• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moduły H0e

Merlin

Moderator Działu Makieta i moduł oraz Tabor
Zespół forum
BGM
H0e
Witam,

Od jakiegoś czasu grzebię sobie przy moich pierwszych skrzynkach, które tworzą moduł. Będzie on przedstawiał pole/łąke, z wiejskim przejazdem kolejowym, oraz drogą z płyt jumbo. Nad całością pracuje już bodajże od lutego, jednak mała ilość czasu i kolejne poprawki rozciągnęły całość w czasie :niepewny: Natomiast teraz osiągnąłem efekt, z którego jestem zadowolony i w końcu zabrałem się za ukształtowanie terenu. Obecnie masa jeszcze schnie, tak więc w przyszłym tygodniu czeka mnie przeszlifowanie i zagruntowanie terenu pod trawę :)

Co do przejazdu to chcę wykonać go z gliny i piasku, taki mało używany gdzieś w polu. (dla jasności wiem, że muszę wprowadzić korektę przy szynach, jest to zagipsowane celowo ;) ).

Ogólnie, to na moduł zdecydowałem się zaraz po dioramce, gdyż ta wyszła mi nie najgorzej, a z modułem mogę się już pobawić ;) Natomiast wybrałem H0e, z względu na niezwykły klimat wąskotorówki :rolleyes::D Co do samego modułu, to zamierzam pojawić się z nim w Istebnej na jesieni :)

Wszelkie uwagi i słowa krytyki (te pouczające:p) mile widziane :)

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Zapowiada się ciekawie. Przy drodze widzę ślady rowów odwadniających, wydaje mi się, że wzdłuż toru też takie powinny być, nawet przy wąskotorówce.

OP
OP
Merlin

Merlin

Zespół forum
BGM
H0e
Owszem, przy drodze zadbałem o nie:). Natomiast co do torów to jest różnie (odsyłam do wątku http://forum.modelarstwo.info/threads/norma-hoe.4213/page-9#post-150018), ja na profilach czołowych mam takie rowy wyfrezowane, natomiast zaraz z brzegu się kończą, zrobiłem takie wyprowadzenie pod skosem:niepewny:. Natomiast w przyszłych skrzynkach (a szykuje się splot), będzie już bez rowów w profilach czołowych. Jeśli jednak byłoby bardziej prawidłowe poprowadzenie na całej długości wzdłuż torów, to chętnie się o tym dowiem, gdyż na tym etapie można jeszcze wiele zmieniać :)

Co do obecnego rowu wzdłuż torów, to pole jest na takim 1/2mm podniesieniu, co w połączeniu z nasypem i przerwą, która powstanie między tym (zakończenie białego gipsu obok torów) da taki malutki rowek ;)

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Jeśli jednak byłoby bardziej prawidłowe poprowadzenie na całej długości wzdłuż torów, to chętnie się o tym dowiem, gdyż na tym etapie można jeszcze wiele zmieniać
Moim zdaniem rowy powinny być, ale oczywiście im bardziej boczna i zaniedbana linia, tym bardziej rowy będą zapuszczone i mało widoczne.

OP
OP
Merlin

Merlin

Zespół forum
BGM
H0e
Kilka dni temu robotnicy położyli płyty jumbo, ale przez upał nie są w stanie dopracować drogi ;)
A tak na poważnie, to płyty przyklejone, wstępnie obsypane gliną, jednak będę musiał spędzić jeszcze nad nimi nieco czasu, co by całość dopracować ;) Dodatkowo przykleiłem kilka kępek trawy, bo brakowało mi już zielenii :p Teraz znów wakacyjny wyjazd, ale może po powrocie uda się coś podłubać ;) Jeszcze szutrowanie, dopracowanie płyt i będzie można zabierać się za zieleninkę :love:

Załączniki

OP
OP
Merlin

Merlin

Zespół forum
BGM
H0e
Miło słyszeć pochwałę ;) Mnie osobiście urzekł klimat drogi z płyt jumbo, tak więc to nie ostatni moduł z taką drogą :p

OP
OP
Merlin

Merlin

Zespół forum
BGM
H0e
Hmm, tak sobie w poniedziałek uświadomiłem, że impreza w Istebnej już za chwilę, a ja jeszcze zieleni nie mam :oops::niepewny:
Tak więc się spiąłem i w tym tygodniu posadziłem trawę, drzewa i krzewy. Trzeba przyznać, że jak na taką pogodę, to dosyć szybko wszystko wyrosło ;)
Dodatkowo zostało zamontowane gniazdo LocoNet & XpressNet kolegi @Grzes :)

Teraz tylko drobne poprawki, szczególnie przy szutrze, bo obecny efekt nie jest do końca taki, jakbym chciał (n)

Ale z budowy tego modułu (2 segmentów) wyciągnąłem wiele wniosków. Musiałem dodać dodatkowe wzmocnienie przez środek, a w przyszłości trzeba je od początku planować ;)

Załączniki

@Merlin - jest dobrze, kolorystycznie jest ładnie tylko mało zróżnicowanie jeśli chodzi o wysokość trawy. Możesz spróbować dosadzić bardzo punktowo (ale gęsto te punkty) kolejną warstwę trawy na lakier. Czasem jeszcze też podczas sadzenia pierwszej trawy można posadzić ją dość gęsto, a potem paluchem powgniatać żeby nie była taka równa.