• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Moduły GGM

Reakcje
4.111 416 99
#21
Obserwuję ten temat i o ile przez ponad 30 lat nie żałowałem zamiany miejsca zmieszkania ze Śląska na nad Bałtycką plażę.Teraz widząc obok mnie prawie modelarską pustynię zaczynam żałować, że mieszkam tak daleko i zazdroszczę Wam tych wielu możliwości spotykania się i wymiany doświadczeń bądź to w klubie własnym bądź sąsiednim oddalonym o kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt km.:(
....a PTMKŻ?
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#22
O tempora o mores:D Co to za skrzynki z drewna? Słabizna. Najwyżej pięćdziesiąt lat wytrzymają... Ja myślałem, że na Górnym Śląsku buduje się skrzynki z cegły jak familoki i do tego wsparte na kratownicowych nogach zapożyczonych z mostów podsadzkowych... Korfanty się w grobie przewraca jak patrzy na waszą prowizorkę;)
A teraz serio:) - dawajcie relację Panowie, i jak najwięcej fotek :kawa:
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#25
Tak jak myślałem w tygodniu nie było czasu ale w weekend co nie co się wystrugało .
Skrzynki zostały doszlifowane , bejcowane i polakierowane lakierem parkietowym i to by było na razie tyle prac stolarskich.
Czas się zabrać za modelarskie.
DSC_1484.JPG DSC_1485.JPG
W tym celu są gromadzone odpowiednie materiały.
Szuter w co nieco zawyżonej ilości , z pewnością się przyda. Płytki Auhagena z fakturą bruku.
DSC_1500.JPG DSC_1504.JPG
Oraz budynki takie jak chlewiki , wiata na śmietniki .
DSC_1501.JPG DSC_1503.JPG
Oraz jako że ma to być szlak przy koloni robotniczej to element niezbędny czyli familoki.
DSC_1505.JPG DSC_1506.JPG DSC_1509.JPG
Raz jeszcze wielkie dzięki slawek77 za opracowanie i przygotowanie dla nas modeli architektonicznych niezbędnych na naszych modułach.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#26
Adamie jak już wcześniej pisałem czuję ,że może to być zaczątek fajnej makiety.
Rozmawiałem dziś z Jackiem (zresztą wiesz) i tak pomyślałem sobie o Twojej dioramie.
Popieram słowa Heńka_Stara i też jestem za tym abyś ją włączył do tej makiety.
Klimat idealny - zdaję sobie sprawę ,że jesteś zdolny i możesz to cudo połączyć z tym szlakiem. Z prawej strony przedłużyć dorobić profil itd:)
Zresztą niech inni ocenią czy będzie pasować do całości (fotki Twoje;))
DSC_0873.JPG DSC_0877.JPG
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#27
Zbyszku pomysł jest fajny i faktycznie Wojtek już o tym wspominał :)
Da się zrobić ...ale muszę to jeszcze przemyśleć sądzę że wygodniej będzie zrobić moduł w podobnym klimacie.
Jednak na razie skupie się na wykonaniu modułu klubowego a w miedzy czasie na dopieszczeniu dioramy :)
 

bankier9a

Aktywny użytkownik
Reakcje
246 9 4
#28
Diorama wymiata - choć nie wiem na jaką epokę jest stylizowana? Mnie w niej czegoś brakuje... Odkąd pamiętam (koniec lat 80-tych) na murach Śląskich miast - szczególnie w okolicach kolejowych - pojawiały się napisy zwykle wielbiące jakiś klub sportowy tudzież deprecjonujący wartość innego (w nowomowie to graffiti). ;)
 

