• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Moduły GGM

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#81
Odnośnie zdjęcia z fragmentu mapy - o tym właśnie mówiłem - bocznice Gottwalda i dalej do cynkowni na Wełnowcu. Gdzieś nawet widziałem zdjęcie dzieci bawiących się na tych torach. Sama krzyżówka i budynek stały przecież nie tak znowu dawno... ;)
 

KSK 1982

Kustosz Sali Pamięci
Zespół forum
GGM
Reakcje
168 4 0
#82
Dodam iż z założenia te modułu mają mieć możliwość funkcjonowania w różnych konfiguracjach i ilościach, a nawet pojedynczo, dlatego każda skrzynka będzie miała charakterystyczne dla wszystkich modułów elementy, by po połączeniu tworzyć jednolity szlak ,każdy po pewnym czasie może zrezygnować i co wtedy? Stąd też wybór znormalizowanego profilu na każdej skrzyńce, druga sprawa to właśnie transport, obecny wymiar pozwala na w miarę łatwe ich przemieszczanie.
Tak jak Adam wcześniej napisał te skrzynki naprawdę długo były planowane,o budynkach które powstały pod ten projekt nawet nie wspomnę, a to co najważniejsze teraz to oddanie odpowiedniego klimatu.
 

KSK 1982

Kustosz Sali Pamięci
Zespół forum
GGM
Reakcje
168 4 0
#85
Zgadza się, ale solo to one występować raczej nigdy nie będą, a wręcz mają powstawać nowe, bardziej chodzi o to że gdy ktoś zrezygnuje to nie zostanie ze skrzynką z którą niewiele można zrobić ( taka nasza dżentelmeńska umowa i stad wybór profilu ), bo jak większość Was budowniczych wie nakłady finansowe każdego z osobna do małych nie należą.
 
Ostatnio edytowane:

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#86
OK. Wyszukałem takie przykłady. Pierwszy to prawie dokładnie to co koledzy robią. wielkie familoki szopienickie przy dworcu [a raczej niestety przystanku]. Oczywiście mamy tu złudzenie odległości, ale jak widać daleko od toru nie są. I ponieważ nie jest to skala N, ani nie mamy miejsca wielkości sali gimnastycznej to w odzwierciedleniu modułowym kolei chodzi przede wszystkim o klimat, a nie wyliczanie z dokładnością do metra czy nawet 5.
Kolejne 2 fotki to D. G. domy kolejowe przy stacji. Tor bocznicowy do fabryki zlikwidowany.
I ostatnia Sosnowiec ul. Chemiczna wielkie familoki miedzy przędzalnią [po prawej] i zakładami metalurgicznymi [po lewej].
IMG_2392.jpg IMG_2395.jpg IMG_5798.JPG
IMG_2010.jpg

[DOUBLEPOST=1479872800,1479872175][/DOUBLEPOST]Dwa zdjęcia z FB [autorów Zakaz Fotografowania i M. Brzuchowski] - po prostu klimat przemysłowego Śląska [Zabrze - widok na kolonię Borsiga i koksownię Jadwiga {a przynajmniej jej część, bo ja pamiętam las kominów} . Oraz zdjęcie pewnej niemieckiej makiety, jak sensownie upchnąć elementy by był fajny klimat.
koks J 2j Michał Brzuchowski  15036304_898025653661719_1788203753904680135_n.jpg ks 2016_09_06_002.jpg koks J 1l Zakaz Fotografowania 15003247_1295659387153346_6772750311586077315_o.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#87
A ja myślałem, że szczęśliwy koniec dywagacji za sobą mamy. Znaczy co Wy wszyscy chcecie mi udowodnić? Ja nigdzie nie napisałem, że familoki nie stały/stoją koło torów. Stały i stoją. Wiem co mówię, bo na tym samym Śląsku co Wy mieszkam. Kurde ludzie ja wychowałem się na Dąbrówce a moja matka uczyła w szopienickim Długoszu. Dla mnie budynki na tej makiecie są trochę wciśnięte na siłę, za duże na "standardową" skrzynkę z prostym torem i wręcz proszą się o kilkusegmentowy moduł dedykowany dla tematu "kolonia familoków koło lokalnej linii kolejowej" Ale budowniczy są ograniczeni ogólnymi założeniami swojego projektu. Robią jak im te założenia pozwalają i jak już pisałem wcześniej to ich sprawa. Ale jak oni sami twierdzą, że nie jest zajebiście i bezkompromisowo, to czemu Wy tak twierdzicie?

