• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moduły informacji zwrotnej - potrzebne info

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#1
Witam

Potrzebuję informacji - najlepiej od użytkowników/posiadaczy - modułów informacji zwrotnej, konkretnie chodzi mi o
moduł LTD RM-88-N (http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=248031&rdeocl=1&rdetpl=productpage&rdebox=box3) który znajduje się w ofercie Conrad (chyba że ktoś wskaże lepsze źródło).
Co mnie interesuje - niezawodność do współpracy z Rocrail. Tort oparty jest na torowisku Geoline, ma być prosto i pewnie jak z klocków lego. Dlatego też kontaktory będę miał dedykowane Geoline. Nie mam przekonania do modułów które wyłapują spadki napięcia z toru, wolę robić bloki na kontaktorach.
Ktoś ma taki moduł w użyciu? Czy trzeba do niego podpiąć dodatkowe zasilanie czy wystarczy tyle prądu ile pociągnie przez S88? Czy nie gubi sygnału z kontaktorów, nie ma problemu z komunikacją z Rocrail?
jeśli ktoś poleca inny moduł (byle nie super drogi Roco) to proszę o takie info, moduły Train modules też wyglądają ciekawie ale wejście jest na 8 kontaktorów, mi będzie potrzebne więcej.
Za centralkę funkcjonuje u mnie z21, chcę podłączyć moduł do R-BUS.
 
OP
OP
Marcub85

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#2
Witam. Jak nikt nie pomógł to sam sobie odpowiem, może komuś się przyda na przyszłość takie info. dekoderów zwrotnych w standardzie S88 nie podłączy się do z21 bo R-BUS to inny standard. Szkoda ze nikt nie pomógł mam teraz nieużywany dekoder informacji zwrotnej i szukam przejściówki R-BUS - S88. Droga ta pomyłka...
 

rjack

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Słyszałem, że do Z21 można podłączyć tanie moduły info zwrotnej s88 poprzez przejściówkę loconet np. taka:
http://rosoft.biedmeer.nl/Webwinkel-Product-1099364/S88LN.html

Zastrzegam, że sam jeszcze tego nie badałem. Mam Z21 ale posiadam 2 moduły Roco 10787+LDT do informacji zwrotnej. Będę potrzebował jeszcze około 10 wyjść więc się w dogodnym momencie zastanowię czy dalej iść z 10878 czy też właśnie w tą przejściówkę.
 

rjack

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
No tak, szkoda, ze kupilem roco10787x2, do tego modul LDTx2, wyszlo jakies 1100zl za 16 portow a tu 250 zl. Ech....
 
OP
OP
Marcub85

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#6
Te digikejis widziałem (oczywiście już po pomylce) i teraz się nad nim zastanawiam. A czy Z21 ma wyjście S88? W małym z21 jest właśnie tylko R-BUS. Na czeskich stronach są też konwertery S88>R-BUS ale cena taka jak za cały moduł digikejis...
 
OP
OP
Marcub85

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#8
Nawet sprawdzilem sobie, bo nie rozumiem jak chcesz podlaczyc ta przejsciowke ze strony rosoft do Z21- przez L-BUS? To chyba nie do tego sluzy...
Jeszcze przy okazji znalazlem inne cudo: blucher gbm16xn - z calym zestawem dodatkowych konwerterow, podlaczanie do R-Bus, S88, praktycznie do wszystkiego to podlaczysz - ale cena zacna....
 
OP
OP
Marcub85

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#10
Pytam bo na tych zdjęciach tego modułu i patrząc na zrzut w pdf wejść z tyłu Z21 wydaje mi się że fizycznie to są różne wtyki. Czy R-BUS i L-BUS mają ten sam rozmiar (możesz sprawdzić w swoim Z21?)
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#12
Gniazda i wtyki są takie same, ale nie kombinujecie, bo niewłaściwe podłączenie urządzeń skończy się spaleniem drivera XpressNetu. Obie magistrale nie są ze sobą zgodne sprzętowo (no i protokół komunikacji jest też inny).
Więc nie podłączajcie do R-Bus'a urządzeń pracujących pod LocoNet'em, bo uszkodzicie wejście w centralce, ani pod L-Bus nie podłączajcie urządzeń pracujących w XpressNecie (bodź jego pochodnej - RocoNecie) bo w tym przypadku, to one ulegną uszkodzeniu.
 
OP
OP
Marcub85

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#13
Nareszcie dyskusja ruszyła:) PiotrK - może podpowiesz jak przejść z S88 na R-BUS, ktoś to robi w Polsce? Czesi to mają ale jakoś nie przekonuje mnie ich produkcja....
 

rjack

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
PiotrK - dzięki za ostrzeżenie ale tu chyba nikt nie miał zamiaru podłączać czegoś do innej magistrali. Mowa jest jedynie o odpowiednich przejściówkach i sensie ich stosowania w kontekście ich cen.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#15
Przejście z S88 na XpressNet nie jest takie trywialne...
Z rozwiązań DIY możecie poszukać projekt o nazwie GenLI-S88 Jest to interfejs połączeniowy PC<->XpressNet z wbudowaną obsługą S88.
Jeśli nie jesteście w stanie wykonać go samodzielnie to pogadajcie z Markiem (marqus) pewnie może Wam w tym pomóc.
 
OP
OP
Marcub85

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#16
wracam do starego tematu swojego wątku. Mam obecnie roco z21 podpięte przez R-BUS do Digikejis RB4088 Opto. do tego kontaktrony magnetyczne Roco 61193. Niestety zero efektu sygnału zwrotnego. Na digikejsie w momencie nadawania informacji zwrotnej powinna się zapalić czerwona dioda. Nic takiego się nie dzieje. Mam pytanie szczególnie do użytkowników modułu Roco 10787 - bo to podobno bliźniacza konstrukcja: jak prawidłowo podłączyć sensor Roco61193. Niby moje są podłączone ok tylko jakoś efektu brak. I drugie pytanie - jak zmieniacie ustawienia modułu informacji zwrotnej w z21 maintenance?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#17
Szeregowo z kontaktronem musisz doprowadzić napięcie poprzez rezystor np. 10k. Sam styk kontaktronu nic nie da.
 

Podobne wątki