oko21

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#29
Odkąd pamiętam (koniec lat 80-tych) na murach Śląskich miast - szczególnie w okolicach kolejowych - pojawiały się napisy zwykle wielbiące jakiś klub sportowy tudzież deprecjonujący wartość innego (w nowomowie to graffiti). ;)
Nie tylko takie. Pamiętam, jak z okien pociągu byłem witany na każdym przyczółku mostu lub wiaduktu słowami: PIAST WITA, LEGIA WITA, GKS WITA itp, itd.
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#30
bankier9a dziękuję za miłe słowo :) diorama jeszcze nie jest skończona tutaj masz więcej zdjęć z relacji
ZepFot-owa diorama niedługo pojawi się aktualizacja stanu dioramy.
Co do epoki to ze wskazaniem na III , jako że nie jestem zagorzałym kibicem odpuszczę sobie napisy dotyczące Poloni Bytom czy Ruchu Chorzów
Ale napisy w stylu "kocham Kasie , Stawiam na Tolka Banana ewentualnie KS Walcownia " się pojawią.
Co do określenia "graffiti" już o tym kiedyś gdzieś tu była dyskusja i wcale nie jest to takie nowe określenie w popkulturze.
Przepraszam za pogrubienie ale samo się zrobiło i nie chce zniknąć ;)

 

Darek1957

Znany użytkownik
Reakcje
1.209 0 0
#33
Użycie szutru POLAK 5312 do torów jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Na swojej makiecie zastosowałem ten sam odcień, tylko w wielkości H0 Polak 5413.Końcowy efekt jest bardziej niż zadawalający.
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#34
Co nie co ruszyło dzisiaj do przodu.
Na wszystkich sześciu skrzynkach został wklejony korek ,zamontowane fleksy z poprawioną ilością przewodów do zasilania.
DSC_1629.JPG DSC_1632.JPG DSC_1633.JPG DSC_1635.JPG
Następnie końcówki szyn zostały przycięte .
Kolejnym etapem było wstępne podmalowanie szyn i podkładów przed szutrowaniem.
DSC_1636.JPG DSC_1637.JPG DSC_1638.JPG DSC_1641.JPG
Teraz koledzy z grupy pozabierają swoje skrzynki i mam nadzieję że się przyłączą do relacjonowania postępu prac :)
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#38
To dzisiaj na pierwszy moduł poszedł szuter.
Sypany łyżeczką następnie zamiatany, układany pędzlem.
DSC_1650.JPG DSC_1651.JPG DSC_1657.JPG DSC_1659.JPG DSC_1661.JPG DSC_1662.JPG DSC_1665.JPG DSC_1666.JPG
Po uformowaniu zalałem całość woda wikolową.
Na końcach modułu tym czasowo dokleiłem za pomocą taśmy klejącej ( malarskiej maskującej ) kawałki grubej folii a właściwiej okładki plastikowej prawdopodobnie wykonanej z PP bo niczym się nie klei. Dzięki temu uzyskam równą krawędź nasypu.
DSC_1674.JPG DSC_1675.JPG DSC_1676.JPG DSC_1673.JPG
Po jakimś czasie woda wikolowa wchłonęła się w szuter teraz tylko musi do końca związać , czyli do jutra.
DSC_1677.JPG DSC_1678.JPG DSC_1680.JPG DSC_1682.JPG
To by było na razie tyle. Kolejne prace związane z malowaniem i patynowaniem szyn , podkładów i samego szutru dopiero za jakiś czas.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#39
Tor bardzo dobrze położony i zaszutrowany. Szacun! Tylko ten szuter nie do końca... Kolorystycznie pal to licho, bo jak czytałem i tak będziecie dalej tor malować, ale granulacja optycznie wydaje się trochę za drobna. Proponuję zastosować mieszankę szutrów TT z H0.
 
Ostatnio edytowane:

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#40
granulacja optycznie wydaje się trochę za drobna.
A ja uważam że jest mniej więcej dobra...
zastosować mieszankę szutrów TT z H0.
A to już jest najgorszy pomysł. Ziarna tłucznia powinny być prawie równe - między najmniejszym a największym ziarnem jest tylko dwukrotna różnica. W H0 wychodzi 0.35 - 0.7 mm.

...mi tu najbardziej brakuje podwójnych podkładów...
 

Podobne wątki