Oczywiście mamy tu złudzenie odległości, ale jak widać daleko od toru nie są.
Nie są daleko od toru - w linii prostej równe 20 metrów.
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#88
A ja myślałem, że szczęśliwy koniec dywagacji za sobą mamy. Znaczy co Wy wszyscy chcecie mi udowodnić? Ja nigdzie nie napisałem, że familoki nie stały/stoją koło torów. Stały i stoją. Wiem co mówię, bo na tym samym Śląsku co Wy mieszkam. Kurde ludzie ja wychowałem się na Dąbrówce a moja matka uczyła w szopienickim Długoszu. Dla mnie budynki na tej makiecie są trochę wciśnięte na siłę, za duże na "standardową" skrzynkę z prostym torem i wręcz proszą się o kilkusegmentowy moduł dedykowany dla tematu "kolonia familoków koło lokalnej linii kolejowej" Ale budowniczy są ograniczeni ogólnymi założeniami swojego projektu. Robią jak im te założenia pozwalają i jak już pisałem wcześniej to ich sprawa. Ale jak oni sami twierdzą, że nie jest zajebiście i bezkompromisowo, to czemu Wy tak twierdzicie?


Nie są daleko od toru - w linii prostej równe 20 metrów.
Ależ Dominiku, ja nie jestem wszyscy, i też piszę o kompromisach. Na przyszłość jeśli ktoś chciałby zmierzyć się z tym tematem, lepiej by zastosował przesuniecie toru na brzeg skrzynki [np w stylu http://www.muehlenroda.de/module/kopfstueck_i97.htm , ale o normalnym profilu toru, w PL coś takiego robią modelarze z Sopotu], lub szersze skrzynki, nieco mniejsze familoki - możliwości są różne. Ale jak napisałem nie trzeba też stosować ściśle realnych odległości na modułach i makietach H0. Jak Dominik wyliczył - 20 m., ale czy je widać? [Katowice - Szopienice Płd - ul. Lwowska]. A w jakiej odległości te w Sosnowcu czy Dąbrowie Górniczej?
W każdym razie KLIMAT !!!
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#89
przesuniecie toru na brzeg skrzynki [np w stylu http://www.muehlenroda.de/module/kopfstueck_i97.htm , ale o normalnym profilu toru,
Coś mi świta, że od tego jest sub_norma FREMO_Industrie, czy jakoś tak.

Jeszcze jedno rozwiązanie - bierzemy piłkę ("DO METALU") i przecinamy domki wzdłuż, na dwie "równe" połowy. Po czym przysuwamy takie połówki bliżej krawędzi modułu. W ten sposób uzyskujemy
- o dwa familoki więcej ;-)
- więcej miejsca między budynkiem a torami.

Brzmi jak żart, ale budowniczowie makiet tak robią (na pewno w Ameryce)
 
J

Jurek ST44

Gość
#90
Coś mi świta, że od tego jest sub_norma FREMO_Industrie, czy jakoś tak.

Jeszcze jedno rozwiązanie - bierzemy piłkę ("DO METALU") i przecinamy domki wzdłuż, na dwie "równe" połowy. Po czym przysuwamy takie połówki bliżej krawędzi modułu. W ten sposób uzyskujemy
- o dwa familoki więcej ;-)
- więcej miejsca między budynkiem a torami.

Brzmi jak żart, ale budowniczowie makiet tak robią (na pewno w Ameryce)
Po co piłke męczyć, do pieca.
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#91
Coś mi świta, że od tego jest sub_norma FREMO_Industrie, czy jakoś tak.

Jeszcze jedno rozwiązanie - bierzemy piłkę ("DO METALU") i przecinamy domki wzdłuż, na dwie "równe" połowy. Po czym przysuwamy takie połówki bliżej krawędzi modułu. W ten sposób uzyskujemy przez
- o dwa familoki więcej ;-)
- więcej miejsca między budynkiem a torami.

Brzmi jak żart, ale budowniczowie makiet tak robią (na pewno w Ameryce)
To też jest rozwiązanie, ale na tych modułach właściwie właśnie familok jest motywem przewodnim i zrobiony przez kolegów model jest warty oglądania w pełnej krasie. Chociaż patrząc na to jeszcze z innej strony, to jak się przetnie taki budynek to można jeszcze odwzorować i wnętrze. Ale do takiego modelarskiego hardkora już nie namawiam.
Natomiast warto będzie pomyśleć o zaletach tła za modułami. Jak zobaczyłem zdjęcia z FB - skomentowałem - Śląska trójca : Kopalnia/Huta-Familoki-Kolej = TEN KLIMAT !!!.
Tak więc kolej i familoki na modułach będą, kopalnia już się nie zmieści ;), więc jeszcze by się przydało tło z jakimś industrialnym dopelnieniem i efekt całości już absolutnie powinien powalać.
 

