modułowa Pawła

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#1
Tutaj będę zamieszczał inf. o fotki dotyczące budowy mojej makiety:D
Na początek będę robił moduły dwutorowe, aby w przyszłości wykorzystać je do wspólnej zabawy :D
I mam pytanie:
Które flexy 2,5mm lepiej wybrać ( chodzi mi o jakość): Tilliga czy Roco ??
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#2
Ja polecam Tillig.
Zresztą zajrzyj do sklepu na Stradomiu i poproś o pokazanie obydwóch fleksów,
zwróć uwage na kształt główki szyny, mocowań, podkładów, prześwitu pod szyną itp.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#3
Re: Makieta modułowa Pawła

Paweł napisał(a):
Które flexy 2,5mm lepiej wybrać ( chodzi mi o jakość): Tilliga czy Roco ??
tory ROCO są troszkę gorsze jak Tillinga, ale za to tańsze co przy zakupie np 10 lub 15 sztuk ma znaczenie. Ja wyznaję inną zasadę. W trakcie budowy podczas szutrowania i zasiewania trawy takie detale jak śruby i podkłady zaczynają ginąć. Potem jak się pomaluje szynę farbą to już wogóle to dla mnie przestaje mieć znaczenie. Przy zakupie torów kieruję się inną zasadą. Jak np robię odcinki proste na modułach to używam Roco a jak zaczynam kształtować łuki to tylko i wyłącznie Tilling :)
 
OP
OP
P

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#4
Dzisiaj byłem na wsi i pozbierałem "troszkę" roślinek do ususzenia (mchu itp :D ) i trochę rdzy by poeksperymentować z patynowaniem szyn :D może wyjdzie jakiś ładny efekt :D
a w planie jest jeszcze wypad na Zakrzówek po jakieś skały.
Jeśli chodzi o flexy to na moduły proste zdecydowałem się na Roco 2,5 - łatwiej się je będzie układało :)
Mam do was pytanie:
gdzie w Krakowie kupujecie styropian w miarę tani ?? bo w Obi na Bora Komorowskiego widziałem pokaźną cenę (albo źle patrzyłem :D )
jak się uda to jeden lub dwa moduły dwutorowe byłyby przejezdne do 9 grudnia.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#5
Paweł napisał(a):
gdzie w Krakowie kupujecie styropian w miarę tani ?? bo w Obi na Bora Komorowskiego widziałem pokaźną cenę (albo źle patrzyłem :D )
jak się uda to jeden lub dwa moduły dwutorowe byłyby przejezdne do 9 grudnia.
Ja kupuję tylko i wyłączniew OBi. Cena jest przstepna za 2 cm grubości arkusz płacę około 3 zł. Jakoś tak mi się wydaje. Pewno źle spojrzałeś na cenę i dlatego takie zapytanie z twej strony. Zresztą dla mnie mało byłoby opłacalne szukanie styropianu gdzieś po mieście dla jakiś 30 groszy. Koszt czasu i benzyny czy biletów jest neporównywalnie większy. No chyba żebym gdzies przypadkiem był. Zresztą przy zakupie 1 lub 2 arkuszy oszczędnosci wielkiej nieodczujesz. CO innego jak masz w planie zakup ok 100 płyt czy tam powiedzmy chcesz ocieplić dom o powierzchni np 200 m2 ścian. Wtedy napewno 30 groszy robi różnicę.

Co do modułów to jak tylko mozesz to przywieź je. Nieobiecuję że się je włączy bowiem chętnych jest coraz więcej a sala niestety ma stałe wymiary :/ Nieda się jej nadmuchać :( Moze pokażesz jakieś zdjęcia z budowy :)
 
OP
OP
P

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#8
pado napisał(a):
puję tylko i wyłączniew OBi. Cena jest przstepna za 2 cm grubości arkusz płacę około 3 zł.
bardzo dziękuję!!
pado napisał(a):
Wydaje mi sie że ta technika to raczej ci nie wyjdzie za pomocą rdzy. Lepiej kupić farbke w odpowiednim kolorze i mieć spokój :)
spróbować można. Zobaczymy bo mam jedną szynę piko A-Gleis :twisted: - zostanie wykorzystana do eksperymentu :D
A jeśli nie to mam następne pytanko:
jakich farb używacie do malowania szyn i gdzie je najlepiej kupić?
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#9
Paweł napisał(a):
A jeśli nie to mam następne pytanko:
jakich farb używacie do malowania szyn i gdzie je najlepiej kupić?
Hmmm to różnie bywa. Jedni maluja aerografem. Ja nie mam i raczej nie będę miał. Kiedyś malowałem farbkami HUMBROL/REVEL, ale zrezygnowałem z nich. Dłaczego :?: Mianowicie ja mieszkam w pokoju gdzie to wszysko robie i wierz mi że taka farbka olejna niemiłosiernie śmierdzi zwłaszcza w zimie kiedy cięzko okno otworzyć ;/ Dlatego zmieniłem koncepcje i maluję szyny pigmentami wymieszanymi z wikolem:) Pigmenty w zasadzie stosuję prawie do wszystkiego :) fajnie matowieją po wyschnięciu, a do tego są tanie. Kupuję je w OBI za około 5 zł za butelczynę ;)
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#11
Paweł, co do barwienia szyn to popatrz w ten watek:
http://ds5.agh.edu.pl/~kozak/viewtopic. ... 1&start=15
polecam zwłaszcza udanie sie z szyną w plener i porównanie :)
Jeśli chodzi o styropian, to pewnie patrzyłeś na ceny styroduru które faktycznie są zaporowe,
ale jest twarszy i się milej tnie nożem, bez kulek
(ja tnę styropian lutownica transformatorową ale na wolnym powietrzu bo śmierdzi).

