• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Moduły GGM

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#61
Wierzcie mi, u nas takie sytuacje są mocno typowe - np. tor do bocznicy śp. KWK Gottwald biegł praktycznie między familokami miejscowego osiedla. Podobnie z sandbahnkami w rejonie pogranicza Świętochłowic i Chorzowa. W Bytomiu szlak wąskotorowy do Rozbarku biegł nasypem niemal na styk z budynkami mieszkalnymi. Są budynki mieszkalne przy równi stacyjnej Siemianowic Wąsk., podobnie pod samym dworcem w Bytomiu. W tak bardzo industrialnie wykształconych tworach, jak górnośląskie miasta często bywało tak, że można było maszynistom i motorniczym podawać śniadanie do pracy z okna prosto do maszyny na szlaku :D I właśnie podciągając i tramwaj do kwestii tor/budynki - polecam przypomnieć sobie zabudowę Mysłowic, Burowca i Szopienic.
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#62
Możecie też tor przesunąć bliżej krawędzi, wtedy będzie trochę więcej przestrzeni. Gdzieś widziałem filmik z jakiegoś zlotu i tak właśnie było. Poszukam może coś znajdę.
Już nie mogą, skoro skrzynki są zrobione. Też zwróciłem na to uwagę, że lepiej by było gdyby tor był przesunięty [bo jak widać tak wielki familok ledwo się mieści. Ale niestety wynikło to z kompromisu, iż skrzynki mają pasować do innych znormalizowanych na wystawach.
I też potwierdzam, że na G. Śląsku i Zagłębiu tory nieraz przeciskały się wzdłuż osiedli, czy nawet między domami.
 

SantaFe

Aktywny użytkownik
Reakcje
611 30 7
#63
Zawsze można zrobić nowe ;), ale jak piszecie, że taki układ występował to też dobrze. To była tylko propozycja. Trzymam kciuki za szybki postęp prac bo jestem ciekaw efektu:rolleyes:.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#64
Bez przesady, aż tak blisko familoków koło torów nie budowali. To faktycznie jest spory kompromis i trzeba to sobie wprost powiedzieć a nie przekonywać siebie i innych że to odwzorowanie jakiejś rzeczywistości jest. Osobiście poszedłbym w projekt mniej kompromisowy czyli po prostu nie opierał się na skrzynkach od sztancy tylko zrobił dedykowane tak, żeby na te familoki miejsca było tyle co trzeba. Dla takich fajnych budynków było by warto. Ale na tym etapie nie ma już co dywagować. Znaczy ja otwieram puszkę orzeszków i czekam na kolejny odcinek tego ciekawego serialu.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#66
W lokalizacji z map google którą wskazujesz ściana szczytowa budynku przy którym było robione zdjęcie stoi około 11m do krawędzi podkładu a ściana frontowa budynku w oddali około w odległości około 14m. I to się zgadza, takich miejsc jest u nas mnóstwo. Na modułach z tej relacji budynki stoją, po przeliczeniu na 1:1, w odległości 5m od bliższej krawędzi podkładu czyli dwa, a raczej prawie trzy razy bliżej.
Jak to mawiają matematycy: CBDO.
 

SantaFe

Aktywny użytkownik
Reakcje
611 30 7
#68
To nie jest tak, że ma nas zadowolić, to konstruktor musi być zadowolony :)
Kiedyś jak planowałem podobny moduł, to myślałem by to zrobić jak na załączonym schemacie.
 

Załączniki

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#69
W lokalizacji z map google którą wskazujesz ściana szczytowa budynku przy którym było robione zdjęcie stoi około 11m do krawędzi podkładu a ściana frontowa budynku w oddali około w odległości około 14m. I to się zgadza, takich miejsc jest u nas mnóstwo. Na modułach z tej relacji budynki stoją, po przeliczeniu na 1:1, w odległości 5m od bliższej krawędzi podkładu czyli dwa, a raczej prawie trzy razy bliżej.
Jak to mawiają matematycy: CBDO.
Dominik, matematycznie masz rację, ale optycznie efekt będzie bardzo podobny do tego ze zdjęcia i sporo tej na pozór dużej różnicy się zgubi. W każdym modelu H0 są kompromisy i uproszczenia. Tutaj kompromis i tak nie jest daleko idący, co widać na zdjęciu gdzie przymierzyli budynki do torów.

To nie jest tak, że ma nas zadowolić, to konstruktor musi być zadowolony :)
Kiedyś jak planowałem podobny moduł, to myślałem by to zrobić jak na załączonym schemacie.
To jest dużo gorszy kompromis. Nie jestem ekspertem ale tory ustępujące miejsca budynkom wyglądają śmiesznie.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#71
@Misiek jesteśmy luźni jak stolec po forlaxie. :D A fotka fajna, oni tam umieją wymyślać kreatywne rozwiązania komunikacyjne.
Wracając do naszej akademickiej dyskusji, to przy założeniu zachowania szerokości modułów aby uzyskać odpowiednią ilość miejsca dla tych pięknych budynków Wasz segment musiałby być segmentem łukowym o bardzo dużym promieniu. Wtedy, niejako naturalnie, można by wyjechać torem do krawędzi modułu zostawiając odpowiednią ilość miejsca na zabudowę jak to jest przedstawione na profesjonalnej grafice poniżej :)
DSC_1175.JPG


No i tyle w temacie, tyle, że takie decyzje, to na etapie planowania a nie teraz, jak są zrobione segmenty z położonym torem. Poza tym, jak słusznie zauważył @SantaFe to Wy macie być zadowoleni.
 