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#92
Ja bym zostawił jak jest, natomiast dodatkowe skrzynki w szerz i może jakieś części infrastruktury kopalni lub huty?? (patrz cukrownia Leśmierz na modułach kolegów z Łodzi). Dobre by to było(y)
 

KSK 1982

Kustosz Sali Pamięci
Zespół forum
GGM
Reakcje
168 4 0
#93
:):)Chopy wszyscy macie swoją rację a słowo pisane ma to do siebie że nie zawsze oddaje to co piszący ma na myśli i może być interpretowane przez każdego inaczej, tak to już na forach bywa i to nie tylko tutaj.
Chyba Adam na wstępie powinien streścić ostatnie kilka miesięcy rozmów, sporów, kompromisów i ustaleń, pewnie parę strony by była tylko nikt się z Nas nie spodziewał takiego zainteresowania:).

Coś mi świta, że od tego jest sub_norma FREMO_Industrie, czy jakoś tak.

Jeszcze jedno rozwiązanie - bierzemy piłkę ("DO METALU") i przecinamy domki wzdłuż, na dwie "równe" połowy. Po czym przysuwamy takie połówki bliżej krawędzi modułu. W ten sposób uzyskujemy
- o dwa familoki więcej ;-)
- więcej miejsca między budynkiem a torami.

Brzmi jak żart, ale budowniczowie makiet tak robią
Reliefy były brane pod uwagę na samym początku jako pierwsza opcja i w starciu z całymi budynkami jednak przegrały.

Dla mnie budynki na tej makiecie są trochę wciśnięte na siłę, za duże na "standardową" skrzynkę z prostym torem i wręcz proszą się o kilkusegmentowy moduł dedykowany dla tematu "kolonia familoków koło lokalnej linii kolejowej"
Ależ to się właśnie robi, jest na razie sześć skrzynek i sześciu budowniczych razem 5,4m koloni, cztery skrzynki będą miały po dwa familoki + chlewiki i hasiok, dwa po jednym + to co chciał od siebie dodać budowniczy.

Natomiast warto będzie pomyśleć o zaletach tła za modułami.
tła będą, ustalone to jest już od paru miesięcy:).

Ja bym zostawił jak jest, natomiast dodatkowe skrzynki w szerz i może jakieś części infrastruktury kopalni lub huty?? (patrz cukrownia Leśmierz na modułach kolegów z Łodzi). Dobre by to było(y)
Na kolejnych co najmniej 6 skrzynkach właśnie takie klimaty się pewnie pojawią;), i z 5,4m zrobi się już niecałe 11m a może więcej, ale skrzynek raczej powiększać nie będziemy a nasza głowa w tym aby to grało.

Panowie zdjęcia zdjęciami ale te budynki wcale na skrzyńce tak aż za blisko nie wyglądają, i my wcale siebie do niczego nie musimy przekonywać bo już jesteśmy przekonani.

SantaFe dzięki za rozruszanie tematu:), a na poważnie to życzę powodzenia w stworzeniu własnej ekipy bo to naprawdę fajna sprawa i w kupie raźniej i łatwiej;), choć dosłownie mogłoby się wydawać inaczej:).

Mam nadzieję iż reszta budujących zaprezentuje z czasem swoje prace:).

Tak dla rozluźnienia to obiecuje ze na następnym spotkaniu będę zabiegał aby każdy moduł w zestawie miał colsztok i flaszkę co by się dobrze chętnym mierzyło:)