Pozdr,
Mc

PS. Szymon, fakt ze Twe moduły takie minorowe są w barwie, mam wrazenie że zbyt ciemny brąz kładziesz jako podkład pod trawę plus czarne boki które powoduja ze odruchowo wszystko przyciemniasz.
 
OP
OP
P

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#12
ciekma napisał(a):
Paweł, co do barwienia szyn to popatrz w ten watek:
http://ds5.agh.edu.pl/~ko...?t=191&start=15
polecam zwłaszcza udanie sie z szyną w plener i porównanie :)
widziałem :) i zrobiłem troszkę fotek szynom koło Łagiewnik - zawsze to jakieś porównanie - mój aparat całkiem nieźle odwzorowuje kolory :D
lutownicą to się dużo rzeczy w życiu cięło: plastik, gumę, styropian :D

Pozdr!
 
OP
OP
P

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#13
Od czasu kiedy zalogowałem się na forum minęło półtora roku. W tym czasie dorobiłem się 8 modułów w stanie surowym - można było je zobaczyć na wystawach w Krakowie.
Ostatnio z powodzeniem dłubię sobie przy pierwszym module łukowym.
Nie jest jeszcze skończony - potrzeba dodać jeszcze kilka drzew i krzaków, pobejcować korę drzew i poprawić ubytki malowaniu szyn.
Jakby ktoś miał jakieś pytania chętnie odpowiem.
Pozdrawiam!
 

Załączniki

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#15
Ładne :smile: . Co prawda zieleń mi się nie podoba, bo gustuję bardziej w barwach wrześniowych, ale samo wykonanie extra. Gratulacje.
 
OP
OP
P

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#16
LUKASZdiy napisał(a):
gratulacje zazdroszcze ci efektu jaki uzyskales widze caly czas jak dluga droga przedemna
Zbyszek napisał(a):
Ładne :smile: . Co prawda zieleń mi się nie podoba, bo gustuję bardziej w barwach wrześniowych, ale samo wykonanie extra. Gratulacje.
Dziękuję za opinie, powiem szczerze, że nie było wielką sztuką to zrobić. Dopiero zaczynam to hobby.

Jeśli chodzi o wykonanie zieleni to używałem sadzarki własnej roboty - fotka była w temacie "diy...". Mieszałem 2 mm Heki (jasną i ciemniejszą mieszankę) oraz trzy różne 5mm Polaka.
Starałem się robić tak jak w rzeczywistości przejścia kolorów w zależności od wilgotności gruntu, spadu terenu, rowu, bliskości drzew, krzewów itd.
Oprócz krzaków Heki i Heki Flora reszta to mchy, porosty i co matka natura dała.
Wg. mnie daje to lepszy efekt niż maty w połączeniu z naturą.
Jedynie co mi się nie podoba w makiecie to drzewa - wymienię je w wakacje na porządne z komosy :D
 

chudy

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Paweł napisał(a):
Oprócz krzaków Heki i Heki Flora reszta to mchy, porosty i co matka natura dała.Wg. mnie daje to lepszy efekt niż maty w połączeniu z naturą.
efekt jest dobry do czasu gdy niektóre z nich nie zaczną żółknąć, wtedy jest przy czym pracować :cry:, z mchami jest tak, że niektóre gatunki świetnie nadają się na makietę a inne po roku żółkną i są do wywalenia ;)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#20
Nie no Paweł pełen szacunek ;) Będę sie musiał chyba do ciebie wybrać i zaczerpnąć paru rad w sprawie trawowania. Segmeciki bardzo fajne i oby tak dalej. Czekam jak ten szlak 2 torowy tak się ciekawie zazieleni ;) Słyszalem że masz teraz sesję hihihih. Cos mi sie zdaje że to tylko przykrywka aby sie zamknąć w ciszy w pokoju i porobić troszkę przy trawie ;)
 

Podobne wątki