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.603 25 0
#72
To nie jest tak, że ma nas zadowolić, to konstruktor musi być zadowolony :)
Kiedyś jak planowałem podobny moduł, to myślałem by to zrobić jak na załączonym schemacie.
Takie ustawienie budynków - na krawędzi modułów nie jest dobrym rozwiązaniem. Będzie problem z zabezpieczeniem ich podczas transportu i łatwo takie budynki mogą ulec uszkodzeniu.
Niestety modelarstwo wymaga kompromisów i tu taki został zastosowany. Gratuluję pomysłu i życzę powodzenia w realizacji.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#73
Kolego Dominik. Kolega Fisz napisał prawdę . Jadąc do Katowic pociągiem od strony Zawiercia to przed samym dworcem tor był umiejscowiony przy samym budynku, były to lata 70 ubiegłego wieku, sam się wtedy zastanawiałem jak Ci ludzie mogli mieszkać w takich warunkach. Jak jest obecnie to nie wiem, bo dawno nie byłem w Katowicach.
 

oko21

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#74
Janie, masz rację. Jak pociąg wjeżdżał na tor przy peronie pierwszym, przejeżdżał przy samej ścianie tego budynku.
Chebzie wrzuciłem, bo kiedyś tam, w jednym z tych familoków, mieszkałem. Na ostatnim piętrze. Zdarzało się, że podczas przejazdu parowozu, dym był w mieszkaniu. To se ne vrati...
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#75
No to się dyskusja wywiązała :)
Racja że musimy iść na kompromis tworząc makietę , modele i tak dalej. W przypadku tych modułów nie odwzorowujemy żadnego konkretnego miejsca a jedynie chcemy oddać klimat konurbacji Śląskiej. Nie mam teraz pod ręką zdjęć obrazujących tory przechodzące w bardzo bliskiej odległości od budynków , ale takich miejsc o jakich wspominali koledzy jest /było więcej nie tylko w Katowicach czy Rudzie Śląskiej . Ci co pamiętają i widzieli to wiedzą , reszta na razie musi uwierzyć na słowo :)
Nawiasem mówiąc na naszych modułach od ściany budynku do skraju podkładu ( bliższego ) jest po przeliczeniu 7,8 m a nie 5 m :)
Pomimo wszystko jest to dla nas dobra zabawa i ma sprawiać przyjemność , pomimo to sporo czasu poświęciliśmy na ustalenia co i jak robimy , mam nadzieję że efekt będzie przyzwoity. Tym czasem zabieram się za klejenie familoków :) w najbliższym czasie zaprezentujemy dalszy postęp prac.
Przy okazji dzięki wszystkim za ciekawe uwagi :)
 

Hardtech

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
92 0 0
#76
Takie ustawienie budynków - na krawędzi modułów nie jest dobrym rozwiązaniem. Będzie problem z zabezpieczeniem ich podczas transportu i łatwo takie budynki mogą ulec uszkodzeniu.
Poruszaliśmy ten temat na spotkaniach grupy GGM, możliwe że budynki będą wyjmowane, prócz dolnego segmentu (piwnic), by właśnie nie uległy uszkodzeniu podczas transportu.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#77
Znalazłem kawałek starego polanu Katowic i zaznaczyłem na nim czerwonym owalem miejsce gdzie aż do lat 70 były rogatki na torach tramwajowych
a budynek wskazany strzałką stał 3-4 m od torów kolejowych.Dziś to miejsce za sprawą deweloperów jest do Bydgoszczy:D.
 

Załączniki

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.347 10 0
#78
Kilka razy na modułach stawiałem budynki praktycznie przy samym brzegu ( 5 cm od brzegu skrzynki) i ani razu nic się nie uszkodziło. To jest tylko kwestia ostrożności przy rozładunku i ustawianiu makiet. I z doświadczenia wiem że ściągane budynki mogą się łatwiej uszkodzić niż te przyklejone na stałe, a na dodatek istnieje jeszcze możliwość, że się zapomni je zabrać. ;)
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#80
Takie ustawienie budynków - na krawędzi modułów nie jest dobrym rozwiązaniem. Będzie problem z zabezpieczeniem ich podczas transportu i łatwo takie budynki mogą ulec uszkodzeniu.
Niestety modelarstwo wymaga kompromisów i tu taki został zastosowany. Gratuluję pomysłu i życzę powodzenia w realizacji.
To nie jest problem. Jest po prostu potrzebna np. twarda obudowa transportowa modułów, dobrze przykręcona z 3 pozostałych stron. Natomiast od strony budynków odstęp ale też zabezpieczony 2-3 klockami.
 

Podobne wątki