Pozdrawiam ludzi z pasją i zasuwam do roboty
Marcin
 

oko21

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#94
Zakończmy dyskusję na temat takich czy innych wymiarów i odległości, bo jak wiele razy npisano: kompromis jest nieunikniony.
Jestem tylko wolnym słuchaczem w GGM, ale mogę potwierdzić słowa Marcina. Przewidziane są moduły z infrastrukturą kopalni.
Najpierw familoki, coby ludzie mieli kaj mieszkać, a potem razem, wspólnymi siłami robotników i partii zbudujemy kopalnię.
To jak, pomożecie?
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#95
Adam Słodowy odpowiedziałby "Zrób to sam...";););););)
A to co na skrzynkach mnie się podoba. Kompromisy muszą być - najważniejsze, że przemyślane a nie przez przypadek.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#96
Popieram kolegę @oko21 . Trzeba zakończyć tą dyskusję. Czytam Wasze wpisy i jednoznacznie z nich wynika, że koledzy z GGM nie robią modułów jako modelarstwa redukcyjnego, a jedynie chcą oddać klimat Śląska. Zatem nie ma tu konieczności przeliczania rzeczywistych odległości na skalę h0. Patrząc na zdjęcia to w mojej opinii klimat jest rewelacyjny, a wszyscy, którym się to nie podoba mogą mieć odmienne zdanie i sami zrobić moduł ze Śląska jako modelarstwo redukcyjne z wyliczeniem co do milimetra odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami. :)
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#97
Po burzliwej dyskusji ;) wrzucam drobną aktualizację.
Został wklejony styrodur ( Od razu zaznaczę że teren nie będzie płaski a delikatnie modelowany , ale to będzie kolejny etap. )
Jako że położenie familoków jest ustalone wyciąłem pod nie miejsca , dzięki czemu łatwiej będzie je umocować w stabilny sposób oraz uzyskać pochyłość terenu wokoło podmurówki.
DSCN0106.JPG DSCN0100.JPG
Wstępne przymiarki , położenie chlewików nie jest jeszcze ustalone do końca.
DSCN0101.JPG DSCN0102.JPG
Tak to wygląda od strony "widza"
DSCN0103.JPG DSCN0104.JPG
Nadmienię jeszcze że ten jaśniejszy budynek pomalowany jest pierwszą warstwą farby można powiedzieć podkładem kolorystycznym.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#98
No i świetnie to wygląda. Klimat Śląska już widać. Podoba mi się Wasz pomysł i mam nadzieję, że wykonanie będzie rewelacyjne (tak się zapowiada). Trzymam kciuki. (y)(y)(y)
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#99
Sadzę, że 6 tak wielkich familoków na 4 modułach w zupełności wystarczy, żeby nie było monokultury. Dobre byłyby też jakieś inne elementy - sklep, jakiś mały warsztat, domy innego typu - majstrowskie lub prywatne. albo nawet i hałda. Ale może komórki postawić między familokami, bo już trochę są za blisko torów.
Jeszcze dla klimatu, przykładowe zdjęcia z ikonicznej "Soli ziemi czarnej", z strony Fototeki filmoteki Narodowej - oczywiście jest ich tam więcej.
1. Klimatyczna osada Szyb Marcina [Martinschacht]. Domy zarówno patronackie jak i prywatne. Wyburzona w całości, wkrótce po realizacji filmu.
1-F-1853-170-1500x.jpg 1-F-1853-177-1500x.jpg 1-F-1853-357-1500x.jpg 1-F-1853-364-1500x.jpg 1-F-1853-366-1500x.jpg 1-F-1853-367-1500x.jpg
Pierwsze dwa zdjęcia - widok przez osadę na na chatę Basistów. Dwa kolejne z chaty na osadę. I dwa ostatnie - kolej na lewo i prawo. Miejsce było naprawdę genialna. Osada górnicza wciśnięta między tory kolejowe, z hutą i kopalnia w perspektywie. Jeszcze tylko umieścić przejazd pod nasypem za chatą - jak ten z dioramy Wiśniewskiego prezentowanej w pierwszych numerach KMiD.
[DOUBLEPOST=1480816329,1480815762][/DOUBLEPOST]2. Pobliska kolonia kolejowa. Zaraz za domami tory. Widok z hałdy. Takie ogrodki tez mogą być fajne.
2-F-1853-172-1500x.jpg
3. Wielkie familoki wzdłuż Lwowskie na Szopienicach. Ogródków 3-F-1853-321-1500x.jpg 3-F-1853-325-1500x.jpg 3-F-1853-327-1500x.jpg 3-F-1853-329-1500x.jpg 12-F-1853-671-1500x.jpg 12-F-1853-672-1500x.jpg 12-F-1853-673-1500x.jpg nie było, bo ziemia mocno skażona od hałdy huty cynku.
 
Ostatnio edytowane:

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
4.
I jeszcze jakieś okolice. Choć tu gdyby nie hałdy w tle, to równie dobrze mogłaby być Warszawska Wola czy jakieś inne uprzemysłowione miasto kongresówki, przynajmniej po zachodniej stronie Wisły.

11-F-1853-651-1500x.jpg 11-F-1853-653-1500x.jpg 11-F-1853-654-1500x.jpg 11-F-1853-658-1500x.jpg
[DOUBLEPOST=1480817536,1480817025][/DOUBLEPOST]PS
"Sól ziemi czarnej" była nakręcona w 1969, czy prawie pół wieku temu. I niestety w ciągu ostatniego miesiąca odeszło dwoje ówcześnie pięknych i młodych 20-paroletnich niezapomnianych aktorów tego filmu: Izabella Kozłowska i Jerzy Cnota
['] ['] [']
1-F-853-269-1500x.jpg
1-F-853-291-1500x.jpg
1-F-853-844-1500x.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki